راهنمایی برای مسیه | M2 (NGC7089 – GC4678 – Bode70)

در سیاره ما، موجودات زیادی هستند که در اجتماع زندگی می‌کنند، انسان‌ها، حیوانات، حشرات. این اجتماع‌ها حتی گاهی در اجرام غیر زنده هم مشاهده می‌شود. نظیر اجتماع‌های ستاره‌ای. که امروزه آنان را با نام خوشه‌های ستاره‌ای می‌شناسیم. خوشه‌هایی که شکل‌هایی دایره‌مانند دارند و یا شاید شکل خاصی نداشته باشند، یا حتی اشکالی نظیر پروانه و یا آبگردان به خود بگیرند.

در این قسمت از راهنمایی برای مسیه به سراغ دومین جرم این کاتالوگ که اتفاقا یک خوشه ستاره‌ای کروی نیز هست، خواهیم رفت و به آن خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید.

مشخصات

نام جرم: مسیه ۲ یا M2

نامهای دیگر جرم: NGC7089 – GC4678 – Bode70

نوع جرم: خوشه ستاره‌ای کروی نوع دوم

صورت فلکی: دلو

بعد: ۳۳٫۵ : ۲۱ (دقیقه : ساعت)

میل: ۴۹ : ۰۰- (دقیقه : درجه)

فاصله: ۳۷۵۰۰ سال نوری

قدر ظاهری: ۶٫۵

ابعاد ظاهری: ۱۶ دقیقه قوسی

 

مکان یابی M2

M2 تقریبا در ۵ درجه‌ای (حدود عرض سه انگشت) شمال ستاره بتا – دلو واقع شده است، روی همان میلی که آلفا – دلو واقع شده. با دوربین دوچشمی به صورت توپی بزرگ و تیره با وضوح متوسط به چشم می‌آید. با تلسکوپ کوچک وضوح به حدی خواهد بود که ستاره‌ها را می‌توان در لبه خارجی آن تشخیص داد و همینطور که گشودگی دهانه تلسکوپ به ۶ اینچ نزدیک و یا بیشتر شود وضوح تصویر به طرز قابل توجهی بهبود پیدا خواهد کرد. روشنایی این جرم به قدری هست که در روشنایی آسمان شهر قابل تشخیص باشد. M2 را همیشه می‌توان در ده درجه‌ای (عرض یک مشت) شمال / شمال غرب ستاره اپسیلون – اسب بالدار (مترجم: پگاسوس) پیدایش کرد. برای افرادی که تلسکوپ‌های بزرگ دارند پیشنهاد می‌کنم دنبال یک خط غبار تیره که از شمال شرق لبه این جرم می‌گذرد بگردند. این یک چالش رصدی خیلی خوب است.

محل M2 در کره آسمان

محل M2 در کره آسمان

به چه چیزی نگاه می‌کنید

به عنوان بزرگترین خوشه کروی ستاره‌ای شناخته شده تا کنون، می‌توان گفت که M2 از این لحاظ {مترجم: تعداد ستاره‌ها} غنی است. شکلی دایره‌مانند دارد که علت آن میزان جاذبه ستاره‌ها می‌باشد که به گرد مرکز کهکشان گردش می‌کنند و قطری در حدود ۱۷۵ سال نوری دارد. M2 در حدود ۱۵۰ هزار عضو ستاره‌ای را در خود جای داده است. از آنجایی که اعضای آن خیلی محکم به هم چسبیده‌اند، درجه‌بندی تراکم آن نوع ۲ است. بخاطر موقعیت جرم که بالای مرکز کهکشان است، منطقه‌ی تحت نفوذ جاذبه این جرم ۲۳۳ سال نوری است و سن خوشه نزدیک به ۱۳ میلیارد سال می‌باشد. داخل جرم حداقل ۲۱ ستاره متغیر شناخته شده وجود دارد که بیشتر آنها از نوع ستاره‌های متغیر شلیاقی می‌باشند، با دوره تناوب کوتاه که کمتر از یک روز است. سه تای آنها Cepheidهای کلاسیک هستند و یکی که متغیر نیز است، ستاره RV ثور می‌باشد که در لبه شرقی خوشه، کمی به سمت شمال قرار گرفته است.

یک خوشه ی ستاره ای کروی است که در فاصله 37500 سال نوری از ما قرار دارد M2

M2 یک خوشه ستاره ای کروی است که در فاصله ۳۷۵۰۰ سال نوری از ما قرار دارد

تاریخچه

M2 ابتدا توسط جین دومینیک مارالدی در سال ۱۷۴۶ زمانی که در حال رصد دنباله‌دار همراه جیکوب کاسینی بود کشف شد. او نوشته است: «در یازدهم سپتامبر  من یک ستاره تار دیگر را رصد کردم که بعدش برابر ۳۲۰درجه و ۷′ و ۱۹″ و میل آن ۱درجه و ۵۵′ و ۳۸″ جنوب و به صورت موازی و بسیار نزدیک جایی که دنباله‌دار باید باشد قرار گرفته است. دایره مانند است، به خوبی قابل تشخیص است و مرکزش روشن تر است. تک ستاره ای در حدود ۴ یا ۵ درجه‌ای آن در فاصله زیاد وجود ندارد چرا که با هرنوع تلسکوپ چیزی دیده نشده است. این جرم برای من خیلی خاص به نظر آمد. برای بیشتر ستارگان که وضعیت مشابهی دارند و ستارگان تار نامیده می‌شوند با تعداد زیادی ستاره احاطه شده‌اند. برای یک لحظه فکر کنید که نور سفید پیدا شده در M2 اثر نور جرم ستارگانی است که در تلسکوپ‌ها بسیار ریز به چشم می‌آیند. من در ابتدا این سحابی را به جای دنباله‌دار اشتباه گرفتم».

روشنایی خوشه ی ستاره ای M2 به قدری است که در روشنایی شهر قابل تشخیص است

روشنایی خوشه ستاره ای M2 به قدری است که در روشنایی شهر قابل تشخیص است

بعدها این جرم بطور مستقل توسط شارل مسیه کشف شد. او نوشت:

«در یازدهم سپتامبر سال ۱۷۶۰ میلادی در سر صورت فلکی دلو سحابی زیبایی را کشف کرده‌ام که هیچگونه ستاره‌ای را شامل نمی‌شود. من این کار را با یک تلسکوپ خوب گریگوری با فاصله کانونی ۳۰pouces انجام دادم که ۱۰۴ مرتبه بزرگنمایی دارد. مرکز درخشان است و اطراف آن با حالت غبار آلودی احاطه شده است. این جرم واقعا به یک سحابی زیبا شباهت دارد که بین سر و کمان صورت فلکی قوس قرار گرفته است. قطرش چهار دقیقه قوسی است. این جرم را به راحتی می‌شود با تلسکوپ‌های عادی بازتابی با فاصله کانونی ۲پا دید. من عبورش را از خط نصف النهار با ستاره آلفا – دلو مقایسه کردم که در موقعیت مشابه و موازی قرار دارد. بُعدش ۳۲۰ درجه و ۱۷ دقیقه و میلش ۱ درجه و ۴۷ دقیقه جنوب است. در شب ۲۶ و ۲۷ ژوئن ۱۷۶۴ میلادی من دوباره این سحابی را دیدم. این همان بود، با ظاهری مشابه. این سحابی می‌تواند جایی را در جدول مشهور دنباله‌دار هالی پیدا کند که من در سال ۱۷۵۹ پس از بازگشتش مشاهده کردم.»

تلسکوپ ۶ اینچی دابسونی

تلسکوپ ۶ اینچی دابسونی. در بین تلسکوپ های ۶ اینچی (که برای مشاهده این جرم مناسب هستند)، این تلسکوپ یکی از بهترین و ارزان ترین گزینه ها است. پیش از این در اینجا تلسکوپ های دابسونی را مورد بررسی قرار داده ایم. برای مشاهده اطلاعات و خرید این تلسکوپ، اینجا کلیک کنید.

هرچند ویلیام هرشل کسی بود که نهایتا این جرم را به اجرامی که امروه می‌شناسیم اضافه کرد. یادداشت‌های هرشل می‌گوید:

«ستارگان پراکنده به زیبایی می‌درخشند، بخوبی می‌شود روی آنها فوکوس کرد. به نظر می‌رسد روشنایی مرکز تصویر بخاطر حجم انبوه ستارگان است که در فواصل دور و نزدیک آن قرار دارند. من واقعا توانستم ستارگان واقع شده در مرکز جرم را ببینم و تشخیص بدهم. آقای وینس پلومیان، استاد نجوم دانشگاه کمبریج نیز این جرم را همانطور که آن را توصیف کرده‌ام در تلسکوپ دیده است.»

البته جان هرشل در این مورد گفت که « این جرم شبیه یک پشته ماسه است» که شاید توضیح مناسبی باشد از آنچه که در تلسکوپ‌های بزرگ دیده می‌شود.

 

منابع:

منبع، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

ابراهیم عطایی

ابراهیم عطائی عکاس آسمان شب و مدرس نجوم آماتور می باشد که از دوره راهنمایی به علم نجوم علاقه مند و به طور خودخوان به فراگیری این علم مشغول شده. وی در سال 88 به صورت تخصصی تر فعالیت خود را در زمینه نجوم آماتور آغاز کرد. علاقه مندی هایش فعالیت های آموزشی و ترویجی نجوم است. او دانش آموخته دانشگاه ملی بیرجند در مقطع کارشناسی رشته ی آمار و احتماالات است.

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. رحیم مطلبی گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشد

  در قسمت تاریخچه سطر زیر آمده است:
  برای یک لحظه فکر کنید که نور سفید پیدا شده در M1 اثر نور جرم ستارگانی است که در تلسکوپ‌ها بسیار ریز به چشم می‌آیند.

  فکر می کنم کلمه M1 باید به M2 تصحیح شود

  تشکر از بابت زحمات شما

 1. فوریه 15, 2015

  […] مبنی بر توضیح و ترجمه راهنمایی برای اجرام مسیه و در قسمت قبلی مطلبی در مورد اولین خوشه ستاره‌ای از این کاتالوگ را […]

 2. جولای 15, 2016

  […] راهنمایی برای مسیه | M2 (NGC7089 – GC4678 – Bode70) […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!