آغاز سلسله مطالب آشنایی با اخترشناسی

اختر در لغت به معنای اجرام آسمانی است. اَختَرشناسی علم بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی «پدیده‌های آسمانی» ازجمله، ستاره‌ها، سیاره‌ها، دنباله‌دارها، کهکشان‌ها و پدیده‌هایی مانند شفق قطبی و تابش زمینه‌ی کیهانی است که منشأ آن‌ها در خارج از جوّ زمین قرار دارد.

اخترشناسی به بررسی قوانین حاکم بر پدیده‌ها آسمانی می‌پردازد. یک اخترشناس باید در زمینه‌های گوناگونی از جمله: تکنولوژی، ارتباطات و استفاده از داده‌های تجربی، توانمند باشد.

اگر فقط ستاره‌ها مطالعه شوند به آن ستاره‌شناسی یا اخترشناسیِ ستاره‌ای (Stellar astronomy) گفته می‌شود.

این علم یکی از قدیمی‌ترین علوم است. اخترشناسان در تمدن‌های اولیه‌ی بشری به‌دقت آسمان شب را بررسی می‌کردند و ابزارهای ساده‌ی اخترشناسی از همان ابتدا شناخته‌شده بودند. با اختراع تلسکوپ، تحولی عظیم در این رشته ایجاد شد و دوران اخترشناسی جدید آغاز شد.

در عهد باستان، اخترشناسی تعریف دیگری داشت و می‌توان گفت که شاخه‌ای از فلسفه بود. اخترشناسان راهی برای رصد مستقیم اجرام سماوی نداشتند و از این رو اکثر نتایج آن‌ها حاصل حدس و گمان بود. پیش از کوپرنیک، همگان بر این باور بودند که زمین در مرکز جهان قرار دارد و 4 سیاره و خورشید بر پایه یک سیستم پیچیده حرکتی، به دور آن می‌چرخند.

جالب است بدانید که تاکنون به وجود پیشرفت وسیع در زمینه تکنولوژی و استفاده از تلسکوپ‌های فضایی و پرتاب چندین کاوشگر به فضا، ما توانسته‌ایم تنها بخش بسیار کوچکی جهانی که می‌شناسیم را رصد کنیم. در نظر بگیرید که بخش دیگری از کیهان برای ما ناشناخته است.

محتوای  سلسله مطالب آشنایی با اخترشناسی

پیش‌تر در سلسله مطالبی به آموزش مقدماتی نجوم یا دانش اخترشناسی تحت عنوان دوره ابتدای نجوم  پرداختیم. در این مجموعه قصد داریم تا به مفاهیمی بپردازیم که در دوره مقدماتی مجال پرداختن به آن نبوده است. عناوین این دوره در ادامه آمده‌اند.
مباحث این دوره به مرور توسط نویسنده‌های علم بازار تکمیل خواهدش. در صورتی که به مبحث خاصی علاقه‌مند هستید می‌توانید از طریق بخش نظریات در ادامه همین پست، با ما در میان بگذارید.

صفحه دایره‌البروج
تابش چرنکوف
حَلقه‌دار (ذات الحلق)
قدر مطلق
گرفت
اسطرلاب
زمان گرینویچ
طیف‌سنجی فروسرخ
افلاک‌نما
قدر ظاهری
حرکت رجعی
اختلاف‌منظر ستاره‌ای
جسم سماوی
مقارنه
سنتز هسته‌ای
ثابت کیهانی
حد روش
داده‌های نجومی (افمری)
گریز از مرکز
نقاط لاگرانژی
ماده تاریک
گذر
ثابت هابل
نجوم بطلمیوسی
ابیراهی رنگی
بعد و میل

منبع ، منبع۲

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!