برترین برنامه‌های تلویزیونی نجومی و فضایی جهان (۱)

مرور آنچه که در تاریخ برنامه‌سازی تلویزیونی جهان رخ داده، نشانگر سهم اندک برنامه‌سازی علمی است، اما همین سهم اندک نیز نقش تاثیرگذاری در جذب مخاطبان به کسب دانش داشته است. به گواه آمارهای کمی و کیفی که در بسیاری از نقاط جهان گرفته شده، بخش عمده‌ای از برنامه‌سازی علمی به پزشکی و نجوم اختصاص یافته است. در این میان نیز عموما برنامه‌های نجومی در سراسر جهان، برنامه‌هایی پیش رو و رکوردشکن به حساب می‌آیند.

در این مطلب از بلاگ علم بازار به سراغ اولین قسمت از مطلبی از جناب آقای محمد جواد ترابی در شماره ۱۹۹ ماهنامه نجوم (۱۱ شهریور ۱۳۸۹) رفته‌ایم تا به بررسی برترین برنامه‌های تلویزیونی نجومی و فضایی جهان بپردازیم.

پس اگر مشتاق هستید که در این مورد بیشتر بدانید، در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید.

 

نیم قرن پخش مداوم: آسمان در شب

مشهورترین برنامه تلویزیونی نجومی جهان، برنامه آسمان در شب (The Sky at Night) بی‌بی‌سی است.

این برنامه از تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۳۳۶ تا کنون به‌طور مداوم به روی آنتن رفته است. مجری این برنامه تلویزیونی مشهور از ابتدا تا سال ۲۰۱۲، مرحوم سر پاتریک مور (مرگ: سال ۲۰۱۲) بود که به همین سبب در کتاب رکوردهای گینس، رکورد طولانی‌ترین اجرای برنامه تلویزیونی با مجری ثابت، به برنامه آسمان در شب بی‌بی‌سی تعلق گرفته است. منجمان و اشخاص علمی بسیار تاثیرگذاری در بیش از نیم قرن پخش این برنامه شرکت داشته‌اند که از جمله آنها می‌توان از هارلو شیپلی، نخستین اخترشناسی که ابعاد کهکشان راه شیری را اندازه‌گیری کرد، فرد فویل، اخرشناسی که به سبب دیدگاههایش در رد نظریه مهبانگ شهرت داشت و همچنین مرحوم کارل ساگان، یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین اخترشناسان نام برد.

[ult_animation_block animation=”bounceInUp” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″]
سر پاتریک مور، مجری مشهور برنامه تلویزیونی آسمان در شب

سر پاتریک مور، مجری مشهور برنامه تلویزیونی آسمان در شب – منبع عکس

[/ult_animation_block]

برنامه آسمان در شب، در ۱۲ فروردین ۱۳۸۶، ویژه برنامه ۵۰ سالگی خود را روی آنتن برد. این ویژه‌برنامه «سفر در زمان» نام داشت و از آسمان شب در ۵۰ سال پیش آغاز می‌شد و به ۵۰ سال آینده سفر می‌کرد؛ از زمانی که سفر به ماه یک رویا بود تا زمانی نه‌چندان دور که بشر بر روی سطح مریخ پایگاه فضایی خواهد ساخت. آنقدر نام برنامه آسمان در شب با عصر فضا و شکوفایی اخترشناسی عجین شده است که اتحادیه بین‌المللی نجوم، سیارک کائلوم‌نوکتو ۵۷۴۲۴ (Caelumnoctu) را به افتخار این برنامه نجومی نام‌گذاری کرده است. کائلوم‌نوکتو به زبان لاتین به معنای «آسمان در شب» است و عدد ۵۷۴۲۴ نیز اشاره به پخش نخستین قسمت این برنامه در ۲۴ آوریل ۱۹۵۷ میلادی دارد.

از ابتدای پخش این برنامه تا به امروز، فقط در تیر ۱۳۸۳/ جولای ۲۰۰۴، سر پاتریک مور به سبب ابتلا به بیماری عفونی، از اجرای این برنامه بازماند و کریس لینتات، اخترفیزیکدانی از دانشگاه آکسفورد، اجرای آن برنامه را به عهده گرفت. کریس لینتات از سال ۱۳۷۹ در برنامه تلویزیونی آسمان در شب به عنوان مهمان حاضر شد و از آن زمان تا به امروز، نقشش در تولید این برنامه تلویزیونی، پیاپی پررنگ‌تر شده است. او دارای تحصیلات فوق دکترا در اخترفیزیک از دانشگاه کالج لندن است. لینتات در کنار سر پاتریک مور و برایان مِی نویسنده مشترک کتاب «بانگ! تاریخچه کامل عالم» است که به طور رسمی تا کنون به ۱۳ زبان جهان ترجمه و منتشر شده است. اما لینتات علاوه بر همه اینها، به سبب همکاری موثر با پروژه علوم شهروندی باغ وحش کهکشان‌ها (Galaxy Zoo) شهرتی جهانی دارد. به احتمال بسیار اگر زمانی به سبب ناتوانی و کهولت سن پاتریک مور، قرار باشد اجرای این برنامه به صورت دائمی به شخصی دیگر واگذار شود، این شخص جز کریس لینتات جوان نخواهد بود.

[ult_animation_block animation=”zoomInLeft” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″]
Chris Lintott کریس لینتات

کریس لینتات – منبع عکس

[/ult_animation_block]
برایان مِی Brian May

برایان مِی – منبع عکس

یکی دیگر از مهمان‌های موثر و همیشگی برنامه آسمان در شب، دکتر برایان مِی است. برایان می، دکترای اخترفیزیک دارد، ولی شهرتش در موسیقی، بیشتر از نجوم است. مجله رولینگ استون، نام برایان می را در رده ۳۹ در فهرست ۱۰۰ گیتاریست برتر تمام زمان‌ها قرار داده است. هم سر پاتریک مور و هم برایان می، مفتخر به دریافت نشان ارشد سلطنتی بریتانیا شده اند.

بی‌بی‌سی مجله‌ای به همین نام (BBC Sky at Night) نیز منتشر می‌کند که این مجله نیز نخستین ماهنامه نجومی در جهان است که به همراه سی‌دی منتشر می‌شود. به فراخور مطالب هر شماره ماهنامه، در سی‌دی آن نرم افزارهای رایگان نجومی، عکس‌های زیبای آسمان، مجموعه مقالات و حتی اپیزودهای بسیار قدیمی از برنامه آسمان در شب بی‌بی‌سی گنجانده می شود.

 

در روزهای آتی در مورد سایر برترین برنامه‌های تلویزیونی نجومی و فضایی نیز جهان برای شما خواهیم گفت.
همچنان با ما همراه باشید.
[ult_animation_block animation=”rollIn” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″]
منابع
[ult_createlink title=”شماره ۱۹۹ ماهنامه نجوم” link_hover_style=”Style_1″ text_style=”right”][ult_createlink title=”منبع تصویر شاخص” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fwww.bbc.co.uk%2Fprogrammes%2Fb006mk7h|title:%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9%20%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%20%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5|target:%20_blank” link_hover_style=”Style_1″ text_style=”right”][/ult_animation_block]

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *