برترین برنامه‌های تلویزیونی نجومی و فضایی جهان (۳)

مرور آنچه که در تاریخ برنامه‌سازی تلویزیونی جهان رخ داده، نشانگر سهم اندک برنامه‌سازی علمی است، اما همین سهم اندک نیز نقش تاثیرگذاری در جذب مخاطبان به کسب دانش داشته است. به گواه آمارهای کمی و کیفی که در بسیاری از نقاط جهان گرفته شده، بخش عمده‌ای از برنامه‌سازی علمی به پزشکی و نجوم اختصاص یافته است. در این میان نیز عموما برنامه‌های نجومی در سراسر جهان، برنامه‌هایی پیش رو و رکوردشکن به حساب می‌آیند.

در این مطلب از بلاگ علم بازار به سراغ سومین قسمت از مطلبی از جناب آقای محمد جواد ترابی در شماره ۱۹۹ ماهنامه نجوم (۱۱ شهریور ۱۳۸۹) رفته‌ایم تا به بررسی برترین برنامه‌های تلویزیونی نجومی و فضایی جهان بپردازیم.

پس اگر مشتاق هستید که در این مورد بیشتر بدانید، در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید.

 

برترین برنامه های نجومی

رقابت فضایی: جنگ سرد در قاب تلویزیون

«رقابت فضایی»، عنوان مجموعه تلویزیونی ۴ قسمتی کم‌نظیر بی‌بی‌سی است که از شهریور تا مهر ۱۳۸۴، از شبکه بی‌بی‌سی ۲ پخش شد. این مجموعه تلویزیونی به این سبب کم‌نظیر است که بازیگران این مجموعه به ایفای نقش به جای افرادی شاخص همچون سرگئی کرولف، رئیس و مهندس ارشد موشک‌های فضایی شوروی و ورنر فون براون، همتای آمریکایی وی پرداختند.

[ult_animation_block animation=”rollIn” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″]
باشگاه فضایی‌های جهان، بر اساس تاریخ اولین پرتاب موفق مداری - فروشگاه تخصصی ابزارهای علمی - علم بازار

باشگاه فضایی‌های جهان، بر اساس تاریخ اولین پرتاب موفق مداری – منبع عکس

[/ult_animation_block]

این مجموعه، تلاش مشترکی میان گروههای آمریکایی، بریتانیایی، آلمانی و روسی بود و در ۴ قسمت، رقابت برای موشک‌ها (۱۹۴۹ – ۱۹۴۴)، رقابت برای ماهواره‌ها (۱۹۵۸ – ۱۹۵۳)، رقابت برای بقا (۱۹۶۱ – ۱۹۵۹) و رقابت برای ماه (۱۹۶۹ – ۱۹۶۴) ساخته شد.

منتقدان بسیاری این مجموعه را به سبب عدم دقت در بازسازی تاریخی، مورد انتقاد قرار داده‌اند و فهرستی از اشتباهات موجود در آن را منتشر کرده‌اند؛ به همین سبب تماشای این مجموعه، بیشتر برای ادراک بهتر فضای آن دوره تاریخی عصر فضا توصیه می‌شود تا مرجع قرار دادن آن.

[ult_animation_block animation=”rollIn” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″]
منابع
[ult_createlink title=”شماره ۱۹۹ ماهنامه نجوم” link_hover_style=”Style_1″ text_style=”right”]
[ult_createlink title=”منبع تصویر شاخص” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fcine.coveralia.com%2Fcaratulas%2Fspace-race-la-carrera-espacial-la-luna-1961-1969-caratula.php|title:%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9%20%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%20%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5|target:%20_blank” link_hover_style=”Style_1″ text_style=”right”][/ult_animation_block]

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *