پروژه های علم بازار | طرح ایجاد یک مرکز نجومی (سطح ۲)

سطح یک ایجاد یک مرکز نجومی را در مطلب قبلی مرتبط با پروژه‌های علم بازار معرفی کردیم. ما سه سطح برای ایجاد یک مرکز نجومی در نظر گرفته‌ایم و امروز در این مطلب قصد داریم دومین سطح آن را معرفی کنیم.

سطح دوم یک مرکز نجومی همان جایی است که مرکز نجومی ما دست ار کار آموزشی و ترویجی صرف برمی‌دارد و نیم نگاهی نیز به کارهای علمی می‌اندازد.

در ادامه مطلب با علم بازر همراه باشید تا بیشتر در این مورد برای شما توضیح دهیم.

 

مرکز نجومی سطح دو

در این سطح هدف ما از ایجاد این مرکز علاوه بر آموزش نجوم و برگزاری رصدهای عمومی در سطح شهر، استفاده از تلسکوپ‌هایی است که قابلیت ردیابی اجرام در آسمان را دارند که می‌توان از آن در رویت هلال و شب‌های رصدی و همچنین آموزش و عکاسی از اجرام عمق آسمان استفاده کرد.

در این مرکز علاوه بر ابزار مورد نیاز سطح یک که گفته شد، بهتر است که یکی از تلسکوپ‌های قسمت اول (که در ادامه گفته می‌شود) انتخاب شود و ارتقاء کتابخانه نجومی و بانک نرم‌افزاری نجومی نیز باید در دستور کار قرار گیرد. همچنین می‌توان برای رصد خورشید از یک تلسکوپ خورشیدی نیز استفاده کرد.

ابزار لازم برای ایجاد این مرکز عبارتند از:

۱-  تلسکوپ‌هایی با قدرت ردیابی اجرام آسمانی

در این سطح از تلسکوپ‌ها انتخاب‌های بسیار زیادی مطرح می‌شود. از تلسکوپ‌های دابسونی گرفته تا تلسکوپ‌های شرکت مید و سلسترون، که در زیر به بررسی آنها می‌پردازیم:

تلسکوپ ۸ اینچی (۲۰۰ میلی‌متر) نیوتنی

این تلسکوپ یکی از بهترین انتخابها برای نجوم آماتوری است. لوله اپتیکی این تلسکوپ ۲۰۰ میلی‌متر قطر دارد و فاصله کانونی آن ۱۰۰۰ میلی‌متر است. طرح اپتیکی این تلسکوپ نیوتونی است و استقرار آن از نوع استوائی می‌باشد. استقرار مجهز به جستجوگر خودکار است که می‌تواند چند ده هزار جرم آسمانی را پیدا کند. از این تلسکوپ به خوبی می‌توان برای عکاسی و رصدهای دقیق استفاده کرد. با بودجه‌ای در این حدود نمی‌توان تلسکوپی از این قوی‌تر با جستجوگر خودکار خرید.

 

تلسکوپ ۱۰ اینج نیوتنی سوار بر پایه استوایی
این تلسکوپ برای رصد و عکاسی نجومی بسیار مناسب است. تلسکوپی با قطر دهانه بالا و سرعت عکاسی بی‌نظیر. بدنه این تلسکوپ از الیاف فیبر کربن ساخته شده که هم سبک است و هم بسیار محکم و مقاوم می‌باشد. نسبت کانونی این تلسکوپ ۴ است و این نشان می‌دهد که سرعت عکاسی آن بسیار بالاست. البته برای عکاسی با این تلسکوپ به قطعه‌ای به نام تصحیح‌گر کما احتیاج است که باید به طور جداگانه خریداری شود. استقرار این تلسکوپ که مقر استوائی EQ6 Pro می‌باشد مجهز به جستجوگر خودکار است و می‌تواند چند ده هزار جرم آسمانی را بطور خودکار جستجو و پیدا کند. این مقر به همراه این لوله اپتیکی یکی از بهترین و جدی‌ترین ابزارها برای عکاسی و رصد را فراهم می‌کند.
تلسکوپ ۱۲ اینج نیوتنی سوار بر پایه استوایی
بخش لوله: الماس سیاه BKP30015 OTAW

این لوله از سری الماس سیاه اسکای واچر است که به خاطر آیینه پیرکس و سهموی آن بسیار مورد استقبال رصد گران قرار گرفته است کهکشان NGC3628 یکی از اجرامی است که زیبایی آن در این تلسکوپ بیشتر به چشم می‌آید. این تلسکوپ به رصدگران جدی آسمان، مراکز نجومی و مدارس توصیه می‌شود. خرید ابزارهای جانبی مانند: فیلتر خورشید، فیلتر ماه، فیلتر سحابی، فیلتر عکاسی، فیلتر ضد آلودگی نوری و چشمی‌هایی با میدان دید باز همراه این تلسکوپ توصیه می‌شود. با کنترل دستی آن پس از آن که این ابزار آماده کار کردید به جستجوی خوشه کروی M13 بروید تا تصویری بسیار زیبا از آن رادر چشمی تلسکوپتان شاهد باشید. این خوشه ستاره‌ای، مانند کندوی زنبور عسلی است که زنبورهای آن ستارگانش هستند.

بخش مقر: EQ6 Pro

این پایه و مقر حرفه‌ای به رصدگران جدی و عکاسان نجومی توصیه می‌شود. از خصوصیات این مقر دقت بالا در دنبال کردن اجرام آسمانی، قابلیتAutoguide و نرم افزار تصحیح خطاهای ردیابی است. دنبال کردن فهرستی بالغ بر ۱۳۴۰۰ جرم آسمانی توسط سامانه Synscan یکی دیگر از توانایی‌های این سامانه پیشرفته و دقیق است. البته کمپانی‌های دیگر با افزودن جرمهای آسمانی به فهرست خودشان سعی در فروش بیشتر ابزارهای خود دارند. در حقیقت فهرستی بیش از ۱۳۴۰۰ جرم آسمانی نیاز رصدگران جدی آسمان نخواهد بود و همین فهرست به ظاهر کم تعداد هم خود بیشتر اجرام زیبای آسمان را در بر می‌گیرد. این مقر با کابلی که در بسته استاندارد است می‌تواند (برای هدایت) به رایانه متصل شود. برای این کار می‌توانید از نرم افزارهای زیادی استفاده کنید که شاید نرم افزار شب پُر ستاره (Starry Night) یکی از بهترینها باشد. این نرم افزارها در هنگام اتصال به مقرهای پیشرفته‌ای چون EQ6Pro قابلیت‌های خود را نشان می‌دهند. از خصوصیات منحصر به فرد این مقر برای مثال Time Zone داخل فهرست این کنترل دستی است که برای ایران می‌توان عدد ۳٫۵ را وارد کرد که در اکثر کنترل دستی سامانه‌های goto دیگر کمپانی‌ها این عدد وارد نمی‌شود و رصدگران مجبور بودند عدد ۳ یا ۴ وارد کنند و این از دقت کار کم می‌کرد. این مقر حتی تحمل تلسکوپ‌های اشمیت ۱۴ اینچ را نیز دارد.

 

نمونه تلسکوپ های در نظر گرفته شده برای سطح دو ایجاد یک مرکز نجومی

نمونه تلسکوپ های در نظر گرفته شده برای سطح دو ایجاد یک مرکز نجومی

 

۲-   کتابخانه و بانک نرم افزاری:

در این مرحله شما نیاز به کتاب‌ها و نرم افزارهای حرفه‌ای‌تری دارید که بتوانند شما را در استفاده مناسب از ابزارها و امکانات جدیدتان یاری کنند. با اطلاعات و توانایی‌هایی که این کتاب‌ها و خصوصا نرم افزارها در اختیار شما قرار خواهند داد، شما قادر به استفاده مناسب و انجام پروژه‌های نجومی خواهید بود.

 

نمونه کتاب ها و نرم افزارهای در نظر گرفته شده برای سطح دو ایجاد یک مرکز نجومی

نمونه کتاب ها و نرم افزارهای در نظر گرفته شده برای سطح دو ایجاد یک مرکز نجومی

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه و سفارش آن، به اینجا مراجعه کنید.

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!