خانه کیهانی ما | مرکز کهکشان راه شیری

شاید اغراق نباشد اگر بگوییم یکی از خطرناکترین مناطق موجود در خانه کیهانی ما، مرکز آن است. مرکز کهکشان راه شیری، محل حضور یکی از آن غولهای همیشه گرسنه کیهانی است؛ یک سیاهچاله.

تضاد بسیار زیبایی در مرکز کهکشان راه شیری در جریان است. این مکان از طرفی یکی از ایده‌آل‌ترین مکان‌ها برای شکل‌گیری ستارگان و از طرفی یکی از خطرناکترین مکان‌ها برای حضور آنهاست.

هرچند که هنوز رازهای بسیاری در مورد مرکز کهکشان راه شیری وجود دارد که ما پاسخ آنها را نمی دانیم؛ اما اگر کنجکاو هستید در مورد این منطقه پر از رمز و راز بدانید، در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید.

 

مرکز راه‌ شیری مکانی پر از حادثه است. همانند بیشتر کهکشان‌های دیگر٬ مرکز کهکشان ما نیز میزبان یک سیاهچاله بسیار پرجرم با نام قوس A (Sagittarius A) است. نواحی اطراف این سیاهچاله مکانی مناسب برای تشکیل ستاره‌های جدید است و در عین حال هرآن چه که بیش از حد به این سیاهچاله نزدیک شود٬ بلعیده خواهد شد.

از آن جایی که یک سیاهچاله اثر گرانشی بسیار زیادی دارد٬ هر چیزی را که در نزدیکیش باشد می‌بلعد. این گرانش قوی می‌تواند مقادیر عظیمی از ماده را جذب و آنها را همانند یک خوشه دور خود جمع کرده و گرم کند. به مواد جمع شده دور سیاهچاله٬ قرص برافزایشی می‌گویند. به دلیل اصطکاک و برخورد‌های به وجود آمده بین گاز و غبار٬ دمای قرص بالا می‌رود و باعث تابش آن در طول موج فروسرخ می‌شود. رصد مرکز راه شیری در نور مرئی چیز زیادی را برای ما آشکار نمی‌کند اما تلسکوپ‌های رادیویی٬ فروسرخ و اشعه‌ی X می‌توانند رازهای بسیاری از سیاهچاله‌ مرکزی کهکشانمان برای ما بازگو کنند.

مرکز کهکشان راه شیری در اشعه ایکس - اعتبار عکس تلسکوپ فضایی چاندرا (Chandra)

مرکز کهکشان راه شیری در اشعه ایکس – اعتبار عکس تلسکوپ فضایی چاندرا (Chandra) – (عکس دو)

 

مرکز راه شیری ۲۶۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. قطر قوس A نیز در حدود ۲۲٫۵ میلیون کیلومتر (۱۴ میلیون مایل) اندازه‌گیری شده است. یعنی این سیاهچاله به آسانی می‌تواند در مدار عطارد به دور خورشید جا بگیرد. اما چقدر ماده در این فضای به نسبت کوچک جا گرفته است؟ کمترین حد جرم محاسبه شده برای این سیاهچاله برابر با جرم چهل هزار خورشید است. بخش تابنده رادیویی قوس A اما کمی بزرگ‌تر است. چیزی در حدود اندازه مدار زمین به دور خورشید (۱۵۰ میلیون کیلومتر) با جرمی بسیار بیشتر برابر با جرم ۴ میلیارد خورشید.

تلسکوپ ۱۱۴ میلی متری نیوتنی با مقر Virtuoso


تلسکوپ 114 میلی متری نیوتنی با مقر Virtuosoمجهز به سامانه ردیاب خودکار | 
از سری تلسکوپ‌های الماس سیاه کمپانی اسکای واچر | مناسب کسانی که تازه وارد دنیای نجوم شده‌اند | یک چشمی ۱۰ میلیمتر و یک چشمی ۲۵ میلیمتر پلوسل، همراه تلسکوپ | حداکثر بزرگنمایی: ۵۰ برابر | برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید این محصول، می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

قوس A تنها ساکن قلب راه شیری نیست. خوشه‌های ستاره‌ای پرچرمی مانند Arches, Quintuplet و خوشه ستاره‌ای GC نیز در مرکز کهکشان جا خوش کرده‌اند. ستاره‌های این خوشه‌ها نیز به دلیل برخورد باد‌های ستاره‌ای که از سطحشان به بیرون پرتاب می‌کنند٬ با گازهای تابش شده از ستاره‌های دیگر در مناطق اطراف٬ در طول موج X بسیار درخشان‌اند. برخوردهای شدید خوشه‌ها با ابرهای گاز مولوکولی باعث تابش پراکنده بیشتری در طول موج X می‌شود. این برخورد ممکن است باعث وجود نسبت بالاتری از ستارگان پرجرم در مرکز کهکشان، نسبت به مناطق آرام کهکشان (لبه‌های بیرونی) در همسایگی آن (مرکز کهکشان) بشود.

تصویری از پهنه راه شیری - عکس از؛ امیررضا کامکار

تصویری از پهنه راه شیری – عکس از؛ امیررضا کامکار

 

جدا از بحث‌های علمی و بررسی قلب راه شیری در طول موج‌های مختلف٬ این قسمت از کهکشان جاذبه‌های فراوانی نیز برای منجمان آماتور دارد. مرکز راه شیری در صورت فلکی قوس مملو از خوشه‌های ستاره‌ای و سحابی‌های زیبا است که حتی بعضی از آنها مانند سحابی مرداب با چشم غیرمسلح زیر آسمانی تاریک دیده می‌شوند. اگر از یک دوربین دوچشمی کوچک استفاده کنید و آسمان محل رصدتان هم تا حدودی تاریک باشد اجرام اعماق آسمان بیشتری خواهید دید. تصویر زیر که یک عکس پانوراما با نوردهی طولانی است برخی از زیبایی‌های این قسمت از آسمان را نشان می‌دهد.

 

 

منابع

منبع Universe Today، منبع Wikipedia، منبع تصویر شاخص TWAN، منبع عکس دو

 

 

مشاوره و راهنمایی خرید و انتخاب ابزار نجومی (تلسکوپ، دوچشمی، رصدخانه، آسمان نما و ...)
Small-کوچک-لوگوی-علم-بازار-ElmBazar.com-لوگو-Elm-Bazar-LOGOآیا تمایل به خرید یک ابزار نجومی (تلسکوپ یا دوربین دوچشمی، رصدخانه و …) برای شروع نجوم را دارید و نمی دانید چگونه این کار را بکنید؟ آیا نگرانید که انتخاب اشتباهی انجام دهید و و بدون داشتن یک ابزار مناسب، پول خود را از دست بدهید؟ آیا از پیچیدگی های انتخاب یک ابزار نجومی ایده‌آل سر در نمی‌آورید و به دنبال مشاوره هستید؟ همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید و پاسخی برای تمام مشکلات خود بیابید. محمدحسین خلیلی (مسئول فروش): ۰۹۳۷۱۲۲۴۱۰۶ مهندس مهدی هاشمی (مسئول پروژه): ۰۹۳۸۸۱۸۵۸۴۶

امیر رضا کامکار

برنده‌ی چند مسابقه‌ی رصدی در ایران. برنده و برگزیده‌ چند مسابقه‌ عکاسی نجومی داخلی و خارجی. انتشار عکس در مجله‌های معتبر بین‌المللی.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ممنون امیر رضا جان. پس حالا می شه دلیل اینکه رصدگرا عاشق صورت فلکی عقرب و قوس هستن رو فهمید!!! اونا نا خواسته به سمت مرکز کهکشان راه شیری علاقمند شدن!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!