برترین برنامه‌های تلویزیونی نجومی و فضایی جهان (۲)

مرور آنچه که در تاریخ برنامه‌سازی تلویزیونی جهان رخ داده، نشانگر سهم اندک برنامه‌سازی علمی است، اما همین سهم اندک نیز نقش تاثیرگذاری در جذب مخاطبان به کسب دانش داشته است. به گواه آمارهای کمی و کیفی که در بسیاری از نقاط جهان گرفته شده، بخش عمده‌ای از برنامه‌سازی علمی به پزشکی و نجوم اختصاص یافته است. در این میان نیز عموما برنامه‌های نجومی در سراسر جهان، برنامه‌هایی پیش رو و رکوردشکن به حساب می‌آیند.

در این مطلب از بلاگ علم بازار به سراغ دومین قسمت از مطلبی از جناب آقای محمد جواد ترابی در شماره ۱۹۹ ماهنامه نجوم (۱۱ شهریور ۱۳۸۹) رفته‌ایم تا به بررسی برترین برنامه‌های تلویزیونی نجومی و فضایی جهان بپردازیم.

پس اگر مشتاق هستید که در این مورد بیشتر بدانید، در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید.

 

پر بیننده ترین سریال علمی جهان: روایت کارل ساگان از کیهان

کارل ادوارد ساگان، یکی از مشهورترین اخترفیزیک‌دانان معاصر جهان است. او نه فقط اخترفیزیک‌دان بود، بلکه تاثیرش در ترویج نجوم بر همگان آشکار است. کارل ساگا، بیش از ۶۰۰ مقاله علمی در نشریات معتبر و عمومی به چاپ رساند و در تحریر بیش از ۲۰ کتاب نجومی نقش داشت.

ساگان در سال ۱۳۵۹/۱۹۸۰ مجموعه ۱۳ قسمتی «کیهان: کاوش شخصی» (Cosmos: A Personal Voyage) را اجرا کرد؛ گرچه نویسندگان این ۱۳ قسمت علاوه بر کارل ساگان، آن درویان و استیون ستر نیز بودند. این مجموعه نخستین بار از شبکه پی‌بی‌اس آمریکا پخش شد و تا پخش مجموعه جنگ داخلی (The Civil War) در سال ۱۳۶۹/۱۹۹۰، پربیننده‌ترین مجموعه تاریخ تلویزیون آمریکا بود. این مجموعه تلویزیونی کم نظیر، در بیش از ۶۰ کشور پخش شد و بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در جهان آن را تماشا کردند.

[ult_animation_block animation=”bounceInUp” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″] [/ult_animation_block]

آنچه که مشخص است، این است که هیچ‌کدام از مجموعه‌های تلویزیونی شرکت پی‌بی‌اس تا به امروز نیز نتوانسته‌اند این رکورد کارل ساگان را بشکنند. در وصف محبوبیت جهانی مجموعه ۱۳ قسمتی کارل ساگان همین کافی است که ونجلیز، آهنگساز مشهور جهانی، به واسطه استفاده کارل ساگان از برخی از آهنگ‌های او در این مجموعه به شهرت جهانی رسید.

اگر این مجموعه تلویزیونی را مشاهده کنید، نخستین موردی که نظر شما را جلب می‌کند، استفاده از جلوه‌های ویژه ویدئویی در ۳۰ سال پیش است که راز آن در بودجه تخصیص یافته به این برنامه نهفته است. تقریبا ۳٫۶ میلیون دلار بودجه برای ساخت این مجموعه در سالهای ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ تخصیص داده شد که این مبلغ جدای از ۲ میلیون دلار هزینه تخصیص داده به تبلیغ و ترویج آن بود.

[ult_animation_block animation=”zoomInLeft” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″] [/ult_animation_block]

در سال ۱۳۶۵/۱۹۸۶ کارل ساگان، بار دیگر مجموعه‌ای ۶ قسمتی با نام «کیهان» ساخت که هر اپیزود آن ۴۵ دقیقه بود. بسیاری از قسمتهای این مجموعه، برداشتی از نسخه اولیه این مجموعه در سال ۱۳۵۹ بود که پویانمایی‌های رایانه‌ای جدید به آن افزوده شده بود. در این مجموعه نیز قطعه اختصاصی ونجلیز به نام کامت (دنباله‌دار) پخش شد.

کارل ساگان، مردی که میلیون‌ها نفر را دلباخته آسمان کرد، در بلندترین شب سال، شب یلدای ۱۳۷۵، چشم از جهان فروبست. ناسا به احترام فعالیتهای ارزشمند کارل ساگان، نا فضاپیمای بی‌سرنشین مریخ‌نشین رهیاب (پت‌فایندر) را به ایستگاه یادبود کارل ساگان تغییر داد.

[ult_animation_block animation=”rollIn” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″]
منابع
[ult_createlink title=”شماره ۱۹۹ ماهنامه نجوم” link_hover_style=”Style_1″ text_style=”right”][ult_createlink title=”منبع تصویر شاخص” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fiheartintelligence.com%2F2015%2F10%2F05%2Fcarl-sagans-cosmos%2F|title:%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9%20%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%20%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5|target:%20_blank” link_hover_style=”Style_1″ text_style=”right”][/ult_animation_block]

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. Javad گفت:

    پر بیننده ترین سریال توی ایران ” جومونگ ” هست که بار علمی بسیار زیادی هم داره.
    ممنون از زحمات شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!