اینفوگرافیک | کاوشگر مریخ نورد کنجکاوی

بگذارید بحث را از همان جایی که دیروز تمامش کردیم، ادامه دهیم و داستانمان را تکمیل کنیم!

دیروز با استفاده از اینفوگرافیکی که ترجمه کرده بودیم، از «ماموریت‌های فضایی به مقصد مریخ» برای شما گفتیم.

گفتیم که این ماموریت‌های فضایی چیزی بیشتر از ماجراجویی و تحیقات علمی بوده و پدید آورنده دوران جنگ سرد، میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی و برخی کشورهای دیگر بوده است. گفتیم که ماجرا خیلی بزرگتر از این حرفاست … نگفتیم؟!

حالا بگذارید در مورد یکی از بزرگترین جاه‌طلبی‌ها در این مورد صحبت کنیم. یکی از هوشمندترین و بلندپروازانه‌ترین دست‌ساخته‌های بشر در این زمینه، اکنون به نمایندگی از ما در مریخ است و مشغول بازپرسی کردن از مریخ و کسب اطلاعات برای ما!

احتمالا نامش را شنیده اید. کنجکاوی … کاوشگر مریخ نورد کنجکاوی یا همان Curiosity. در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید تا با ارائه یک اینفوگرافیک در این مورد، به بررسی این کاوشگر بپردازیم.

 

Mars Science Laboratory (MSL) – Curiosity Rover نام کامل انگلیسی این کاوشگر است. اما بگذارید کتاب سخت ننویسد و ما همان کاوشگر مریخ نورد کنجکاوی صدایش کنیم … یا اصلا از آن بهتر، همان کنجکاوی صدایش بزنیم! اینطوری راحت تر است!

در ابتدا قرار بود کنجکاوی در سال ۲۰۰۹ میلادی پرتاب شود، اما به دلیل نداشتن آمادگی لازم، پرتاب این کاوشگر در اواخر سال ۲۰۱۱ توسط راکت اطلس ۵ انجام شد و در ۶ اوت ۲۰۱۲ نیز به مریخ رسید. کنجکاوی را با عنوان «آزمایشگاه علمی مریخ» می‌شناسند. زیرا این کاوشگر، کاملترین و پیشرفته‌ترین دست‌ساخته بشر است که تا به این لحظه به مریخ فرستاده شده است.

سلفی کنجکاوی از خودش | سلف پرتره پانورامای مریخ نورد | Curiosity Self-Portrait Panorama

خود شیفته ترین کاوشگر تاریخ … کنجکاوی. یک سلفی و تصویر واقعی از کاوشگر مریخ نورد کنجکاوی! البته می دانم که الان دارید به این فکر می کنید که اگر این تصویر واقعی است، پس چه کسی آن را از کنجکاوی گرفته است؟! و احتمالا همزمان دارید با خود می گویید که «دروغ میگه … الکیه …»! اما اینطور نیست. این تصویر واقعی است و خود کنجکاوی از خودش گرفته است. در آینده در مطلبی در مورد چگونگی این مسئله با یکدیگر صحبت خواهیم کرد.

اصلی‌ترین ماموریت کنجکاوی، بررسی حیات میکروبی در گذشته و حال سیاره مریخ است. به طور خلاصه، این کاوشگر با لیزری که به همراه خود دارد، هدف را تبخیر کرده و سپس با کمک آزمایشگاهی که در درون خود دارد، به بررسی عناصر حاصل شده از تبخیر می‌پردازد.

این خودرو ۵ برابر روح و فرصت وزن و ۱۰ برابر بیشتر تجهیزات علمی دارد. کنجکاوی قرار بود حداقل یک سال مریخی دوام بیاورد و به اکتشاف برد بیشتری از خودروهای قبلی بپردازد، اما تا به این لحظه نیز، بیشتر از ۲ سال زمینی در مریخ ماندگار شده است و بیشتر از توان پیش‌بینی شده خود به فعالیت ادامه داده است.

پروژه آزمایشگاه علمی مریخ توسط JPL از سوی مؤسسه فناوری کالیفرنیا مدیریت می‌شود (دیگر ماموریت های این موسسه را در اینجا می‌توانید ببینید). کل هزینه آزمایشگاه علمی مریخ ۲٫۳ میلیارد دلار برآورد شده است. نتایج بدست آمده از این آزمایش به این پرسش‌ها پاسخ خواهند داد که آیا مریخ در گذشته جایی برای زندگی بوده یا نه و اینکه آیا امروزه می‌توان از آن برای زندگی بهره گرفت یا خیر.

 

در انتها نیز، برای کسب اطلاعات بیشتر، اینفوگرافیکی را که آقای مسعود فرح‌بخش (Masoud.F) یکی از کاربران فروم آوا استار ترجمه کرده‌اند را برای شما قرار داده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم مشاهده و بررسی این اینفوگرافیک را از دست ندهید.

اینفوگرافیکی در مورد کاوشگر مریخ نورد کنجکاوی | علم بازار | Mars Science Laboratory (MSL) | Curiosity Rover Infographics

اینفوگرافیکی در مورد کاوشگر مریخ نورد کنجکاوی | علم بازار | Mars Science Laboratory (MSL) | Curiosity Rover Infographics

 

منابع

منبع، منبع، منبع عکس (تصویر شاخص)، منبع عکس (درون متن)

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. محسن جان خدا قوت
    پس تو مریخ، کنجکاوی هم از خودش عکس سلفی گرفته؟!!! جالب نیست؟ کنجکاویی و خورشید و گرد و خاک یهویی!!؟؟؟

  2. ممنون مهدی جان
    کنجکاوی کلا زیاد از خودش سلفی گرفته. عبارت curiosity self portrait رو گوگل کن، متوجه میشی خودت. 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!