آغاز سلسله مطالب راهنمایی برای مسیه

راهنمایی برای مسیه!

این عنوان سلسله‌ای از مطالب در علم بازار است که ترجمه‌ای از کار منحصر بفرد یکی از نویسندگان نام آشنای Universe Today به نام Tammy Plotner است. در این مطالب همه چیز را در مورد اجرام مسیه تمام خواهیم کرد!

اما اگر هنوز نمی‌دانید که اجرام مسیه چه هستند، چرا اینقدر مهم هستند و چه چیز در مورد این مطالب تا به این حد ما را هیجان‌زده کرده است، در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید.

راهنمایی برای اجرام مسیه. برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، بر روی آن کلیک کنید.

راهنمایی برای اجرام مسیه. برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، بر روی آن کلیک کنید.

فهرست اجرام مسیه

فهرستی از ۱۱۰ جرم غیر ستاره‌ای (سحابی، خوشه ستاره‌ای و کهکشان) که شارل مسیه به کمک دستیارش پیر مشن آنرا گردآوری کرده است.

مِسیه که با هدف کشف دنباله‌دارها در رصدخانه مارین رصد می‌کرد. در تاریخ ۲۸ آگوست ۱۷۵۸ بطور کاملا اتفاقی متوجه جرمی در آسمان شد که تصور کرد یک دنباله دار است؛ اما این جرم مه‌آلود اصلا حرکت نداشت. این جرم، سحابی خرچنگ در نزدیکی ستاره زتا-ثور بود که به عنوان اولین جرم مِسیه با عنوان M1، با قدر مجموع ۸ ثبت شد.

M1 سحابی خرچنگ Crab Nebula

M1 سحابی خرچنگ Crab Nebula برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، بر روی آن کلیک کنید.

مِسیه برای این‌که چنین اجرام غیر ستاره‌ای را با دنباله‌دارها اشتباه نگیرد شروع به یافتن و فهرست کردن اجرام غیر ستاره‌ای کرد. مِسیه در سال ۱۷۶۵ فهرستی از ۴۱ جرم غیر ستاره‌ای را منتشر کرد که از این تعداد ۱۷ یا ۱۸ عدد از آنها را خودش کشف کرده بود و بقیه را ستاره‌شناسانی دیگر کشف کرده بودند. در مارس ۱۷۶۵ دو سحابی M42 و M43 در جبار، خوشه کندوی عسل M44 در سرطان و خوشه پروین M45 در صورت فلکی گاو، با ثبت در مِسیه به عنوان جرم غیر ستاره‌ای، تعداد اجرام غیر ستاره‌ای را به عدد ۴۵ رساندند.

در ۱۷۷۴ این فهرست با تائید آکادمی علوم پاریس منتشر شد. تا سال ۱۷۸۳ مِسیه با همکاری پیر مشن فرانسوی و همراهانش بارناباس اوریانی ایتالیایی و نیکلاوس لاسیا ۵۵ جرم غیر ستاره ای دیگر را ثبت کردند. صدمین جرم فهرست مِسیه یک ماه پیش از آنکه ویلیام هرشل سیاره اورانوس را کشف کند، ثبت شد.

پیر مشین همکار مِسیه در طول سالهای ۱۷۸۳ تا ۱۷۸۴، سه جرم دیگر را به فهرست مِسیه اضافه کرد. در حدود ۱۴۰ سال بعد ستاره‌شناس فرانسوی فلاماریون یک کپی از کاتالوگ ۱۰۳ جرم غیر ستاره‌ای مِسیه را بدست آورد و با رصد ۱۰۴ M (کهکشان کلاه مکزیکی) در سنبله، تعداد اجرام مِسیه را به عدد ۱۰۴ رساند.

M104 کهکشان کلاه مکزیکی The Sombrero Galaxy

M104 کهکشان کلاه مکزیکی The Sombrero Galaxy برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، بر روی آن کلیک کنید.

در ۱۹۴۷ هلن سایرهوگ ستاره‌شناس کانادایی M105 ،M106 و M107 را رصد کرد. این اجرام را پیش از آن پیر مشن رصد کرده بود اما برای او غیرستاره‌ای بودن این اجرام نامعلوم بود، برای همین آن ها را در فهرست مِسیه ثبت نکرده بود. و اما M108 و M109 را چند سال بعد گینگریچ استاد تاریخ نجوم دانشگاه هاروارد رصد کرد و آخرین جرم فهرست مِسیه را هم کنت جونز در ۱۹۶۶ به فهرست اضافه کرد که این جرم M110، قمر کوچکتر کهکشان آندرومدا (M31) است.

رصد اجرام مِسیه یکی از علاقه‌مندی‌های منجمان آماتور در سراسر دنیا می‌باشد، به طوریکه همه ساله مسابقه‌ای تحت عنوان ماراتن مسیه در کشورهای مختلف از جمله ایران برگزار می‌گردد. رصد بسیاری از اجرام مِسیه نیاز به ابزار‌های پیشرفته نجومی ندارد، صرفا نیاز به کمی تجربه در شناسایی این اجرام و آشنایی با رصد آسمان کافی است.

 

ما چه حرف تازه ای برای گفتن داریم؟

پیش از این منابع فارسی خوبی در مورد اجرام مسیه ایجاد شده که یکی از بهترین های آنها نیز فهرست اجرام مسیه در ویکی نجوم است. اما مطالب موجود با وجود تمام نقاط قوت خود، کاستی هایی نیز دارند و اطلاعات برخی اجرام کامل یا کافی نیستند.

مجموعه Universe Today تمامی موضوعات مورد نیاز برای تمام اجرام مسیه را پوشش داده‌اند و در قالب مطالبی بعضا طولانی، به بررسی دقیق تمام آنها پرداخته‌اند. نوع جرم، اسامی مشابه آن (در سایر کاتالوگ ها)، صورت فلکی، مختصات آسمانی جرم، قدر ظاهری، راهنمای مکان‌یابی، آنچه می‌بینیم، تاریخچه و برخی موارد دیگر، عناوین اطلاعاتی هستند که در این سلسله مطالب در مورد هر جرم مورد بررسی و معرفی قرار می‌گیرند.

M13 خوشه کروی هرکول Great Hercules Cluster

M13 خوشه کروی هرکول Great Hercules Cluster برای مشاهده این تصویر در ابعاد بزرگتر، بر روی آن کلیک کنید.

همانطور که در اطلاعات بالا مطالعه کردید، این مجموعه ارزش آموزشی، علمی و رصدی بالایی دارد و علاوه بر کاربرد بالای آن در رقابت‌های رصدی همچون ماراتن مسیه، خوراک محتوایی بسیار خوبی برای بلاگ ما خوهد بود! ما در این راه در صورت لزوم از سایر منابع موجود فارسی و انگلیسی نیز استفاده خواهیم کرد و سعی می‌کنیم مطابق وسواس همیشگی، در انتخاب تصاویر دقت زیادی به خرج دهیم (تصاویر انتخابی Universe Today چندان دلچسب و با کیفیت نیستند!).

نظر شما در این مورد چیست؟

این مجموعه را تا چه حد مفید می‌دانید؟

 

منابع:

منبع، منبع، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

ابراهیم عطایی

ابراهیم عطائی عکاس آسمان شب و مدرس نجوم آماتور می باشد که از دوره راهنمایی به علم نجوم علاقه مند و به طور خودخوان به فراگیری این علم مشغول شده. وی در سال 88 به صورت تخصصی تر فعالیت خود را در زمینه نجوم آماتور آغاز کرد. علاقه مندی هایش فعالیت های آموزشی و ترویجی نجوم است. او دانش آموخته دانشگاه ملی بیرجند در مقطع کارشناسی رشته ی آمار و احتماالات است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. آوریل 28, 2015

    […] بخاطر داشته باشید در اولین نوشته خودم قراری گذاشتم مبنی بر توضیح و ترجمه راهنمایی […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!