اینفوگرافیک تاریخچه ماموریت های فضایی آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا (NASA)

آزمایشگاه پیشرانه جت (به انگلیسی: Jet Propulsion Laboratory) موسوم به جی‌پی‌ال (JPL) یک آزمایشگاه علمی و فناوری ناسا است.
این آزمایشگاه مسئول پرتاب و کنترل ماموریت‌های بی‌سرنشینی است که به مسافت‌های بسیار دور، از جمله مسافت‌هایی خارج از سامانه خورشیدی، پرتاب می‌شوند.
آزمایشگاه پیشرانه (نیروی محرکه) جت (JPL) در پاسادینا در کالیفرنیا قرار دارد و زیر نظر کلتک است. شارل العشی از سال ۲۰۰۱ تا کنون ریاست این آزمایشگاه را بر عهده دارد.
از جمله ایرانیان فعال در این مجموعه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دکتر فیروز نادری

  دکتر فیروز نادری

  فیروز نادری: وی در سال ۱۹۷۶ به JPL پیوست و به عنوان مدیر آزمایش‌ها پروازی علوم فضا و مدیر طرح تفرق‌سنج (Scatterometer) ناسا به کار پرداخت. علاوه بر اینها وی در مرکز مدیریت ناسا، سرپرستی برنامه فناوری ارتباطات پیشرفته ماهواره‌ای را بر عهده داشت و در JPL نیز مدیر برنامه ماهواره‌های متحرک بود. وی از سال ۲۰۰۰ نیز مدیریت برنامه تازه تأسیس برنامه مریخ را بر عهده گرفت. وظیفه مرکز برنامه مریخ آن است که تمام تحقیقات مربوط به مریخ را هدایت و برنامه ریزی کند. وی، در فروردین ماه ۱۳۷۹ به سمت مدیر پروژه‌های اکتشاف مریخ منصوب شد. در پی موفقیت کاوشگرهای مریخ، نادری به سمت معاون و مدیر ارشد برنامه‌ریزی مرکز JPL (آزمایشگاه پیشرانش جت)، از مهمترین مراکز فضایی ناسا منصوب شد و در سمت جدید به عنوان مسئول طراحی برنامه‌ها و راهبردهای مرکز، تجاربش در ماموریت‌های مریخ را در مطالعه سایر بخش‌های جهان از زمین تا کهکشان‌های دور به کار بسته‌است. وی همچنین مسئولیت طراحی چشم‌انداز راهبردی پنج تا ۲۰ ساله JPL را برعهده دارد. وی هم اکنون (سال ۲۰۱۱) به سمت مدیر پژوهش‌های روباتیک منظومه خورشیدی منصوب گشته‌است.

 2. مهندس بابک فردوسی

  مهندس بابک فردوسی

  بابک فردوسی: وی در سال ۲۰۰۳ در سمت مهندس در آزمایشگاه پیشرانه جت در سازمان ناسا مشغول به فعالیت شد و در پروژهٔ مریخ‌نورد کنجکاوی شرکت داشت. او همچنین در پروژه کاوشگر کاسینی-هویگنس به‌عنوان یکی از اعضای آن پروژه فعالیت می‌کرد.

 3. همایون سراجی: در ۱۹۸۵ به آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا و کلتک پیوست. در دوره حضور اش در JPL پژوهشهای گسترده‌ای در زمینه سیستمهای کنترل ربات، خصوصاً در کنترل تطبیقی ربات، و… انجام داد. او همچنین در سال ۲۰۰۳ جایزه JPL را برای انتشارات شگرف پژوهشی دریافت کرده است.

 

تلسکوپ ۱۲۰ میلی متری آکروماتیک لوله کوتاه با مقر AZ3
تلسکوپ ۱۲۰ میلی متری آکروماتیک لوله کوتاه با مقر AZ3

تلسکوپ ۱۲۰ میلی متری آکروماتیک لوله کوتاه با مقر AZ3

تلسکوپ ۱۲۰ میلی متری آکروماتیک لوله کوتاه با مقر AZ3
امکان رصد مناظر طبیعی | ابزاری مناسب برای طبیعت دوستان و علاقه مندان نجوم | ساختار اپتیکی: شکستی آکروماتیک | مقر/پایه: سمت- ارتفاعیAZ3 | قطر دهانه: ۱۲۰ میلی‌متر | فاصله کانونی: ۶۰۰ میلی‌متر | نسبت کانونی: f/5 | بیشترین بزرگنمایی کاربردی: ۲۴۰ برابر | چشمی ها: ۲۵ و ۱۰ میلی‌متر ۱٫۲۵ اینچ | چپقی: ۴۵ درجه۱٫۲۵ اینچ | جوینده: نقطه‌ای نور قرمز | حداکثر قدر قابل مشاهده: ۱۳ | توان تفکیک نظری: ۱ ثانیه قوسی | توان گردآوری نور: ۴۰۰ برابر چشم انسان | پیچ حرکت ریز: در هر دو محور | لوازم جانبی: آداپتور ۱٫۲۵ اینچ ||| برای کسب اطلاعات بیشتر جهت سفارش و خرید این محصول، می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

اینفوگرافیکی که برای شما ترجمه کرده‌ایم، به بررسی کلیه ماموریت‌های فضایی این مجموعه از سال ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ و بعدتر از آن می‌پردازد. برای مطالعه بهتر مطالب اینفوگرافیک، لطفا اینجا کلیک کرده یا پس از کلیک کردن بر روی تصویر، آن را در دستگاه خود ذخیره کنید و با بزرگنمایی بر روی عکس به مطالعه آن بپردازید.

اینفوگرافیک تاریخچه ماموریت های فضایی JPL

تمامی ماموریت های فضایی JPL در یک نگاه

 

 

منابع:

منبع، منبع، منبع، منبع، منبع عکس

 

 

مشاوره و راهنمایی خرید و انتخاب ابزار نجومی (تلسکوپ، دوچشمی، رصدخانه، آسمان نما و ...)
Small-کوچک-لوگوی-علم-بازار-ElmBazar.com-لوگو-Elm-Bazar-LOGOآیا تمایل به خرید یک ابزار نجومی (تلسکوپ یا دوربین دوچشمی، رصدخانه و …) برای شروع نجوم را دارید و نمی دانید چگونه این کار را بکنید؟ آیا نگرانید که انتخاب اشتباهی انجام دهید و و بدون داشتن یک ابزار مناسب، پول خود را از دست بدهید؟ آیا از پیچیدگی های انتخاب یک ابزار نجومی ایده‌آل سر در نمی‌آورید و به دنبال مشاوره هستید؟ همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید و پاسخی برای تمام مشکلات خود بیابید. محمدحسین خلیلی (مسئول فروش): ۰۹۳۷۱۲۲۴۱۰۶ مهندس مهدی هاشمی (مسئول پروژه): ۰۹۳۸۸۱۸۵۸۴۶

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. آوریل 20, 2015

  […] نقاط منظومه شمسی نیز بدانید، مطالعه مطلبی تحت عنوان «اینفوگرافیک تاریخچه ماموریت های فضایی آزمایشگاه پیشرا…» در بلاگ علم بازار را به شما پیشنهاد […]

 2. آوریل 20, 2015

  […] توسط JPL از سوی مؤسسه فناوری کالیفرنیا مدیریت می‌شود (دیگر ماموریت های این موسسه را در اینجا می‌توانید ببینی…). کل هزینه آزمایشگاه علمی مریخ ۲٫۳ میلیارد دلار برآورد […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!