آنالمایی، تصویری به طول یک سال

اگر شما هر روز در یک ساعت مشخص به آسمان نگاه کنید، آیا خورشید را در یک محل می‌بینید؟

پاسخ خیر است، یک عکس بسیار خوب از عکاس ایتالیایی جوزپه پِتریکا به خوبی به این سؤال جواب می‌دهد. با ما در علم بازار همراه باشید تا بیشتر دراین‌باره صحبت کنیم.

 

ترکیبی از تمایل درجه‌ای محور زمین و مدار بیضوی شکل آن به دور خورشید، یک شکل شبیه به ۸ انگلیسی از موقعیت خورشید در طول سال می‌سازد. به این الگو آنالما می‌گویند.

Analemma-2015-659x1024

 

آنالما یک پدیده نجومی سخت برای به تصویر کشیدن است. عکاس نجومی باید یک سال وقت خود را به این پروژه اختصاص دهد. لازم است، عکاس ۳۰ تا ۵۰ بار در طول سال از یک محل و در یک ساعت مشخص مثلاً ساعت ۱۲ هر روز و یک روز معین مثل ۱۰ ام هرماه؛ اقدام به عکاسی از آسمان کند. علاوه بر این باید امیدوار بود که در طول سال روزهایی که برای عکاسی مشخص کرده‌اید، هوای صافی داشته باشد.

جالب است بدانید که الگوی آنالما در عرض‌های جغرافیایی مختلف و یا ساعت مختلف روز متفاوت است. حتی الگوی آنالما در سیارات دیگر نیز متفاوت است. در اینجا یک تصویر آنالما در مریخ را می‌بینید که توسط مریخ‌نورد فرصت گرفته‌شده است.

marsAnalemma_b_900-580x580

 

اگر محور گردش زمین کج نبود و زمین در یک مدار دایره‌ای کامل به دور خورشید می‌گشت، خورشید را در یک محل ثابت در طول سال مشاهده می‌کردیم. (البته در یک ساعت مشخص)

Analemma-2015-_-Date-659x1024

 

در این تصویر جوزپه پِتریکا، ۳۲ عکس از خورشید در ۱۲ ظهر به وقت محلی را در طول سال باهم ترکیب کرده است. همه عکس‌ها با تنظیمات یکسان و زمان نوردهی مشابه گرفته‌شده‌اند.

Iso 100 – f/8.0 – ۱/۱۰۰۰ exposure time

در بخش خورشید دانشگاه استنفورد این صفحه دربارهٔ آنالما و تصاویری از نقاط مختلف وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم آن را ببینید.

سید محمد حسین خلیلی

سید محمد حسین خلیلی، دانش‌آموخته کارشناسی رشته فیزیک و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای است. او از حدود 15 سالگی در گروههای نجومی خرمشهر٬ آبادان٬ اهواز فعالیت داشته است. به فعالیت های آموزشی و ترویجی علاقه مند است و دستی نیز بر آتش طراحی گرافیک دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *