گالری تصاویر | برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵

پیش از این در این مطلب به شما گفته بودیم که رصدخانه سلطنتی گرینویچ، قصد دارد به رسم هر ساله، برترین تصویر نجومی سال ۲۰۱۵ را انتخاب کند. اما همانطور که در آن مطلب گفته بودیم، بدین منظور برخی از بهترین تصویرهایی که برای شرکت در مسابقه از طرف عکاسانِ آنها ارسال می‌شوند، به عنوان برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ انتخاب شده، برخی از آنها به عنوان برنده بخشهای متفاوت رقابت انتخاب می‌شوند و در نهایت نیز یکی از تصاویر، به عنوان برترین تصویر نجومی هر سال انتخاب می‌شود. همان روالی که در سال ۲۰۱۴ و سالهای پیش از آن انجام شده بود.

حالا ما مجموعه‌ای از برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ را در اختیار داریم که به نظر می‌آید قرار است برترین تصویر نجومی سال ۲۰۱۵ نیز از بین آنها انتخاب شود. انتخاب تصویر نهایی در ۱۷ سپتامبر امسال انجام خواهد شد، اما بگذارید تا آن موقع به بررسی برخی از ترین‌های این حوزه در رقابت امسال بپردازیم.

در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید، تا به تماشای تصاویر نجومی بی‌نظیری از بزرگترین دریاچه نمک جهان در بولیوی، تا سحابی مسحور کننده مرداب در هزاران سال نوری دروتر از ما بنشینیم.

 

عنوان عکس: صعود فرشتگان

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس صعود فرشتگان - عکس از Brad Goldpaint از ایالات متحده آمریکا

عکس از: Brad Goldpaint – ایالات متحده آمریکا

توضیح عکس: پهنه راه شیری و آذرگویی (به شهابهای پر نورتر از قدر منفی چهار، آذرگوی می‌گویند) که گویی از دل آن بیرون آمده است، به خوبی در تصویر مشخص هستند. نورهایی که بر روی کوه دیده می‌شوند نیز، کوهنوردانی هستند که در حال صعود به ارتفاعات Mount Rainier ایالت واشنگتن آمریکا هستند. همین نورها نیز بازیچه دست عکاس، برای انتخاب نام برای عکسش شده‌اند.

 

عنوان عکس: پانورامای شفق قطبی

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ -عنوان عکس پانورامای شفق قطبی - عکس از Jan R. Olsen - نروژ

عکس از: Jan R. Olsen – نروژ

توضیح عکس: شفق قطبی واضحی که بر فراز فلات Lyngen، طولانی‌ترین فلات نروژ ثبت شده است. شایع‌ترین رنگ شفق‌های قطبی، رنگ سبز است که به واسطه برهم کنش ذرات باردار خورشیدی با مولکولهای اکسیژن در نواحی قطبی زمین، ایجاد می‌شود.

 

عنوان عکس: دنباله‌دار C/2014 Q2 Lovejoy

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس دنباله دار C2014 Q2 Lovejoy - عکس از Michael Jaeger - اتریش

عکس از: Michael Jaeger – اتریش

توضیح عکس: دنباله‌دار سبز رنگ C/2014 Q2 Lovejoy در حال حرکت در محدوده منظومه شمسی است. این پنجمین دنباله‌داری است که توسط منجم آماتور و عکاس نجومی استرالیایی، یعنی Terry Lovejoy کشف شده است. در انتهای سال ۲۰۱۴ و ابتدای سال ۲۰۱۵ این دنباله‌دار توسط ابزارهای اپتیکی و در برخی شرایط خاص، با چشم غیر مسلح (برهنه) بر بلندای آسمان زمین، قابل رویت بود.

تلسکوپ ۸۰ میلی متری آپوکروماتیک با پایه سمت ارتفاعی AZ4LJ1 یا پایه سمت ارتفاعی Twilight
یکی از محصولات برگزیده ی مجله معتبر Sky and Telescope در سال ۲۰۱۰ | ساختار اپتیکی: شکستی آپوکروماتیک ED | قطر دهانه: ۸۰ میلی متر | فاصله کانونی: ۶۰۰ میلی‌متر | نسبت کانونی: f/7.5 | بیشترین بزرگنمایی کاربردی: ۱۶۰ برابر | چشمی ها: ۲۸میلی‌متر۲ اینچ | جوینده: ۵۰×۹ | چپقی: ۹۰ درجه ۲ اینچ | حداکثر قدر قابل مشاهده: ۱۲٫۲ | توان تفکیک نظری: ۱٫۴۵ ثانیه قوس | توان گردآوری نور: ۱۷۸ برابر چشم انسان | لوازم جانبی: حلقه و صفحه اتصال- کیف حمل -فوکوسر دو سرعته بسیار دقیق ||| این تلسکوپ با دو پایه عرضه شده است؛ شما می‌توانید جهت خرید و سفارش نمونه با پایه Twilight این تلسکوپ به اینجا و جهت خرید و سفارش نمونه با پایه سمت ارتفاعی AZ4LJ1 به اینجا مراجعه کنید.

 

عنوان عکس: آرامش قبل از طوفان

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس آرامش قبل از طوفان - عکس از Julie Fletcher - استرالیا

عکس از: Julie Fletcher – استرالیا

توضیح عکس: همانطور که مشاهده می‌کنید، در این تصویر، دو پدیده رعد و برق حاصل از ابرهای طوفان‌زا (در پایین) و درخشش ستارگان پهنه کهکشان راه شیری (در بالا) به زیبایی با یکدیگر تلفیق شده‌اند. عکاس حدود دو ساعت برای گرفتن این صحنه، در مناطق جنوبی استرالیا (پارک ملی Kati-Thanda-Lake Eyre)، منتظر بوده و از فیلترهای مطمئن برای بالانس نور قسمت پایین (حاصل از رعد و برق) و ستارگان پهنه کهکشان راه شیری (در بالا) استفاده کرده است تا مطمئن شود که تمام اجزای این تصویر باشکوه، به زیبایی هرچه تمامتر، به تصویر کشیده شوند.

 

عنوان عکس: ماه کامل بر فراز ارتفاعات آلپ

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس ماه کامل بر فراز ارتفاعات آلپ - عکس از Stefano de Rosa - ایتالیا

عکس از: Stefano de Rosa – ایتالیا

توضیح عکس: نمایی جادویی از ماه کامل، در پشت کوههای گل‌رز-رنگ ارتفاعات آلپ. گرفته شده در سکوت حاکم بر تپه‌های Superga در منطقه Turin در ایتالیا، درست قبل از طلوع آفتاب.

 

عنوان عکس: سحابی بزرگ در قایق بی‌رنگ

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس سحابی بزرگ در قایق بی رنگ - عکس از Terry Robison - کانادا

عکس از: Terry Robison – کانادا

توضیح عکس: ستاره اَبَر غول اتا کارینا (قایق)، در حال درخشش بر علیه ابرها و گرد و غبار چرخان موجود در سحابی کارینا (قایق). سحابی قایق یکی از بزرگترین سحابی‌های نشری است. این به این معنی است که این سحابی هیچ مرز مشخصی ندارد و در حدود ۴ برابر بزرگتر از سحابی شناخه شده «شکارچی (Orion)» است.

 

عنوان عکس: Herschel 36 – قلب سحابی تالاب

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس Herschel 36 - قلب سحابی تالاب - عکس از László Francsics - مجارستان

عکس از: László Francsics – مجارستان

توضیح عکس: واقع در حدود ۵٫۰۰۰ سال نوری دورتر، زایشگاه ستاره‌ای سحابی تالاب، در صورت فلکی قوس قرار گرفته است. با وجود اینکه این سحابی در فاصله بسیار زیادی از ما قرار گرفته است، یکی از معدود مناطق شکل‌گیری ستارگان است که تحت شرایط مناسب، در عرضهای جغرافیایی میانه شمالی، با چشم غیر مسلح (برهنه) قابل دیدن است.

 

عنوان عکس: IC443

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس IC443 - عکس از Patrick Gilliland - انگلستان

عکس از: Patrick Gilliland – انگلستان

توضیح عکس: در صورت فلکی جوزا (دو پیکر)، IC443 باقیمانده یک انفجار ابرنواختری بی‌نهایت بزرگ در حدود ۳۰٫۰۰۰ سال پیش است.

 

عنوان عکس: M42 Subtle V1 cropped

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس M42 Subtle V1 cropped - عکس از Patrick Gilliland - انگلستان

عکس از: Patrick Gilliland – انگلستان

توضیح عکس: یکی از مشهورترین اجرام نجومی شناخته شده در کیهان ما، سحابی شکارچی (Orion Nebula) است و این عکس ناحیه وسیعتری از منطقه ابرهای مولکولی پیچیده سحابی شکارجی که خانه این سحابی محسوب می‌شوند را به تصویر می‌کشد. این ساختار پیچیده، خانه سوژه محبوب دیگری برای عکاسان نجومی نیز است؛ سحابی سرِ اسب (Horsehead Nebula) و همچنین حلقه برنارد (Barnard’s Loop) و سحابی مرد دونده (Running Man) که در سمت چپ این عکس، قابل مشاهده هستند. رنگهای صورتی و نارنجی که در سحابی دیده می‌شوند، ناشی از گازهای هیدروژن داغ موجود در سحابی هستند.

 

تلسکوپ ۱۱۴ میلی متری نیوتنی با مقر و سه پایه AZ4LJ1
تلسکوپ ۱۱۴ میلی متری نیوتنی با مقر و سه پایه AZ4LJ1جزء پرفروش‌ترین تلسکوپ‌های بازتابی کوچک در ایران | از سری تلسکوپ‌های الماس سیاه کمپانی اسکای واچر | مناسب کسانی که تازه وارد دنیای نجوم شده‌اند | قطر دهانه (آینه اصلی): ۱۱۴ میلیمتر | نوع و مدل مقر: سمت-ارتفاعی AZ4 LJ1 | فاصله کانونی: ۵۰۰ میلیمتر | نسبت کانونی: f/4.4 | بیشترین بزرگنمایی کاربردی: ۲۲۸ برابر | چشمی‌ها: ۱۰ و ۲۵ میلیمتر | جوینده: ۶x24 به همراه نگهدارنده | بیشترین قدر قابل رصد (نظری): ۱۲٫۷ | توان تفکیک (نظری): ۱٫۰۵ ثانیه قوسی | توان گردآوری نور: ۳۶۱ برابر چشم انسان | لوازم جانبی: صفحه اتصال – فوکوسر ۱٫۲۵ اینچ – سه‌پایه آلومینیوم – بارلوی دو برابر آداپتوری ||| جهت خرید و سفارش این محصول، می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

 

عنوان عکس: ماه و ارتفاعات Antelao

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس ماه و ارتفاعات Antelao - عکس از Marcella Giulia - ایتالیا

عکس از: Marcella Giulia – ایتالیا

توضیح عکس: ماه در اواخر بعدازظهر San Vito di Cadore در ایتالیا، در بالای ارتفاعات Monte Antelao در حال درخشیدن است.

 

عنوان عکس: Motind

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس Motind - عکس از Rune Engebo - نروژ

عکس از: Rune Engebo – نروژ

توضیح عکس: زندگی در نروژ، باعث شده که عکاس این عکس، موارد متعددی از شفق قطبی را ببیند. اما در ۲۱ زانویه ۲۰۱۵، شفق‌های رنگارنگ متعددی که در آسمان ظهور پیدا کردند، او را مجاب کردند تا این تصویر حیرت‌انگیز را ثبت کند. در تصویری که می‌بینید، شفق‌های قطبی در دو رنگ اصلی سبز و بنفش، بر فراز قله Senja قرار گرفته‌اند. رنگ سبز ناشی از برهم‌کنش ذرات باردار خورشیدی با مولکولهای اکسیژن و رنگ بنفش نیز ناشی از برهم‌کنش آنها با مولکوهای نیتروژن است.

 

عنوان عکس: سحابی رز (Roseta-NBv5)

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس سحابی رز (Roseta-NBv5) - عکس از Juan Ignacio Jimenez - اسپانیا

عکس از: Juan Ignacio Jimenez – اسپانیا

توضیح عکس: از میان ابرهای گاز و غبارِ کیهانی این فقط سحابی رزتا نیست که تصویری از گل را به ذهن می‌آورد اما قطعاً مشهورترین سحابی از این دسته است. در لبه‌های ابر مولکولیِ بسیار بزرگ در صورت فلکی تک‌شاخ، تقریباً ۵ هزار سال دورتر، باد و تابش ستاره‌های داغ و جوان مرکز خوشه، گلبر‌گ‌های این رز زیبا و متقارن را شکل داده‌اند. ستاره‌های پرانرژی این خوشه که با نام NGC 2244 شناخته می‌شوند فقط چند میلیون ساله‌اند و سحابی رزتا (Rosette Nebula یا NGC 2237) در حدود ۵۰ سال نوری میان آن گسترده شده است. این سحابی زیبا را می‌توانید با تلسکوپی کوچک که به‌سوی صورت فلکی تک‌شاخ (Unicorn ) نشانه رفته است، ببینید. در اینجا عکاس با استفاده از فیلتر باند محدود و عبور دادن طول موج و رنگهای خاصی از نور، ترکیب رنگی کاذبی را ایجاد کرده منجر به این تصویر آبی و نارنجی بسیار زیبا از سحابی رزتا شده است.

 

عنوان عکس: برجستگی خورشیدی

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس برجستگی خورشیدی - عکس از Gary Palmer - انگلستان

عکس از: Gary Palmer – انگلستان

توضیح عکس: این همان ستاره خودمان است. جوشش‌های سوزاننده و پرتاب شعله‌های آتش شاید از این فاصله خیلی بزرگ نباشد اما فرض کنید چنین شعله‌ای می‌تواند کل زمین را در بر بگیرد و در کسری از ثانیه آن را به خاکستر و بخار تبدیل کند. بزرگترین شعله خورشیدی که تا به حال به ثبت رسیده، ۸۰۰ هزار کیلیومتر ارتفاع داشته (بلندترین نقطه روی سطح کره زمین، تقریبا ۹ کیلومتر بلندی دارد و حتی قطر زمین نیز در حدود ۱۲٫۰۰۰ کیلومتر است). ۹۰ هزار کوه اورست را که روی هم بگذارید، می‌شود یکی از این شعله‌های خروشان.

 

عنوان عکس: رد ستارگان بر فراز دریاچه سبز

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس رد ستارگان بر فراز دریاچه سبز - عکس از Dan Barr - ایالات متحده آمریکا

عکس از: Dan Barr – ایالات متحده آمریکا

توضیح عکس: رد ستارگان، آسمان کمپی که با آتش در کنار دریاچه سبز در Hoover Wilderness ایالت کالیفرنیا روشن شده است را چراغانی کرده است. رد ستارگان یکی از موضوعات محبوب عکاسی در بین عکاسان نجومی است که از طریق نوردهی طولانی مدت انجام می‌شود. در حالی که آنها برای چراغانی کردن مسیر حرکت ستارگان در تصاویر عکاسان به تصویر کشیده می‌شوند، در حقیقت ناشی از حرکت زمین به دور محور خودش هستند.

 

عنوان عکس: آسمان شب بازتاب داده شده

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس آسمان شب بازتاب داده شده - عکس از Xiaohua Zhao - چین

عکس از: Xiaohua Zhao – چین

توضیح عکس: یک منجم علاقمند، غرق شده در ستاره‌ها، در حالی که تصویر آسمان بنفش‌رنگ روشن بالای سرش نیز در لایه باریکی از آب در بزرگترین دریاچه نمک جهان (Salar de Uyuni) در بولیوی منعکس شده است.

 

تلسکوپ ۷۶ میلی متری نیوتنی با پایه AZ1
تلسکوپ 76 میلی متری نیوتنی با پایه AZ1بسیار ارزان قیمت | این ابزاری رصدی است که می‌تواند اولین انتخاب شما قبل از مطمئن شدن از علاقمندی خودتان به نجوم رصدی باشد | قطر دهانه (آینه اصلی): ۷۶ میلیمتر | نوع و مدل مقر: سمت-ارتفاعی AZ1 | فاصله کانونی: ۷۰۰ میلیمتر | نسبت کانونی: f/9.2 | بیشترین بزرگنمایی کاربردی: ۱۵۰ برابر | چشمی‌ها: ۱۰ و ۲۵ میلیمتر | جوینده: نقطه قرمز | بیشترین قدر قابل رصد (نظری): ۱۲ | توان تفکیک (نظری): ۱٫۵۸ ثانیه قوسی | توان گردآوری نور: ۱۶۰ برابر چشم انسان ||| برای خرید و سفارش این محصول، می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

 

عنوان عکس: لبه شفق قطبی

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس لبه شفق قطبی - عکس از O Chul Kwon - کره

عکس از: O Chul Kwon – کره

توضیح عکس: عکس نادری از شفق قطبی با رنگ قرمز، که از برهم‌کنش ذرات باردار خورشیدی با مولکولهای اکسیژن در لایه‌های بالایی جو رخ داده است.

 

عنوان عکس: سحابی کلاهخود تور (Thor’s Helmet)

برترین تصاویر نجومی سال ۲۰۱۵ - عنوان عکس سحابی کلاهخود تور (Thor’s Helmet) - عکس از Adam Block - ایالات متحده آمریکا

عکس از: Adam Block – ایالات متحده آمریکا

توضیح عکس: شکل متمایز سحابی NGC 2359 باعث شده است که به نام Thor’s Helmet یعنی کلاهخود تور نیز مشهور شود. در حدود ۱۱٫۰۰۰ سال نوری دورتر، این ساختار حباب مانند، به طور کلی ناشی از جارو شدن مواد میان‌ستاره‌ای با بادهایی که از ستاره مرکزی سحابی (Wolf-Rayet) می‌وزد می‌باشد. ستاره Wolf-Rayet به احتمال زیاد یک غول بسیار داغ در دوره پیش از انفجار ابرنواختری خود است.

 

نظر شما در مورد این تصاویر چیست؟
به نظر شما، کدام یک از آنها به عنوان تصویر نجومی برتر سال ۲۰۱۵ انتخاب می‌شود؟
لطفا نظرات خود در این مورد را در بخش نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید.

 

 

منابع

منبع huffingtonpost، منبع theguardian، منبع Canot، منبع Digiato

 

 

مشاوره و راهنمایی خرید و انتخاب ابزار نجومی (تلسکوپ، دوچشمی، رصدخانه، آسمان نما و ...)
Small-کوچک-لوگوی-علم-بازار-ElmBazar.com-لوگو-Elm-Bazar-LOGOآیا تمایل به خرید یک ابزار نجومی (تلسکوپ یا دوربین دوچشمی، رصدخانه و …) برای شروع نجوم را دارید و نمی دانید چگونه این کار را بکنید؟ آیا نگرانید که انتخاب اشتباهی انجام دهید و و بدون داشتن یک ابزار مناسب، پول خود را از دست بدهید؟ آیا از پیچیدگی های انتخاب یک ابزار نجومی ایده‌آل سر در نمی‌آورید و به دنبال مشاوره هستید؟ همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید و پاسخی برای تمام مشکلات خود بیابید. محمدحسین خلیلی (مسئول فروش): ۰۹۳۷۱۲۲۴۱۰۶ مهندس مهدی هاشمی (مسئول پروژه): ۰۹۳۸۸۱۸۵۸۴۶

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

۷ دیدگاه‌

 1. بسیار عالی بود محسن جان، توضیحات تصاویر هم به زیبایی نوشته ات افزوده.
  انصافا کار داوری تصاویر برگزیده سیار سخته اما من اه بودم تصویر آرامش قبل از تطوفان رو بخاطر خلاقیتش و تصویر سحابی IC443 را بخاطر ثبت جزئیات زیاد انتخاب می کردم.

 2. سارا گفت:

  با تشکر از مطلب خوبتون
  ب نظر من همه ی عکس ها واقعا قشنگن اما فکر میکنم تصویر صعود فرشتگان و آرامش قبل از طوفان و آسمان شب بازتاب داده شده شانس بیشتری دارند.

 3. ممنون مجسن جان
  تصاویر زیبایی بود

 4. نوفرستی کوچک:)) گفت:

  عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!