قسمت ۵م دوره عکاسی نجومی | نوردهی در عکاسی

امیدواریم قسمتهای قبلی آموزش عکاسی نجومی مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. همانطور که از عنوان مطلب مشخص است، در این قسمت قصد داریم در مورد نوردهی در عکاسی صحبت کنیم. اما قبل از آن اجازه بدهید با چند سوال و یادآوری از بحث‌های قبلی آموزش این قسمت رو شروع کنیم.

۱- برای عکاسی در محیط‌های تاریک و کم‌نور چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

۲- برای عکاسی از محیط‌های بسیار روشن چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

۳- اگر جسم ما دارای سرعت زیادی باشد، برای عکاسی باید از کدام خاصیت دوربین استفاده نماییم؟

اگر پاسخ این سوالات را به درستی نمی‌دانید، می توانید به قسمتهای قبلی دوره عکاسی نجومی علم بازار مراجعه کنید. حال در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید تا به بحث در مورد پارامتر نوردهی در عکاسی بپردازیم.

 

در بحثهای قبلی دو خاصیت دوربین یعنی قابلیت تغییر حساسیت سنسور و قابلیت تغییر قطر دیافراگم را معرفی نمودیم. برای پاسخ به سوال اول باید به هر دو خاصیت معرفی شده توجه کرد. افزایش قطر صفحه دیافراگم دوربین و افزایش حساسیت ISO (ایزو) در دوربین، هر دو باعث جذب نور بیشتر و نمود بیشتر روشنایی در عکس می‌شوند. یعنی با افزایش ISO و همچنین افزایش قطر صفحه دیافراگم، انتظار ثبت عکسهای روشن‌تر و واضح‌تر داریم.

برای پاسخ به سوال دوم، شرایط با سوال اول تفاوت دارد و تمایل داریم برای ثبت عکس ایده‌آل تاثیر نورهای اضافی را کاهش دهیم. برای ثبت عکس در محیط‌های فوق‌العاده روشن مانند عکاسی از خورشید، عکاس می‌تواند دیافراگم دوربین خود را در حالت بسته‌تری با قطر کوچک قرار دهد و همچنین می‌تواند حساسیت سنسور خود را کاهش دهد تا نور ایده‌آل خود را ثبت نماید.

اگر به درسنامه حساسیت ایزو در اینجا رجوع کنید، به یاد خواهید آورد که برای ثبت عکسهایی با سوژه متحرک می‌توانیم ISO و حساسیت سنسور خود را افزایش داده تا نور بیشتری جذب نماییم و از تاثیر حرکت جسم ناشی از نوردهی بالا جلوگیری کنیم.

با این مقدمه از بحثهای قبلی به معرفی پارامتر و ویژگی جدیدی در دوربین عکاسی خواهیم پرداخت. این ویژگی که نوردهی نام دارد به عکاس اجازه می‌دهد تا از هر جسم با هر میزان نور، چه کم و چه زیاد، عکسهای مناسب تهیه نماید.

تلسکوپ ۸ اینچی نیوتنی فوکوسر دوسرعته با مقر EQ5 با سیستم جستجوگر خودکار
تلسکوپ ۸ اینچی نیوتنی فوکوسر دوسرعته با مقر EQ5 با سیستم جستجوگر خودکاریکی از بهترین انتخاب‌ها برای نجوم آماتوری، عکاسی نجومی و رصدهای علمی | قطر دهانه (آینه‌ی اصلی): ۸ اینچ (۲۰۰ میلی‌متر) | فاصله‌ی کانونی: ۱۰۰۰ میلی‌متر | مجهز به جستجوگر خودکار با قابلیت پیدا کردن و دنبال کردن چند ده هزار جرم آسمانی | بیشترین بزرگنمایی کاربردی: ۴۰۰ برابر | نسبت کانونی: f/5 | نسبت کانونی: f/5 | جوینده: ۸x50 به همراه نگهدارنده | بیشترین قدر قابل رصد (نظری): ۱۴ | توان تفکیک (نظری): ۰٫۶ ثانیه قوسی | توان گردآوری نور: ۱۱۱۱ برابر چشم انسان | لوازم جانبی: آداپتور ۱٫۲۵ و ۲ اینچ-حلقه اتصال و صفحه اتصال | برای خرید خرید و سفارش این محصول، می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

در دوربین‌های عکاسی، وسیله‌ای به اسم پرده شاتر تعبیه شده است که دقیقا در جلوی سنسور دوربین قرار دارد. با کنار رفتن این پرده، نور روی سنسور قرار می‌گیرد و مرحله ثبت عکس شروع می‌شود. با بازگشت این پرده به جای خود، پرده مانع رسیدن نور به سنسور شده و مرحله ثبت عکس پایان می‌پذیرد. مدت زمانی که پرده کنار رفته است، نور در حال ذخیره‌سازی می‌باشد و بدیهی است که با افزایش این مدت زمان ما شاهد ثبت نور بیشتر و عکسهای روشن‌تری می‌باشیم. پس می‌توان گفت سرعت شاتر رابطه مستقیمی با تاریکی عکس دارد. هرچه سرعت بازگشت شاتر بیشتر باشد، عکسهای ما محیط تاریک‌تری دارند و هرچه سرعت بازگشت شاتر کمتر باشد، نور بیشتری جمع شده و در نتیجه عکسهای روشنتری ثبت خواهد شد.

به این خاصیت تنظیم سرعت شاتر در عکاسی، نوردهی می‌گویند. عکاس با توجه به محیط و میزان نور و حالت جسم می‌تواند سرعت شاتر خود را به حالت مورد علاقه تنظیم کرده و با توجه به دیگر پارامترهای عکاسی، تصاویر مناسبتری را ثبت نماید.

حال به تاثیر در عکاسی و نکات این پارامتر می‌پردازیم.

۱- روشنایی و تاریکی در عکس

در سه عکس زیر مشاهده می‌کنید که با کاهش سرعت شاتر (افزایش عدد شاتر) میزان جذب نور بیشتر شده و تصاویر روشنتری ثبت شده است. در محیط‌های تاریک‌تر می‌توان سرعت شاتر را کاهش داد تا تصاویر روشن ثبت نماییم.

* نکته مهم: در سرعتهای بالا، عدد شاتر برای مثال به صورت ۳۲۰/۱ ثانیه نمایش داده می‌شود. این بدان معنی است که سرعت شاتر یک قسمت از ۳۲۰ قسمت یک ثانیه می‌باشد. توجه دارید که سرعت بسیار بالایی می‌باشد. در بعضی دوربین‌ها برای نمایش عدد سرعت شاتر به عدد این سرعت (۳۲۰) بسنده می‌کنند. پس با افزایش این عدد، سرعت شاتر بالاتر رفته و نور کمتری جذب می‌نماید.

برای مشاهده سرعت شاتر استفاده شده برای هر عکس، موس را بر روی تصویر مورد نظر ببرید.

 

۲- تاثیر بیشتر طبیعی رنگ ها در عکس

در عکس زیر مشاهده می‌کنید که با کاهش سرعت شاتر به یک دهم ثانیه، با وجود محیط تاریک، رنگها بسیار طبیعی و مناسب ثبت شده‌اند. پس در محیط‌های تاریک می‌توان با افزایش نوردهی به سنسور و کاهش سرعت شاتر، عکسهای زیباتری ثبت کرد. توجه نمایید که با افزایش نوردهی از افزایش ISO و ایجاد نویزهای آزار دهنده جلوگیری شده است.

نمونه ای از یک عکس با سرعت شاتر یک دهم ثانیه

نمونه ای از یک عکس با سرعت شاتر یک دهم ثانیه (عکس چهار)

 

۳- برای نمایش تحرک در یک جسم

با نوردهی اضافه به اجسام در حال حرکت در تصویر، ردی از حرکت جسم ثبت می‌شود. این ردها گاها آزار دهنده می‌باشند و باعث خرابی عکس می‌شوند. برای رفع این مشکل باید میزان نوردهی را کاهش داد. به تصویر زیر نگاه کنید.

با نوردهی‌های مختلف از یک جسم متحرک، تصاویر مختلفی ثبت شده است. اگر مجبور شدید نوردهی را برای عدم رد افتادن عکس کاهش دهید، می‌توانید از پارامتر ISO و یا دیافراگم برای ثبت عکسهای روشن‌تر استفاده نمایید.

نمونه عکسی برای نمایش تحرک در یک جسم

نمونه عکسی برای نمایش تحرک در یک جسم (عکس پنج)

با توجه به مشکلات رد افتادن در عکس، عکاسان گاها برای نمایش تحرک یک جسم از این تکنیک استفاده می‌نمایند. نوردهی را بالا برده و خطوط هدف داری در عکس ثبت می‌شود. عکسهای زیر نمونه‌هایی از این عکسها می‌باشد.

 

نمونه عکسی برای نمایش تحرک یک یا چند سوژه

نمونه عکسی برای نمایش تحرک یک یا چند سوژه (عکس شش)

در عکس زیرعکاس برای نمایش تحرک ستارگان آسمان و نمایش چرخش ستارگان حول ستاره قطبی، دست به ابتکار جالبی زده است و این حرکت را ثبت نموده است.

نمونه عکسی برای نمایش تحرک ستارگان آسمان و نمایش چرخش ستارگان حول ستاره قطبی

نمونه عکسی برای نمایش تحرک ستارگان آسمان و نمایش چرخش ستارگان حول ستاره قطبی (عکس هفت)

 

در جلسه ی بعدی آموزش، به هماهنگ‌سازی این سه پارامتر با هم می‌پردازیم و انواع عکسهای مختلف در محیط‌های گوناگون را بررسی می‌کنیم.

تا جلسه بعدی با دوربین خود حالات مختلف نوردهی برای جسمهای ثابت و متحرک را بررسی کنید.

از اینکه وقت خودتان را در اختیار علم بازار قرار می‌دهید، سپاس گزاریم.

 

 

منابع

منبع تصویر شاخص، منبع عکسهای یک، دو و سه، منبع عکس چهار، منبع عکس پنج، منبع عکس هفت

 

 

مشاوره و راهنمایی خرید و انتخاب ابزار نجومی (تلسکوپ، دوچشمی، رصدخانه، آسمان نما و ...)
Small-کوچک-لوگوی-علم-بازار-ElmBazar.com-لوگو-Elm-Bazar-LOGOآیا تمایل به خرید یک ابزار نجومی (تلسکوپ یا دوربین دوچشمی، رصدخانه و …) برای شروع نجوم را دارید و نمی دانید چگونه این کار را بکنید؟ آیا نگرانید که انتخاب اشتباهی انجام دهید و و بدون داشتن یک ابزار مناسب، پول خود را از دست بدهید؟ آیا از پیچیدگی های انتخاب یک ابزار نجومی ایده‌آل سر در نمی‌آورید و به دنبال مشاوره هستید؟ همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید و پاسخی برای تمام مشکلات خود بیابید. محمدحسین خلیلی (مسئول فروش): ۰۹۳۷۱۲۲۴۱۰۶ مهندس مهدی هاشمی (مسئول پروژه): ۰۹۳۸۸۱۸۵۸۴۶

میلاد کشاورز منش

میلاد کشاورزمنش حدود 10 سال پیش، فعالیت نجومی خود را در انجمن نجوم مشهد به صورت مستمر آغاز نمود. از علاقه‌مندی‌های وی ترویج همگانی علم می‌باشد. عکاسی از طبیعت و آسمان شب را دوست دارد و به دنبال طراحی شیوه‌ها و وسایل جدید در این زمینه می‌کوشد. میلاد دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی مکانیک است.

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

  1. مرسی میلاد جان.
    فقط یک سوال. چرا در قسمت سرع شاتر، هرچه سرعت شاتر بیشتر می شد تو تصویر، رنگ عکس قرمزتر می شه؟

  2. ممنون میلاد بابت مطلب …
    لازمه بگم اگر تصویر شاخص این مطلب نظرتون رو جلب کرده، می تونید عبارت Light Painting رو در بخش تصاویر گوگل جستجو کنید و با حجم انبوهی از تصاویر بسیار زیبا روبرو بشید. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!