رویداد های نجومی | نیمه دوم شهریور ماه

در این نوشته تلاش کردیم، رویدادهای نجومی شاخص که در نیمه دوم شهریور ماه رخ می‌دهند را معرفی کنیم. همچنین یک تقویم از مجموعه رویدادهای نجومی شهریور ماه برای شما آماده کردیم که  می‌توانید آن را دریافت کنید.

توجه: کلیه داده‌ها و زمان‌ها بر اساس موقعیت تهران و ساعت رسمی کشور آمده است.

 

۱۵ شهریور

زمین تاب (Eartshine)

level1_hugeicon

بهترین زمان برای رصد زمین تاب و اثر آن بر ماه این شب خواهد بود. نور خورشید از زمین به سمت قسمت شبِ ماه بازتاب می‌شود. این امر باعث می‌شود که نیمه‌تاریک ماه را بتوانیم ببینیم.

باز تاب نور خورشید از زمین بر روی ماه

باز تاب نور خورشید از زمین بر روی ماه

 

نیمه تاریک ماه بر اثر تابیده شدن نور از سمت زمین دیده می‌شود.

نیمه تاریک ماه بر اثر تابیده شدن نور از سمت زمین دیده می‌شود.

۲۳ شهریور

مقارنه تحتانی عطارد و خورشید

level6_hugeiconlevel8_iconعطارد از نزدیکی خورشید عبور می‌کند. عطارد و خورشید به جدایی ۳ درجه ۲۳ دقیقه‌ای می‌رسند و برای چند هفته عطارد در نور خیره کنند خورشید قابل‌مشاهده نخواهد بود.
این رویداد در ساعت ۰۴: ۰۴ به وقت تهران روی می‌دهد. به هیچ وجه برای دیدن این رویداد اقدام نکنید، زیرا علاوه بر قابل روئیت نبودن آن ممکن است به خود و ابزار رصدی‌تان صدمه جدی بزنید.

 

۲۶ شهریور

ماه کامل

level1_hugeiconماه در این شب دارای فاز کامل و سن ۱۴ روز خواهد بود. لحظه رسیدن به فاز کامل در این شب به وقت تهران ۲۳:۳۶ خواهد بود؛ و می‌توان آن را به راحتی در آسمان مشاهده کرد. ماه در لحظه فاز کامل در صورت فلکی دَلو قرار خواهد داشت.

 

مقارنه ماه و نپتون

level2_hugeiconماه و نپتون در ساعت ۰۱:۲۲ بامداد این روز به فاصله ۰٫۶ از یکدیگر دیده می‌شوند.

 

خسوف نیم‌سایه‌ای

level1_hugeiconدر شب ۲۶ شهریور ماه یک ماه‌گرفتگی نیم‌سایه‌ای که از ایران قابل‌مشاهده است خواهیم داشت. گرفتگی از ساعت ۲۱:۲۵ شروع می‌شود و تا ۰۱:۲۴ ادامه دارد؛ و اوج آن در ساعت ۲۳:۲۵ است. (این زمان‌ها برای شهر تهران است، بدهی است که اختلافی کوچکی برای شهرهای دیگر کشور وجود دارد)

 ماه گرفتگی نیم‌سایه‌ای چیست؟

مانند دیگر ماه‌گرفتگی‌ها این ماه‌گرفتگی نیز زمانی رخ می‌دهد که زمین میان ماه و خورشید قرار می‌گیرد، با این تفاوت که به جای سایه کامل و تاریک زمین، نیم‌سایه زمین بر ماه می‌افتد. اگرِ نور ماه در طول این نوع ماه‌گرفتگی به طرز قابل‌توجهی کم می‌شود اما برای تشخیص آن باید چشمان تیزبین داشته باشیم، یا اینکه به کمک عکس‌برداری از ماه آن را مشخص کنیم.

سوژه-رصد-علم-بازر-ماه-گذفتگی

ماه گرفتگی

البته در رویداد پیش رو، کل قرص ماه در ساعت اوج، وارد نیم‌سایه می‌شود. پس کاهش روشنایی ماه محسوس‌تر از حالت معمول خواهد بود. چنین رویدادی را اصطلاحاً «خسوف نیم‌سایه‌ای کامل» می‌گویند و رویداد نادری محسوب می‌شود.

جزئیات ماه گرفتگی نیم‌سیاه ای ۲۶ شهریور

جزئیات ماه گرفتگی نیم‌سیاه ای ۲۶ شهریور

روئیت پذیری خسوف

این خسوف در هر مکانی که ماه در بالای افق باشد قابل روئیت خواهد بود. نقشه زیر محل‌هایی که این رویداد در آنجا قابل روئیت است را نشان می‌دهد.

نقشه روئیت پذری خسوف نیم سایه ای

 

۲۸ شهریور

ماه در حضیض

level7_iconماه به نزدیک‌ترین نقطه در مدارش به زمین می‌رسد و در نتیجه آن کمی بزرگ‌تر دیده خواهد شد. مدار ماه به دور زمین دایره کامل نیست و در واقع یک بیضی است. نزدیک‌ترین فاصله ماه از زمین ۳۶۳ هزار کیلومتر و بیشترین فاصله آن ۴۰۵ هزار کیلومتر است.

لحظه رسیدن ماه به نقطه حضیض مداری‌اش، به وقت تهران ۲۱:۳۱ است.

 

۳۰ شهریور

اوج بارش شهابی حوت

در این شب بارش شهابی حوتی؛ که کانون آن در صورت فلکی حوت قرار دارد به اوج خود می‌رسد. بیشترین نرخ شهاب در یک رصدگاه ایدئال چیز حدود ۵ شهاب در ساعت است. این مقدار با نرخ بارش‌های شهابی مانند بارش شهابی برساوشی اصلاً قابل‌مقایسه نخواهد بود.

پیشنهادهای رصدی

شاید به‌جز خسوف نیم‌سایه‌ای که در بالا به آن اشاره شد، رویداد منحصر به فردی و ویژه‌ای در این دو هفته برای رصد وجود نداشته باشد. در ادامه تلاش کردیم سوژه‌هایی برای رصد در این دوره معرفی کنیم.

وضعیت روئیت پذیری سیارات در این چند شب به صورت زیر است؛ به‌جز تغییر در طلوع و غروب ماه، در وضعیت روئیت پذیری سیارات تغییر زیادی نمی‌کند. برای اطمینان نمودار روئیت پذیری سه شب مختلف را در ادامه آورده‌ایم.

نمودار روئیت پذیری سیارات برای ۱۸ شهریور ماه

نمودار روئیت پذیری سیارات برای ۱۸ شهریور ماه

نمودار روئیت پذیری سیارات برای ۲۴ شهریور ماه

نمودار روئیت پذیری سیارات برای ۲۴ شهریور ماه

نمودار روئیت پذیری سیارات برای ۳۱ شهریور ماه

نمودار روئیت پذیری سیارات برای ۳۱ شهریور ماه

سیاره مشتری و قمرهای آن از سوژه‌های خوب رصدی هستند که با یک دوربین دوچشمی نجومی یا یک تلسکوپ کوچک قابل رصد هستند. مشاهده نحوه قرارگیری ۴ قمر گالیله‌ای این سیاره و حرکت آن‌ها می‌تواند جالب باشد. نمودار زیر وضعیت قرارگیری اقمار گالیله‌ای مشتری را در طول نیمه دوم شهریور ماه نشان می‌دهد.

وضعیت اقمار گالیله‌ای مشتری

وضعیت اقمار گالیله‌ای مشتری

خوشه هرکول؛ پیشنهاد ما برای رصد در این ماه است. بعد از غروب خورشید این خوشه تا حوالی نیمه‌شب قابل روئیت خواهد بود. قدر این خوشه مقداری کمتر از ۶ است و به این معنا است که در یک رصدگاه تاریک می‌توان آن را با چشم غیرمسلح دید؛ اما برای دیدن جزئیات بیشتر بهتر است از یک دوچشمی در ساعات اولیه شب استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر و نحوه مکان‌یابی این خوشه ستاره‌ای می‌توانید مطلب جامعی که در مورد این جرم در بلاگ علم بازار نوشته‌شده را مطالعه کنید.

 

ابر ستاره‌ای قوس؛ یا مسیه ۲۴ یک ابر ستاره‌ای در صورت فلکی قوس است. قدر ظاهری آن ۴٫۶ است؛ و می‌توان آن را با چشم غیرمسلح تشخیص داد. (البته نه در آلودگی نوری شهرهای بزرگ)

کهکشان اندرومدا؛ در بیشتر طول شب قابل‌مشاهده خواهد بود. قدر آن در ۳٫۴ است و بهترین زمان رصد آن در شهریور ماه ساعتی بعد از نیمه‌شب است.

 

نگهبان شمالی؛ ژوبین‌دار یا سِماک رامِح (Arcturus) نام ستاره‌ای در صورت فلکی گاوران است. این ستاره، سومین ستاره از نظر قدرت درخشش در آسمان شب است. نام عربی آن یعنی سِماک رامِح به معنای «بالابر نیزه‌دار» است و نام یونانی آن Αρκτούρος (آرکتوروس) که در بیشتر زبان‌های اروپایی نیز به کار می‌رود به معنای «نگهبان خرس» است. در عربی به ژوبین‌دار، حارس السماء (نگهبان آسمان) و حارس ألشمال (نگهبان شمال) هم گفته شده‌است.
قدر این ستاره -۰٫۰۵ است و به راحتی می‌توان آن را در آسمان تشخیص داد. پیشنهاد می‌کنیم دیدن این غول سرخ را در این شب‌ها از دست ندهید.

وگا؛ نسرِ واقع یا آلفا-شلیاق درخشان‌ترین ستاره در صورت فلکی شلیاق است. همچنین پنجمین ستاره درخشنده آسمان شب و دومین ستاره درخشنده در نیمکره شمالی است. این ستاره در فاصله ۲۵.۰۴ سال نوری از زمین قرار دارد.

بعد از غروب خورشید در ابتدای شب می‌توانید این ستاره درخشان را در سمت شمال ببینید.

 

منبع، منبع،

سید محمد حسین خلیلی

سید محمد حسین خلیلی، دانش‌آموخته کارشناسی رشته فیزیک و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای است. او از حدود 15 سالگی در گروههای نجومی خرمشهر٬ آبادان٬ اهواز فعالیت داشته است. به فعالیت های آموزشی و ترویجی علاقه مند است و دستی نیز بر آتش طراحی گرافیک دارد.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. astronomer203 گفت:

    بسیار عالی و کامل. متشکرم جناب خلیلی. خدا قوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!