بسته های ویژه علم بازار | تلسکوپ ۱۰ اینچ دابسونی (مناسب رصد تفریحی، رقابت های رصدی و فعالیت های ترویجی)

در بسته ویژه پیشین علم بازار، به معرفی بسته ویژه تلسکوپ ۶ اینچ دابسونی پرداختیم. در این مطلب نیز قصد داریم به ارائه یک بسته ویژه برای یکی دیگر از تلسکوپ‌های رده دابسونی بپردازیم. ۱۰ اینچی دابسونی.

۱۰ اینچی‌های دابسونی، فرمانروایان رقابت‌های رصدی هستند. اگر با دنیای رقابت‌های رصدی همچون رقابت رصدی مسیه یا رقابت رصدی صوفی و … آشنا باشید، به خوبی می‌دانید که بیشترین برندگان این رقابت‌ها در رده تلسکوپی، از یک تلسکوپ ۱۰ اینچی دابسونی برای حضور در رقابت استفاده کرده‌اند. این مسئله ناشی از توان مانور بالا، سرعت عمل خوب و سهولت کار با دابسونی‌ها در طول صد است.

حال اگر شما نیز در نظر دارید که اینچنین تلسکوپ قدرتمندی را برای مصارف شخصی، ترویجی یا حضور در یک رقابت رصدی انتخاب کنید، در ادامه این مطلب با علم بازار همراه باشید تا تمامی گزینه‌هایی که در کنار این تلسکوپ به آنها نیاز خواهید داشت را جهت خرید، به شما معرفی کنیم.

 

بسته ویژه تلسکوپ ۱۰ اینچ دابسونی ساده

خصوصیات این بسته به شرح زیر است:

* رنج قیمتی: متوسط

* کارایی: نجوم (رقابت های رصدی و فعالیت های ترویجی)

* مخاطب: رصدگران حرفه ای، عامه مردم، گروههای ترویجی

* رده سنی: جوانان و بزرگسالان

 

 

گزینه‌های در نظر گرفته شده در این بسته

تلسکوپ ۱۰ اینچی دابسونی

تلسکوپ ۱۰ اینچی دابسونی

۱- تلسکوپ ۱۰ اینچی دابسونی

این نمونه از تلسکوپ‌ها آنقدر معروف و پر طرفدار هستند که معمولا در یک دسته جداگانه قرار داده می‌شوند.احتمالا شما نیز شنیده‌اید که این تلسکوپ‌ها یکی از بهترین گزینه‌ها برای رقابت‌های رصدی، رصدهای تفریحی و فعالیت ترویجی نجوم هستند.

امروزه تلسکوپ‌های دابسونی توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شود یا حتی به صورت دست‌ساز توسط منجمین آماتور ساخته می‌شوند. هر چند که از نظر جزئیات با هم تفاوت‌های کوچکی دارند اما همه‌ي آنها را به عنوان تلسکوپ دابسونی می‌شناسیم.

بهای این تلسکوپ‌ها در مقایسه با تلسکوپ‌های دیگر با این قطر دهانه بسیار استثنایی است. کیفیت تصویر این تلسکوپ‌ها نیز قابل توجه بوده و چون قطر دهانه‌ی مناسبی دارند، از توان گردآوری نور بالایی برخورداند که در رصدهای داخل شهر نیز امکان دیدن جزییات قابل توجه را به کاربران می‌دهند.

این تلسکوپ‌ها مناسب علاقه‌مندان جدی رصد آسمان، رصدگران درون شهری، به ویژه دوست‌داران برگزاری رصدهای خیابانی، شرکت‌کنندگان در رقابت‌های رصدی و علاقه‌مندان به طراحی‌ با جزییات زیاد از اجرام آسمان است. علاقه‌مندان به عکاسی نیز می‌توانند با استفاده از این تلسکوپ‌ها از اجرام پرنور آسمان، ماه و سیارات و برخی خوشه‌های ستاره‌ای به خوبی عکاسی کنند.

همچنین این تلسکوپ‌ها به دلیل مقاومت بالا و ساختار بسیار ساده‌‌شان در بیشتر رصدخانه‌هایی که بازدیدکنندگان عمومی دارند، به عنوان تلسکوپی همراه تلسکوپ اصلی که در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود.

برای مطالعه اطلاعات بیشتر در مورد تلسکوپ ۱۰ اینچی دابسونی در فروشگاه علم بازار و مشاهده خصوصیات جزئی و فنی آن نیز اینجا کنید.

البته شما می‌توانید به جای خرید این تلسکوپ، دو نمونه هم تراز (اما گران‌قیمت‌تر) موجود را انتخاب کنید:

تلسکوپ ۱۰ اینچی دابسونی (Flextube)

تلسکوپ‌های (Flextube) نسبت به همتاهای «لوله بسته» خود، حمل و نقلی ساده‌تر و هم‌دمایی سریعتری با محیط (به دلیل باز بودن بخشی از لوله) دارند. لازم به ذکر است که چنانچه تلسکوپ با محیط رصد هم‌دما نشده باشد، تصویر مشاهده شده دارای اعوجاج خواهد بود.

تلسکوپ ۱۰ اینچی دابسونی GSO

۱۰ اینچ دابسونی ساخته شده توسط شرکت GSO از آینه اولیه با کیفیت بالاتر، پایه مناسب‌تر و فوکوسر بهتری به نسبت همتای خود در شرکت SkyWatcher برخوردار است.

تلسکوپ دابسونی ۱۰ اینچ الماس سیاه اسکای واچر تاشو

مقایسه ابعاد مختلف دابسونی ها با یک انسان بالغ

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رده دابسونی‌ها، می‌توانید به مطلب «نقد و بررسی علم بازار | نگاهی به تلسکوپ های دابسونی» در بلاگ علم بازار مراجعه کنید.

 

بارلوی ۲٫۵ برابر Guan Sheng گوان شنگ

بارلوی ۲٫۵ برابر Guan Sheng

۲- بارلوی ۲٫۵ برابر Guan Sheng

در هنگام رصد با تلسکوپ در نظر گرفته شده در این بسته یا هر تلسکوپ دیگری، گاهی اوقات هوس می‌کنید که جرم مورد نظر خود را از نمایی نزدیکتر ببینید. بارلو ها ابزاری هستند که می‌توانند بزرگنمایی چشمی‌هایی که در آنها قرار می‌گیرند را با ضریبی خاص (۲x , 3x ,5x) افزایش دهند.

در این بسته نیز بارلوی بسیار با کیفیت گوانگ شنگ با بزرگنمائی ۲٫۵ برابر و کیفیت آپوکروماتیک را برای شما در نظر گرفته‌ایم.

 

فیلتر آلودگی نوری و ماه ۲ اینچ CrystalView

فیلتر آلودگی نوری و ماه ۲ اینچ CrystalView

۳- فیلتر آلودگی نوری و ماه ۲ اینچ CrystalView

بخش اعظمی از علاقمندان به نجوم، علاقه خود را مدیون اولین بار مشاهده ماه از پشت تلسکوپ یا دوچشمی هستند! لذا برای رصد هرچه بهتر این جرم زیبا، در این بسته، فیلتری مخصوص آن را در نظر گرفتیم.

این فیلتر ارزان قیمت آلودگی نوری را به راستی کار می‌کند و شدت آلودگی نوری را در شهرها کم می‌کند. از این فیلتر در رصد اجرام کم نور و غیر ستاره‌ای مانند سحابی‌ها و کهکشانها و همچنین برای عکاسی از آنها می‌توانید استفاده نمائید. این فیلتر در سایز ۲ و ۱٫۲۵ اینچ عرضه می‌گردد.

 

فیلتر خورشیدی مایلار ۱۵۰ میلی‌متری

فیلتر خورشیدی مایلار ۱۵۰ mm

۴- فیلتر خورشیدی مایلار ۱۵۰ میلی‌متری

توصیه می‌کنیم رصد خورشید را به هیچ عنوان از دست ندهید؛ خصوصا اگر یک خورشید گرفتگی در راه باشد! ما برای این کار فیلتر خورشیدی مایلار ۱۵۰ میلی‌متری را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

ورقه‌های مایلار از ارزان‌ترین و مطمئن‌ترین فیلترهای رصد خورشیدند. این فیلترها روی دهانه‌ی تلسکوپ قرار می‌گیرند، از ورود درصد بسیار بالایی از نور جلوگیری و طول‌موج‌های مضر را جذب می‌کنند. این فیلترها اگر آسیب نبینند برای رصد خورشید بسیار عالی عمل می‌کنند. برای رصد مطمئن‌تر خورشید استفاده از فیلترهای شیشه‌ای توصیه می‌شود.

 

چراغ قوه دو نورLED (نور قرمز و نور سفید)

چراغ قوه دو نورLED (نور قرمز و نور سفید)

۵-  چراغ قوه دو نور LED (نور قرمز و نور سفید)

برای نقشه‌خوانی و عبور در طبیعت در هنگام رصد نیاز به چراغ قوه‌هایی دارید که به نور قرمز مجهز باشند. این چراغ قوه‌های دو نوره باعث می‌شوند که در هنگام رصد و نقشه‌خوانی، نور قرمزشان به کمک شما بیایند تا چشمان شما ایمن از خطر نور سفید بمانند تا آسمان را با مردمک چشم بازتر و دقت بیشتری پیمایش کنید. البته نور سفید آن هم باعث می‌شود که در زمان بعد از رصد بتوانید مانند چراغ قوه‌های معمولی از آن استفاده کنید. این چراغ قوه‌ها از باتری ۹ ولت آلکالین تغذیه می‌کنند که بسیار پر دوام و کم‌مصرفند.

 

هم‌خط‌کننده نوری برای تلسکوپ‌های بازتابی

هم‌خط‌کننده نوری برای تلسکوپ‌های بازتابی

۶- هم‌خط‌کننده نوری برای تلسکوپ‌های بازتابی

هم‌خط کننده نوری برای تلسکوپ‌های بازتابی. این هم‌خط‌کننده‌ها بر خلاف همخط‌کننده‌های لیزری هیچ گاه از تنظیم خارج نمی‌گردند. این هم‌خط‌کننده را درون فوکوسر قرار دهید و شکاف روی آن را طوری بگردانید که رو به نور باشد. سپس از سوراخ روی هم‌خط‌کننده نگاه کنید. اگر تمام دوایری که از درون هم‌خط‌کننده دیده می‌شوند هم‌مرکز باشند به این معنی است که تلسکوپ همخط است. در غیر اینصورت میتوان با تنظیم پیچ‌های تلسکوپ، آن را همخط کرد.

 

چشمی سیاره ای ۴٫۵ میلی متری TMB

چشمی سیاره ای ۴٫۵ میلی متری TMB

۷- چشمی سیاره ای ۴٫۵ میلی متری TMB

این سری چشمی‌ها که توسط Thomas M.Back طراح تلسکوپ‌های آپوکروماتیک طراحی شده‌اند کیفیت فوق‌العاده‌ای در رصد سیارات و ماه و خورشید دارند. نکته بسیار جالب در مورد این چشمی‌ها قیمت معقول این چشمی‌هاست. کنتراست و شفافیت تصویر در این سری چشمی‌ها براستی بالاست. یکی از ویژگی‌های بسیار جالب این سری چشمی‌ها فاصله آسودگی چشم بالا در آنهاست. آسودگی چشم این چشمی ۱۵ میلی‌متر است که برای چنین ابزاری واقعا شگفت آور است. از این چشمی برای تولید بزرگنمائی‌های بالا با تلسکوپ‌های با نسبت کانونی کم مثل دابسونی‌ها به خوبی میتوان استفاده کرد. میدان دید ظاهری این چشمی ۵۸ درجه است.

 

کیف نرم حمل تلسکوپ های شکستی و بازتابی بزرگ۸- کیف نرم حمل تلسکوپ های شکستی و بازتابی بزرگ

محافظت از ابزار و حمل و نقل ساده، دو دلیل اصلی برای ضرورت داشتن یک کیف حمل برای اینچنین تلسکوپی است.

این کیف، لوله تلسکوپ شما را تا حد زیادی در مقابل آب، گرد و خاک و همچنین ضربه، مصون نگه میدارد. همچنین برخی از لوازم جانبی و قطعات کوچک مرتبط با تلسکوپ نیز می‌توانند در این کیف قرار گیرند.

 

۹- کیت تمیز کننده Orion

جهت سرویس و تمیز کردن تلسکوپ، چشمی‌ها، بارلو و فیلترها

 

۱۰- کتاب صورتهای فلکی

این کتاب یکی از بهترین کتاب‌ها جهت یادگیری و پیدا کردن صورتهای فلکی آسمان است.
این کتاب در ابتدا به این می‌پردازد که صورت فلکی چیست؛ پس از آن این صورت‌ها را معرفی می‌کند و درباره شکل آنها و یافتن آنها در آسمان توضیح می‌دهد. در انتهای کتاب ضمیمه‌های متفاوتی وجود دارد که میتوان به جدول ستارگان نیمکره جنوبی نام برد که اکثر ساکنین نیمکره شمالی آنها را نمی‌شناسند.

 

۱۱- گردونه آسمان نادکو

وسیله‌ای جهت پیدا کردن صورتهای فلکی در آسمان

 

کتاب اطلس فشرده آسمان

کتاب اطلس فشرده آسمان

۱۲- کتاب اطلس فشرده آسمان

حالا که اینچنین تلسکوپی دارید و توانایی رصد اجرام بسیار زیاد و حتی حضور در رقابت‌های رصدی را دارید، بسیار مهم است که یک نقشه حرفه‌ای در این زمینه را جهت راهنمایی، در اختیار خود داشته باشید. برای این منظور (پس از آنکه به کتاب صورتهای فلکی و گردونه آسمان نادکو تسلط کافی پیدا کردید)، کتاب اطلس فشرده آسمان بسیار گزینه مناسبی است و نیاز شما در این زمینه را برطرف خواهد کرد.

در این نقشه‌ها مرزهای صورت‌های فلکی مشخص شده‌اند و تنظیم شکل‌ها طوری است که شما راحت اجرام را پیدا کنید. شامل ۸۰ نقشه با ویژگی‌های بیش از ۳۰٫۰۰۰ ستاره با اندازه‌های متناسب روشنایی‌شان، ۱٫۵۰۰ جرم ژرف آسمان با تفکیک رنگ برحسب نوع جرم، که ۶۷۵ کهکشان در‌آن گنجانده شده است. نام‌های اجرام، حتی برای اجرام کم نور هم نوشته شده است.

 

۱۳- کتاب اطلس منظومه ی خورشیدی

برگردان و ویرایشی است از کتاب the atlas of the solar system نوشته پاتریک مور و گری هانت.

 

۱۴- کتاب رصد ماه

سومین کتاب از مجموعه کتاب‌های راهنمای آسمان با عنوان «رصد ماه» نوشته دکتر محمدرضا نورزی.

 

۱۵- کتاب منظومه شمسی و سیارات فراخورشیدی

 

 

چند نکته

* بسته‌های ویژه به هیچ وجه بی‌نقص نبوده و صرفا گزینه‌هایی جهت نشان دادن سطح برنامه‌ریزی ما در ارائه کالا به شما علاقمندان گرامی است.

* شما مجبور به خرید تمامی یک بسته ویژه نیستید و می‌توانید به هنگام خرید، به فراخور نیاز خود برخی گزینه‌ها را از بسته حذف کنید یا برخی گزینه‌های دیگر را به آن اضافه کنید.

* برخی از کالاهای بسته‌های ویژه، به صورت رایگان و به عنوان هدیه به علاقمندان گرامی اعطا خواهد شد.

* بسته‌های ویژه در طول زمان بروزرسانی می‌شوند و بهبود پیدا می‌کنند.

 

 

 

در انتها امیدواریم این بسته گزینه مناسبی برای شما جهت ورود به دنیای نجوم باشد.
نظر شما در مورد این بسته ویژه علم بازار چیست؟
لطفا نظرات خود در این مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

پویا حدادیان

پویا حدادیان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد MBA است، اما در کنار آن نیم‌نگاهی به عکاسی و فعالیت‌های خلاقانه‌ی علمی و تکنولوژیکی نیز دارد. او فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را از حدود 4 سال پیش شروع کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *