اینفوگرافیک | تلسکوپ فضایی هابل (Hubble)

Hubble Space Telescope (HST) یا همان تلسکوپ فضایی هابل، توسط شاتل دیسکاوری در سال ۱۹۹۰ در مدار زمین قرار گرفت. نام «هابل» به افتخار دانشمند کیهان‌شناسی به نام «ادوین هابل»، برای این تلسکوپ برگزیده شده است. هابل یکی از پربازده‌ترین دست‌ساخته‌های بشر در طول تاریخ است که خدمات شایان توجهی را به جامعه علمی ارائه کرده است و در جامعه نجومی جهان همانند یک اسطوره، ستایش می‌شود. این تلسکوپ حاصل پروژه مشترکی بین ناسا (سازمان فضایی آمریکا NASA) و اسا (سازمان فضایی اروپا ESA) است.

این تلسکوپ از ۲۴ آوریل ۱۹۹۰ (۴ اردیبهشت ۱۳۶۹) تا به امروز به فعالیت خود ادامه داده است (فقط چند ماهی از من بزرگتر است!) و تخمین زده می‌شود اگر در مدار زمین باقی بماند، نهایتا در حدود سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ از مدار خارج شده و با سقوط بر روی زمین، نابود شود. البته خبرها حاکی از این است که تلسکوپ فضایی هابل پیش از سقوط، با تلسکوپ فضایی جیمز وب جایگزین شده و در موزه‌ای بر روی زمین برای بازدید عمومی به نمایش گذاشته خواهد شد.

ارتفاع مداری این تلسکوپ از زمین در حدود ۵۵۹ کیلومتر (۳۴۷ مایل) بوده و تقریبا هر ۹۶ یا ۹۷ دقیقه، یک دور به دور زمین می‌گردد. این سرعت چرخش بالای هابل به دلیل قرار گرفتن آن در یکی از مدارهای نزدیک به زمین است.

اگر این توضیحات برای شما جذاب بوده و مایلید اینفوگرافیک تلسکوپ فضایی هابل را به همراه اطلاعاتی بیشتری در مورد آن در اختیار داشته باشید، در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید.

 

از جمله تجهیزات هابل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* دوربین پیشرفته نقشه‌برداری

* دوربین میدان باز و سیاره‌ای هابل

* دوربین فروسرخ و طیف‌نگار

* طیف‌نگار عکاسی تلسکوپ فضایی

* حسگرهای راهنمایی دقیق هابل

* دوربین سوژه‌های کم نور

تلسکوپ افسانه ای هابل

پوستتری از تلسکوپ افسانه ای هابل – منبع عکس

 

اکتشافات و دستاوردهای هابل

* هابل به حل بسیاری از مشکلات نجوم که دانشمندان قبل از در مدار قرار گرفتن آن با آنها دست و پنجه نرم می‌کردند کمک کند.
* این تلسکوپ توانست فاصله میان ستارگان را دقیق‌تر اندازه‌گیری کرده و سرعت گسترش جهان را تنها با ۱۰ درصد خطا تخمین بزند.
* همچنین هابل توانست سن جهان و راهی که در پیش رو دارد را اندازه‌گیری کرده و به دست دهد که این نتایج ناقض بسیاری از نظریات قبلی بود.
* تصاویر با دقت بالای این تلسکوپ امکان مشاهده چگونگی شکل‌گیری سیاه‌چاله‌ها در کهکشان‌های نزدیک به ما را فراهم کرد و نیز توانست کهکشان هایی را که میلیاردها سال نوری از ما فاصله دارند را آشکارسازی کرده و درهای جدیدی از علم را برای دانشمندان بگشاید.
* هابل هر روز بین ۱۰ تا ۱۵ گیگابایت تصویر برای ستاره‌شناسان ارسال می‌کند. حجم این داده‌ها تا کنون بیش از ۱۰ ترابایت بوده است.
* هابل بیش از ۴۰۰٫۰۰۰ رصد جداگانه از اجرام آسمانی به عمل آورده است.
* هزاران مقاله نجوم بر اساس اطلاعات هابل نوشته شده است.
* هابل اولین تلسکوپ نوری بود که توانست از یک سیاه‌چاله تصویر برداری کند. این سیاه‌چاله جرمی معادل چندین میلیارد برابر خورشید دارد.
* هابل برای اولین بار تصاویری واضح از تولد و مرگ ستارگان ارائه داد.
* در سال ۱۹۹۴ هابل از برخورد یک دنباله‌دار با مشتری تصویر برداری کرد.
* ثبت تصویری با فاصله ۱۳ میلیارد سال نوری از زمین. دورترین و قدیمی‌ترین اجرام آسمانی نسبت به زمین که تا کنون نور آنها به زمین رسیده است نیز توسط هابل ثبت شده‌اند.
* در ۹ ژانویه ۲۰۱۳ دورترین ابرنواختر شناخته شده، توسط تلسکوپ هابل کشف شد. فاصله این ابرنواختر حدود ۱۰ میلیارد سال نوری است.

 

اینفوگرافیک تلسکوپ فضایی هابل

بیش از این شما را معطل نمی‌کنیم و دعوت می‌کنیم اینفوگرافیکی را که آقای سیاوش شماعیل زاده ترجمه کرده و در سایت کیهان‌شناس قرار داده است را در ادامه ببینید.

اینفوگرافیک تلسکوپ فضایی هابل

اینفوگرافیک تلسکوپ فضایی هابل Hubble Space Telescope

اگر این مطلب برای شما جذاب بوده و مایل هستید نتایج فعالیت این تلسکوپ فضایی را ببینید، مطالعه مطلب «گالری تصاویر | ۱۷ تصویر برتر تلسکوپ فضایی هابل از فضا» که اخیرا بر روی بلاگ قرار گرفته است را به شما توصیه می‌کنم.

 

 

منابع

منبع تصویر شاخص، منبع مطلب (تلسکوپ فضایی هابل)، منبع اینفوگرافیک هابل

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. محسن جان خسته نباشی، من اول فکر کردم فقط اینفوگرافیکه، اما شما که کلی هم توضیحات بهش اضافه کرده بودی! خدا قوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!