آغاز سلسله مطالب فانوس های کیهانی (ستاره ها)
اندکی در مورد جایی که از آن آمده‌ایم ... ستار‌ه‌ها!
شروع دوره فانوس های کیهانی در علم بازار ...

آغاز سلسله مطالب فانوس های کیهانی (ستاره ها)

آسمان بالای سر ما، همواره با اجرام پر نوری تزیین شده است. اجرامی که من اسم آنها را می‌گذارم «فانوس های کیهانی»!

فانوس های کیهانی، همان ستاره‌هایی هستند که بخش اعظم آسمان ما را اشغال کرده‌اند. در روز یکی از آنها که تک ستاره منظومه ماست، یعنی خورشید، فرمانروایی مطلقی را در اختیار دارد و به هیچ جرم آسمانی دیگری اجازه خودنمایی نمی‌دهد؛ و در شب نیز انبوهی از آنها، در رنگ ها و اشکال و موقعیتهای متفاوت، زیبایی خود را به رخ ساکنان زمین می‌کشند.

این فانوس های کیهانی، محل حضور بسیاری از رازها و عجایب دنیای علم هستند. برای مثال شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید ما، میراث ستارگان هستیم؛ میراث همین فانوس های کیهانی! البته اگر علاقمند هستید که بدانید معنی این حرف چیست، باید منتظر باشید و ما را در ادامه این دوره در آینده دنبال کنید تا به پاسخ سوال خود برسید.

لازم به ذکر است که این دوره، از مجموعه مطالب Stars در سایت Universe Today ترجمه خواهد شد، اما مطابق رسم مطالب و بلاگ‌نویس‌های علم بازار، تا حد امکان سعی می‌کنیم مطالب و تصاویری متناسب با هر مطلب به آن اضافه کنیم و مطالب را نسبت به نسخه اصلی خود بهبود دهیم.

تا آن موقع، دعوت می‌کنیم در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید تا ضمن ارائه توضیحاتی در مورد دوره فانوس های کیهانی، گفتگویی کوتاه در مورد ستاره‌ها نیز با یکدیگر داشته باشیم.

 

ستاره‌ها …

هزاران عدد از آنها را هر شب که به آسمان شب نگاه می‌کنید می­‌بینید. با کمی زحمت متوجه خواهید شد که آنها مانند درختان و خانه‌ها همیشه در همان جایی هستند که شما نگاه می‌کنید؛ بنابراین بیشتر مردم حتی لحظه‌ای هم به آنها فکر نمی‌کنند. برای درک بهتر شما از چیزی که در آسمان می‌بینید، در این دوره چند حقیقت جالب در مورد ستاره‌ها ارائه شده است.

اما اجازه دهید در این مطلب ابتدایی نیز، کمی در مورد ستاره‌ها با یکدیگر صحبت کنیم.

ستاره ها در طول زندگی خود، مسیر پر فراز و نشیبی را طی می کنند. در ادامه دروه فانوس های کیهانی با علم بازار همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

ستاره ها در طول زندگی خود، مسیر پر فراز و نشیبی را طی می کنند. در ادامه دروه فانوس های کیهانی با علم بازار همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

 

شما وقتی به آسمان نگاه می‌کنید، تمام ستاره‌ها به نظر سفید می­‌رسند؛ اما در واقع اینطور نیست. بیشتر ستاره‌ها دارای رنگهای متنوعی از جمله آبی، قهوه‌ای، زرد، قرمز و تعداد کمی از آنها نارنجی‌رنگ هستند که در هر کدام از این رنگها چندین زیر شاخه مانند غولها و کوتوله‌ها و چند راه برای طبقه‌بندی سن یک ستاره وجود دارد.

ستاره ها برای تولید انرژی دو راه دارند؛ اولی تبدیل هیدروژن به هلیوم در چرخه پروتون – پروتون (p-p) و راه دوم چرخه CNO که در آن برای تبدیل هیدروژن به هلیوم،  ستاره، کربن را به نیتروژن و بعد به اکسیژن تبدیل می‌کند.

خورشید یک ستاره تنهاست که به تنهایی در مرکز منظومه شمسی ما قرار گرفته است. چیزی که مردم تصور می‌کنند این است که هر چیزی ممکن است در هرجایی از جهان باشد، اما بسیاری از ستاره‌ها در یک گروه واقع شده‌اند. سیستم‌های ستاه‌ای دوتایی بسیاری وجود دارد که به سیستم باینری معروفند و ما بعضی از آنها را می‌شناسیم که دارای بیش از ۶ ستاره هستند.

شاید روزی بتوانیم ستارگان را به همین سادگی در اختیار بگیریم!

شاید در انتهای این دوره بتوانید ستارگان را به همین سادگی در اختیار بگیرید! – (عکس دو)

 

در این دوره شما با حقایق بی‌شماری از ستاره‌ها آشنا خواهید شد. حقایقی که همراه شده با عکس و برخی چیز­های دیگر.

امیدواریم در راهی که در پیش رو داریم با ما همراه باشید و از این همراهی لذت ببرید!

 

 

منابع

منبع Universe Today، منبع تصویر شاخص، منبع عکس دو

 

 

<strong>مشاوره و راهنمایی خرید و انتخاب ابزار نجومی (تلسکوپ، دوچشمی، رصدخانه، آسمان نما و ...)</strong> مشاوره و راهنمایی خرید و انتخاب ابزار نجومی (تلسکوپ، دوچشمی، رصدخانه، آسمان نما و ...)
Small-کوچک-لوگوی-علم-بازار-ElmBazar.com-لوگو-Elm-Bazar-LOGOآیا تمایل به خرید یک ابزار نجومی (تلسکوپ یا دوربین دوچشمی، رصدخانه و …) برای شروع نجوم را دارید و نمی دانید چگونه این کار را بکنید؟ آیا نگرانید که انتخاب اشتباهی انجام دهید و و بدون داشتن یک ابزار مناسب، پول خود را از دست بدهید؟ آیا از پیچیدگی های انتخاب یک ابزار نجومی ایده‌آل سر در نمی‌آورید و به دنبال مشاوره هستید؟ همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید و پاسخی برای تمام مشکلات خود بیابید. محمدحسین خلیلی (مسئول فروش): ۰۹۳۷۱۲۲۴۱۰۶ مهندس مهدی هاشمی (مسئول پروژه): ۰۹۳۸۸۱۸۵۸۴۶
نویسنده:

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. عالی بود. امیدوارم دوره خوبی از کار در بیاد رضا جان.
    عکس دومم هم فوق العادست:)

  2. ممنون
    شروع خوبی بود انشاالله همینجور ادامه بدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!