خوراک نجومی علم بازار | رویدادهای نجومی فروردین و اردیبهشت ۹۴ + تقویم

مخاطبان و همراهان گرامی علم بازار

سلسله جدیدی از مطالب به علم بازار اضافه شده است. با این سلسله مطالب، چرخه پشتیبانی اطلاعاتی ما در روند خریدهای نجومی شما عزیزان، کامل می‌شود و ما شما را در هیچ بخشی از فعالیت‌های نجومی علمی و هنری و تفریحیتان، تنها نخواهیم گذاشت.

شما پیش از خرید می‌توانید از دوره‌های آموزشی علم بازار (مانند ابتدای نجوم، عکاسی نجومی، آشنایی با صورتهای فلکی و …) استفاده کنید و تصمیم بگیرید که آیا قصد دارید ابزاری نجومی داشته باشید یا نه. سپس در هنگام خرید، می‌توانید از پیشنهادات ویژه علم بازار (کالای منتخب هفته)، بسته‌های علم بازار و همچنین پروژه‌های علم بازار جهت انتخابی بهتر و مطمئن‌تر، بهره ببرید.

تا به این لحظه ما برای دوران پس از خرید شما، تنها مطالب راهنمایی برای مسیه که به شما سوژه‌هایی جهت رصد می‌دهد را داشتیم. اما از این به بعد، مجموعه مطالب خوراک نجومی علم بازار، به شما سوژه‌های رصدی را در بازه‌های زمانی متفاوت (رویداد خاص، هفتگی، ماهانه و …) ارائه می‌دهند تا به این شکل همیشه سوژه یا سوژه‌هایی برای رصد و لذت بردن از آسمان و ابزارتان داشته باشید و به عبارتی، آسمان و ابزارتان پس از مدت کوتاهی بعد از خرید برای شما تکراری نشود.

در اولین مطلب خوراک نجومی علم بازار، به سراغ رویدادهای نجومی فروردین و اردیبهشت ۹۴ رفته‌ایم و یک تقویم زیبا نیز از آن ارائه داده‌ایم. برای آگاهی بیشتر در این مورد، در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید.

 

۱۵ فروردین – ماه کامل. ماه در طرف مقابل خورشید در آن سوی زمین قرار می‌گیرد و به صورت کامل می‌درخشد. زمان دقیق این رویداد به وقت محلی (تهران) ۱۶:۳۵ (و به زمان جهانی ۱۲:۰۵) می‌باشد.

۱۵ فروردین – ماه‌گرفتگی کامل. اولین ماه‌گرفتگی کامل سال ۹۴ در اولین روز هفته سوم اولین ماه سال ۹۴، یعنی ۱۵ فروردین ماه ۹۴ رخ خواهد داد و حدود ۶ ساعت سایه زمین بر روی ماه خواهد افتاد، در این مدت ماه ۵ دقیقه پشت سایه زمین پنهان خواهد شد و بطور کامل خواهد گرفت. این ماه‌گرفتگی در ساعت ۱۳:۳۱ دقیقه به وقت ایران شروع خواهد شد و در ساعت ۱۹:۲۹ دقیقه به پایان خواهد رسید.

با توجه به زمان طلوع ماه در ایران، ما فقط شاهد ترک نیم‌سایه زمین از روی ماه خواهیم بود و متاسفانه نمی‌توانیم همانند ساکنان نواحی استرالیا، شمال امریکا، قسمت‌هایی از جنوب امریکا، بیشتر قسمت‌های آسیا و بخش‌هایی از آفریقا، ماه‌گرفتگی کامل را ببینیم.

نقشه ماه گرفتی 15 فروردین (4 آوریل)

نقشه ماه گرفتی ۱۵ فروردین (۴ آوریل)

ورود ماه به نیم سایه زمین:
۱۵ فرودین ساعت ۱۳:۳۱ و غیر قابل مشاهده در ایران
ورود ماه به سایه زمین و شروع ماه گرفتگی جزئی:
۱۵ فرودین ساعت ۱۴:۴۵غیر قابل مشاهده در ایران
شروع ماه گرفتگی کامل:
۱۵ فرودین ساعت ۱۶:۲۷ و غیر قابل مشاهده در ایران
حداکثر ماه گرفتگی:
۱۵ فرودین ساعت ۱۶:۳۰ و غیر قابل مشاهده در ایران
پایان ماه گرفتگی کامل:
۱۵ فرودین ساعت ۱۶:۳۲ و غیر قابل مشاهده در ایران
یایان ماه گرفتگی جزئی:
۱۵ فرودین ساعت ۱۸:۱۴ و غیر قابل مشاهده در ایران
پایان ماه گرفتگی و خروج از نیم سایه:
۱۵ فرودین ساعت ۱۹:۲۹ و قابل مشاهده در ایران

همانطور که در بالا مطالعه کردید، این ماه گرفتگی در ایران تغیریبا قابل رویت نیست و فقط می توان لحاظات خروج ماه از نیم سایه زمین را مشاهده کرد (مشاهده نقشه و جزئیات این رویداد).

۲۴ – ۱۹ فروردین – هفته جهانی آسمان تاریک. این هفته در اولین ماه نو در آپریل برگزار می‌شود. در سراسر جهان هر کس به نوبه خود چراغ‌هایی که در فضای باز روشن هستند را خاموش می‌کند. تا شگفتی‌های آسمان شب را بدون آلودگی نوری تجربه کنیم. این برنامه توسط انجمن بین‌المللی آسمان تاریک، انجمن نجوم آمریکا و لیگ نجومی (Astronomical League) حمایت می‌شود.

کمی بالاتر از آلودگی نوری شهرهای ما، آسمان با تمام عظمتش ایستاده و دلفریبی می کند.

کمی بالاتر از آلودگی نوری شهرهای ما، آسمان با تمام عظمتش ایستاده و دلفریبی می کند.

پس به سوی درک زیبایی های آسمان شب، هر نفر به نوبه خود از چراغ های روشن در فضای باز بکاهد.

۲۹ فروردین – ماه نو. در این حالت ماه در همان سمتی از زمین قرار گرفته است که خورشید نیز در آن سمت است. این زمان بهترین موقعیت برای رصد اجرام کم‌نور مانند کهکشان‌ها، سحابی‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای است (به علت عدم مزاحمت مهتاب).

۲ و ۳ اردیبهشت – بارش شهابی شلیاقی. یک بارش شهابی متوسط است که معمولا در اوج خود ۲۰ شهاب در ساعت قابل مشاهده است. این بارش شهابی بر اثر ذرات و غبار تولید شده توسط دنباله‌دار C/1861 G1 (Thatcher) به وجود می‌آید. این دنباله‌دار در سال ۱۸۶۱ کشف شده است. این بارش شهابی سالانه از ۱۷ فروردین تا ۵ اردیبهشت (۱۶-۲۵ آپریل) روی می‌دهد و اوج آن شب ۲ اردیبهشت و بامداد ۳ اردیبهشت می‌باشد.

۵ اردیبهشت – روز جهانی نجوم. یک رویداد سالانه است، جهت تعامل بین مردم، علاقمندان به ستاره‌شناسی و گروههای حرفه‌ای نجومی. شعار این روز «آوردن نجوم به میان مردم» است. سازمان‌ها و گروههای مختلف همه ساله برنامه‌های متنوعی در این روز برگزار خواهند کرد. امیدواریم در منطقه شما نیز این رویداد به خوبی برگزار شود.

۱۴ اردیبهشت – ماه کامل. زمان دقیق این رویداد به وقت جهانی ۳:۴۲ و به وقت ایران ۲۰:۱۲ می‌باشد.

۱۵-۱۶ اردیبهشت – بارش شهابی اتا دلوی. این بارش شهابی به طور متوسط با حدود ۶۰ شهاب در ساعت در اوج خود قابل مشاهده است. بیشتر فعالیت آن در نیمکره جنوبی قابل رویت است. در نیم‌کره شمالی می‌تواند به نرخ ۳۰ شهاب در ساعت برسد. این بارش شهابی بر اثر ذرات و غبار باقیمانده از دنباله‌دار معروف هالی به وجود می‌آید. این بارش سالانه بین ۳۰ فروردین تا ۷ خرداد روی می‌دهد و اوج آن در سال جاری شب ۱۵ اردیبهشت و بامداد ۱۶م اردیبهشت است. ماه در این شب تقریباً کامل خواهد بود و مانعی برای رصد این بارش شهابی است.

تصویری از یک شهاب ثبت شده در طول بارش شهابی اتا دلوی سال ۹۳. امتیاز عکس: Justin Ng

تصویری از یک شهاب ثبت شده در طول بارش شهابی اتا دلوی سال ۹۳. امتیاز عکس: Justin Ng

۱۷ اردیبهشت – بیشترین جدایی زاویه‌ای عطارد از خورشید. این جدایی در حدود ۲۱ درجه می‌باشد و بهترین زمان برای مشاهده عطارد در بالاترین نقطه افق در آسمان است.

۲۸ اردیبهشت – ماه نو. زمان دقیق این رویداد ۴:۱۳ به وقت جهانی و ۸.۴۳ به وقت ایران است.

 

تقویم رویداد های نجومی فروردین و اردیبهشت ۹۴

در انتها پیشنهاد می‌کنیم این تقویم را به عنوان پس‌زمینه دستگاه خود (کامپیوتر، لپ‌تاپ، تبلت، گوشی و …) قرار دهید تا احتمال فراموش کردن رویدادهای نجومی کمتر شود.

برای دریافت در ابعاد بزرگتر (A3) روی تصویر کلیک کنید.

برای دریافت در ابعاد بزرگتر (A3) روی تصویر کلیک کنید.

 

منابع

 منبع، منبع عکس، منبع عکس

سید محمد حسین خلیلی

سید محمد حسین خلیلی، دانش‌آموخته کارشناسی رشته فیزیک و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای است. او از حدود 15 سالگی در گروههای نجومی خرمشهر٬ آبادان٬ اهواز فعالیت داشته است. به فعالیت های آموزشی و ترویجی علاقه مند است و دستی نیز بر آتش طراحی گرافیک دارد.

مطالب مرتبط

۹ دیدگاه‌

 1. سارا گفت:

  بسیار عالی و کاربردی
  با تشکر از زحمات شما

 2. سارا گفت:

  خواهش میکنم. بازم از این دست مطالب جذاب بگذارید.. 🙂

  • خانم عابدینی
   همونطور که در ابتدای متن نوشته شده، این مطالب در آینده ادامه خواهند داشت.
   ما در “خوراک نجومی علم بازار” هر چیزی که به عنوان یک منجم در یک هفته نیاز خواهید داشت رو ارائه خواهیم داد. رویدادهای نجومی، تور رصدی، سوژه رصدی، پروژه (یا معمای) نجومی، سوژه عکاسی نجومی و …
   البته ممکنه خوراک های نجومی علم بازار در بازه های غیر از هفتگی هم منتشر بشند. مثل همین مطلب.

 3. سارا گفت:

  بسیار عالی

 4. سارا گفت:

  با تشکر از شما

 5. سارا گفت:

  آقا چرا دیگه خوراک نجومی فعالیتی نداره؟؟
  درسته ماه رمضونه،اما افطار نیاز ب خوراک داریم اونم از نوع نجومیش!!
  مسئولین رسیدگی کنن…

  • ممنون که پیگیر هستید. 🙂
   مسئول بخش خوراک نجومی آقای مهندس هاشمی هستند و اتفاقا برنامه خیلی عالی هم براش دارند.
   منتها ایشون فعلا درگیر یه کار مهم برای علم بازار هستند که حالا در موردش اطلاع رسانی خواهیم کرد.
   به محض اینکه کارشون تموم بشه، سلسله مطالب خورک نجومی به صورت (غالبا) هفتگی شروع میشن.

   خوش باشید.

 6. سارا گفت:

  امیدوارم تا اونموقع از بی خوراکی تلف نشویم!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!