حقایق جذاب در مورد منظومه خورشیدی

در حالی که بیشتر ما بر روی سیاره زمین گیر افتاده‌ایم، بسیار خوش‌شانس هستیم که جوی داریم که به اندازه کافی شفاف است. این به ما اجازه می‌دهد که به آسمان بالای سرمان نگاه کنیم و تغییرات بالای سرمان را رصد کنیم. به این شکل اجداد ما متوجه شدند که سیارات و برخی بازدیدگنندگان موقتی آسمان زمین، در زمینه آسمان حرکت کرده و سرگردانند.

هزاران سال پیش، اکثریت فکر می‌کردند که ستارگان سرنوشت ما را رقم می‌زنند. با این وجود، امروزه ما می‌توانیم علم را ببینیم که بر روی سیارات، سیارک‌ها و دنباله‌دارهای نزدیک به خانه ما (زمین) کار می‌کند. اما چرا ما به تحقیق و بررسی منظومه خورشیدی خود مشغولیم؟ منظومه خورشیدی و بررسی آن، چه چیزی را می‌تواند به ما بیاموزد؟

اگر به دانستن پاسخ این سوالات علاقمند هستید، در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید.

حقایق جذاب در مورد منظومه خورشیدی

حقایق جذاب در مورد منظومه خورشیدی

 

۱- تعریف سیاره و ماه، کمی گیج کننده است

همگی ما ماجرای رای‌گیری اتحادیه بین‌المللی نجوم در سال ۲۰۰۶ که منجر به اخراج «پلوتو» از جمع سیارات و قرار گرفتن آن در دسته جدیدی به نام «سیارات کوتوله» شد، را شنیده‌ایم. اما این رای‌گیری و تعریف منتج از آن، جنجالی را در جامعه نجومی جهان به پا کرد. بر اساس این تعریف، هیچ سیاره، سیاره کوتوله یا چیزی شبیه به آن، به طور کامل اطراف خود را از سیارک‌های موجود در مدار خود پاک نمی‌کند. برای مثال ماه به جرمی است که به دور یک سیاره می‌گردد. اما مشخص نشده است که اگر جرمی به دور یک سیاره کوتوله یا سیستم سیاره‌ای دوتایی بچرخد، آن را همان قمر یا ماه خطاب کنیم!؟. این نشان می‌دهد که به مطالعات بیشتری در مورد منظومه شمسی نیاز است تا به تعریف درستی از برخی از مفاهیم در مورد منظومه شمسی برسیم.

 

۲- دنباله‌دارها و سیارک‌ها تمام شدند!

البته این به معنی تمام شدن همه دنباله‌دارها و سیارک‌ها نیست. بگذارید برایتان توضیح دهم.

ایده‌ای وجود دارد که می‌گوید دنباله‌دارها و سیارک‌ها، آب و حیات را به زمین منتقل کردند. منظور من همین است. سال های سال است که دیگر از دنباله دارها و سیارک های حامل آب به زمین خبری نشده است! پس می‌توان نتیجه گرفت که، دنباله‌دارها و سیارک‌های حامل آب و حیات (آنطور که در ابتدای شکل‌گیری منظومه شمسی رایج بوده) تمام شده‌اند.

نمایی خیالی از خورشید از محدوده کمربند سیارکی

نمایی خیالی از خورشید از محدوده کمربند سیارکی

 

۳- تمامی سیارات بر روی یک صفحه و در یک جهت به دور خورشید می‌گردند

با مطالعه تعریف اتحادیه بین‌المللی نجوم در مورد سیارات، متوجه می‌شویم که ۸ سیاره در منظومه شمسی ما وجود دارد. عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون. همچنین متوجه می‌شویم که همه آنها یک مسیر و یک جهت را در منظومه شمسی به دور خورشید دنبال می‌کنند.

این مشاهدات از نظریه برجسته پیرامون شکل‌گیری خورشید حمایت می‌کند که می‌گوید سیارات و ماه و خورشید، همگی از یک ابر بزرگ گرد و غبار فشرده و در حال چرخش شکل گرفته‌اند.

 

۴- ما اصلا نزدیک مرکز کهکشان نیستیم

ما می‌توانیم مسافت‌های وسیعی در کرانه کیهان را با نگاه کردن به چیزهایی مثل «شمع‌های استاندارد» اندازه بگیریم. شمع‌های استاندارد نوعی انفجار ستاره‌ای هستند که می توان با مقایسه درخشندگی آن با اجرام دیگر، فاصله آنها را تخمین زد.

به هر حال، اگر نیم نگاهی به ستارهای همسایه خود بیندازیم متوجه م شویم که به هیچ وجه به مرکز کهکشان راه شیری نزدیک نیستیم. بر اساس گفته‌های ناسا، ما در حدود ۱۶۵ کواردیلیون مایل (۱۶۵ هزار میلیارد مایل) یا ۲۶۴ کواردیلیون کیلومتر (۲۶۴ هزار میلیارد کیلومتر) از سیاهچاله پر جرم مرکز کهکشان راه شیری فاصله داریم، که این احتمالا چیز خوبی است!

شما اینجا هستید. در یکی از بازوهای کهکشان راه شیری.

شما اینجا هستید. در یکی از بازوهای کهکشان راه شیری. (عکس یک)

 

۵- اما منظومه شمسی بزرگتر از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید

تحقیقات نشان می دهد که منظومه شمسی در ورای مدار نپتون به گایان نمی‌رسد و م می بایست فاصله بسیار زیادی را طی کنیم تا از منظومه شمسی خارج شویم. وویجر ۱ حدود ۳۵ سال پیش سفر بدون بازگشت خود را به قصد ترک منظومه شمسی از زمین آغاز کرده است. پس از ۳۵ سال، وویجر ۱ محدوده میدان مغناطیسی و محیط گازی وابسته به خورشید (هیلوسفر) را پشت سر گذاشت و وارد محیط میان ستاره‌ای شد. به عبارتی دانشکندان بر این باورند که مرز خارجی منظومه شمسی فاصله زیادی تا خود خورشید دارد، فاصله ای در حدود  ۱۱ میلیارد مایل (۱۷ میلیارد کیلومتر) یا در حدود ۱۱۸ واحد نجومی (به فاصله زمین تا خورشید به مقدار حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر، یک واحد نجومی گفته می شود).

 

۶- خورشید بسیار بزرگ است

چقدر بزرگ؟ ۹۹٫۸۶٪ جرم منظومه شمسی در ستاره محلی ماست، که همین موضوع به شما نشان می‌دهد که سنگین وزن واقعی دقیقا کجاست! خورشید از هیدروژن و هلیوم ساخته شده است، که این موضوع نیز به شما نشان می‌دهد که این گازها در همسایگی ما (و به طور کلی کیهان ما) به مراتب نسبت به سنگها و فلزهایی که بر روی زمین با آنها آشنا هستیم، فراوان‌تر هستند!

 

۷- ما جستجوی خود برای پیدا کردن حیات در منظومه شمسی را تمام نکرده‌ایم

خب ما می‌دانیم که مطمئنا حیات بر روی زمین وجود دارد! اما این قانون برای سیارات دیگر وجود ندارد. مریخ در گذشته‌های دور خود، آب روان بر روی سطح خود داشته است و اکنون نیز در قطبین خود دارای آب یخ زده است که همین موضوع باعث شده است که زیست‌شناسان نجومی فکر کنند که می‌تواند گزینه مناسبی برای این موضوع باشد. همچنین برخی ماه‌های یخ زده ودجود دارند که می‌توانند اقیانوس‌های دارای حیاتی را در زیر سطح خود داشته باشند. مانند اروپا (قمر مشتری) و انسلادوس (قمر زحل).

مشتری از سطح قمر اروپا

مشتری، از سطح قمر اروپا

 

۸- ما می‌توانیم از منظومه شمسی خودمان برای شناخت بهتر سیارات فراخورشیدی استفاده کنیم

سیارات فراخورشیدی بسیار دور هستند و در تلسکوپ‌های ما نیز بسیار ریز دیده می‌شوند و دیدن جزئیات زیاد از اتمسفر آنها بسیار سخت است. اما نگاهی به وضعیت شیمیایی خورشید بیاندازید. برای مثال، ما می‌توانیم یک سری پیش‌بینی‌ها را در مورد غول‌های گازی موجود در کیهان داشته باشیم. اگر نگاهی به زمین و نپتون بیاندازیم، می‌توانیم بهتر متوجه رابطه اندازه سیارات و احتمال وجود حیات بر روی آنها بشویم. حتی نگاهی به مناطقی که در منظومه شمسی ما آب یخ زده است، می‌تواند به ما کمک کند که بهتر متوجه مکان خطوط یخ در سایر منظومه‌های خورشیدی موجود در کیهان شویم.

 

 

نظر شما در این مورد چیست؟

آیا شما هم حقایق جذابی را در مورد منظومه خورشیدی ما می‌دانید؟

لطفا نظرات خود در این مورد را در بخش نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید.

 

 

منابع

منبع، منبع عکس یک

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!