اینفوگرافیک | کیهان چقدر بزرگ است؟

همانطور که پیش از این نیز گفتیم، قصد داریم هر چند وقت یک بار، بایستیم و نگاهی بیندازیم به عظمت آنچه به آن علاقمند هستیم.

این بار برای این کار از اینفوگرافیک فوق‌العاده‌ای که آقای پوریا رضایی ترجمه کرده‌اند و در فروم آوا استار قرار داده‌اند استفاده می‌کنیم. اینفوگرافیکی با این سوال اصلی که «کیهان چقدر بزرگ است؟».

روش استفاده شده در این اینفوگرافیک، مقایسه‌ها و مثالهای عینی که در آن لحاظ شده است، جذابیت آن را دو چندان کرده است. همچنین ما نیز بخشهایی از متون اینفوگرافیک را در درون متنی توضیحی در ادامه مطلب نیز قرار می‌دهیم. به یاد داشته باشید که برای مشاهده بهتر اینفوگرافیک و مطالعه متون داخل آن، بهتر است نسخه بزرگ آن را باز کنید (یا ذخیره کنید) و بر روی آن زوم کنید.

بیش از این شما را منتظر نمی‌گذاریم و دعوت می‌کنیم به همراه علم بازار، به بررسی این اینفوگرافیک در ادامه مطلب بپردازید.

 

نکات جالب اینفوگرافیک

* فاصله ۳۹۹٫۰۰۰ (سیصد و نود و نه هزار) کیلومتری زمین و ماه آنقدر زیاد است که می‌توان ۳٫۱۸ تریلیون یک دلاری را در این فضا در کنار یکدیگر چید! همچنین همانطور که قبلا به شما گفتیم، این فضا آنقدر زیاد است که تمامی دیگر سیارات زمین در درون آن جای می‌گیرند.

* تمام وسایل فضایی برای خروج از زمین، باید به سرعت ۱۱٫۲ (یازده و دو دهم) کیلومتر بر ثانیه برسند تا بتوانند از دام گراش زمین فرار کنند.

* کهکشان ما به طور متوسط، ۵۳۰ کیلومتر در ثانیه در حال حرکت در فضاست. این بدان معناست که ما در یک دقیقه، ۳۱٫۸۰۰ کیلومتر بر ثانیه دورتر از مکان فعلیمان هستیم! اگر بخواهیم این بازی را ادامه بدهیم، به این شکل خواهد بود:

۱٫۹۰۸٫۰۰۰ (یک میلیون و نهصد و هشت هزارا) کیلومتر در یک ساعت، ۴۵٫۷۹۲٫۰۰۰ (چهل و پنج میلیون و هفتصد و نود و دو هزار) کیلومتر در یک روز، ۳۲۰٫۵۴۴٫۰۰۰ (سیصد و بیست میلیون و پانصد و چهل و چهار هزار) کیلومتر در یک هفته، ۱٫۳۷۳٫۷۶۰٫۰۰۰ (یک میلیارد و سیصد و هفتاد و سه میلیون و هفتصد و شصت هزار) کیلومتر در یک ماه و ۱۶٫۷۱۴٫۰۸۰٫۰۰۰ (شانزده میلیارد و هفتصد و چهارده میلیون و هشتاد هزار) کیلومتر در یک سال!

* هر سال نوری معادل مسافتی است که نور در طی یک سال طی می‌کند. سرعت نور معادل (حدود) ۳۰۰٫۰۰۰ (سیصد هزار) کیلومتر بر ثانیه است.

* طول تخمینی کیهان، معادل (حدود) ۹۳٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ (نود و سه میلیارد) سال نوری است. اما دورترین جرم دیده شده توسط ما، تنها ۱۳٫۷ میلیارد سال نوری از ما دور است. هنوز بخش اعظمی از کیهان را حتی ندیده‌ایم!

* آلفا قنطورس، نزدیکترین ستاره کیهان به زمین ماست. اگر بخواهیم با سرعت نور حرکت کنیم، ۴ سال طول خواهد کشید تا به این ستاره برسیم. حال اگر بخواهیم با ماشین شخصی که با سرعت ۱۰۰ مایل (۱۶۰ کیلومتر) بر ساعت حرکت می‌کند به آلفا قنطورس سفر کنیم، ۲۸٫۰۰۰٫۰۰۰ (بیست و هشت میلیون) سال طول خواهد کشید!

اگر بخواهید تمامی ستارگان کهکشان راه شیری را بشمارید (با متوسط شمارش یک ستاره در هر ثانیه)، ۳۰۰٫۰۰۰ (سیصد هزار) سال طول خواهد کشید تا تمامی ستاره‌ها را به صورت کامل بشمارید!

 

 

منبع


پی نوشت:

۱- رکوردهای مرتبط با برخی از آمار اینفوگرافیک (از جمله دورترین کهکشان شناخته شده)، تغییر کرده است و بهبود یافته.

 

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!