قسمت سوم دوره ابتدای نجوم | خیلی دور (کهکشان)

اجزای عالم | خیلی دور

کهکشان‌ها

کهکشان‌ها سامانه‌هایی عظیم و با حد و مرزی مشخص هستند که از ستاره‌ها، بقایای شبه‌ستاره‌ها، ماده تاریک و گازها و گرد غبارهای بین ستاره‌ای که با نیروهای گرانشی به گرد هم جمع شده‌اند، تشکیل یافته‌اند. کوچکترین کهکشان‌ها دارای عرضی برابر با چند صد سال نوری ، شامل حدود ۱۰۰ میلیارد ستاره هستند. بزرگترین کهکشان‌ها تا ۳ میلیون سال نوری عرض دارند و شامل بیش از ۱۰۰۰ میلیارد ستاره هستند.

تصویری خیالی از مجموعه ای از کهکشانها

تصویری خیالی از مجموعه ای از کهکشانها

 

انواع کهکشان‌ها

کهکشان مار پیچی

کهکشان‌های مارپیچی دارای بازوهایی هستند که شکلی مارپیچی در اطراف بر آمدگی مرکزی یا هسته ایجاد می‌کنند که چرخش هسته با چرخش بازوهای آن همراه می‌شود. کهکشان راه شیری یعنی کهکشان محل زندگی ما یک کهکشان مارپیچی است.

کهکشان مارپیچی M101

کهکشان مارپیچی M101

 کهکشان مارپیچی- میله‌ای

یک کهکشان مارپیچی- میله‌ای دارای یک هسته برآمدگی مرکزی کشیده شده و میله‌ای شکل است. همزمان با چرخش هسته این طور به نظر می‌رسد که در هر سوی هسته یک بازو نیز می‌چرخد. برخی ستاره‌شناسان عقیده دارند کهکشان راه شیری نیز یک کهکشان مارپیچی- میله‌ای است. شکل کهکشان‌های مارپیچی و کهکشان‌های مارپیچی- میله‌ای از کهکشان‌هایی با برآمدگی‌های مرکزی بزرگ با بازوهای نه چندان به هم پیوسته تا کهکشان‌هایی با برآمدگی‌های مرکزی کوچک و بازوهای آزاد متغیر است . اگر چه کهکشان‌های مارپیچی و مارپیچی میله‌ای پیش از این به عنوان دو نوع کهکشان متفاوت طبقه‌بندی می‌شدند، ولی امروزه ستاره‌شناسان آنها را مشابه می‌دانند.

کهکشان میله ای مارپیچی NGC1300

کهکشان میله ای مارپیچی NGC1300

 

تلسکوپ ۱۰ اینچی نیوتونی و مقر خودکار EQ۶ Pro آن
دوست دارید این کهکشانها رو با چشم خودتون ببینید یا اینکه خودتون عکسهایی شبیه به تصاویر تو این مطلب بگیرید؟ اگر آره، این تلسکوپ میتونه گزینه خوبی برای انجام این کار باشه. برای گرفتن عکسهایی شبیه به تصاویر این مطلب، شما حداقل به تلسکوپی نیمه حرفه‌ای مثل این تلسکوپ نیاز دارید. تلسکوپ ۱۰ اینچی نیوتنی، با مقر EQ6 Pro GOTO. البته به موارد دیگه‌ای هم نیاز هست (به نسبت سطح عکاسی مورد نظر) که می‌تونید در موردش با مشاوران علم بازار صحبت کنید … اما این تلسکوپ یکی از مهمترین موارد مورد نیاز هست. این تلسکوپ برای رصد و عکاسی نجومی بسیار مناسبه. تلسکوپی با قطر دهانه بالا و سرعت عکاسی بی‌نظیر. بدنه این تلسکوپ از الیاف فیبر کربن ساخته شده که هم سبکه و هم بسیار محکم و مقاوم. این تلسکوپ برای عکاسان نجومی جدی و همچنین برای قرار گرفتن در رصدخانه ها و مراکز آموزشی بسیار مناسبه. نسبت کانونی این تلسکوپ ۴ هست و این نشون مبده که سرعت عکاسی اون هم بسیار بالاست. البته برای عکاسی با این تلسکوپ به قطعه‌ای به نام تصحیح‌گر کما هم احتیاجه که می‌تونین در موردش با مسئول فروش علم بازار (که شمارش در پایین سایت قرار گرفته) صحبت کنین. استقرار این تلسکوپ که مقر استوائی EQ6 Pro هست، مجهز به جستجوگر خودکار GOTO هست و میتونه چند ده هزار جرم آسمانی رو بطور خودکار جستجو و پیدا کنه. این مقر به همراه این لوله اپتیکی یکی از بهترین و جدی‌ترین ابزارها برای عکاسی و رصد را فراهم میکنه. در ادامه می‌تونید مشخصات فنی این تلسکوپ رو مطالعه کنید … | قطر دهانه (آینه اصلی): ۱۰ اینچ (۲۵۰ میلی متر) | نوع و مدل مقر: استوایی EQ6 Pro | نوع موتور: جستجوی خودکار GOTO | فاصله کانونی: ۱۰۰۰ میلی‌متر | نسبت کانونی: f/4 | بیشترین بزرگنمایی کاربردی: ۵۰۰ برابر | جوینده: ۸x50 به همراه نگهدارنده | بیشترین قدر قابل رصد (نظری): ۱۴٫۵ | توان تفکیک (نظری): ۰٫۴۸ ثانیه قوسی | توان گردآوری نور: ۱۷۳۶ برابر چشم انسان | وزن لوله: ۱۷ کیلوگرم | وزن مقر و سه‌پایه: ۴۲ کیلوگرم | سایر لوازم جانبی: آداپتور ۱٫۲۵ و ۲ اینچ – فوکوسر دو سرعته ||| اگر قصد سفارش این تلسکوپ رو دارید، می‌تونید به اینجا مراجعه کنید. و ممنون که به پیشنهاد ما بها میدید. 🙂 تو ویدئوی پایین هم می‌تونید نمایشی از تلسکوپ ۱۰ اینچی نیوتونی و مقر خودکار EQ6 Pro اون رو ببینید. صدا و حس و حال یه تلسکوپ خودکار، یه حس هیجان و یه جذابیت خاص رو به آدم میده. توصیه می‌کنم تماشای ویدئو رو از دست ندید! 😉

 

کهکشان بیضوی

کهکشان‌های بیضوی از نظر شکل، از شکل بیضی‌گون تا شکل کروی متغیر هستند و اشکالی ما بین این دو نیز یافت می‌شوند. بر خلاف کهکشان‌های دیگر که نوری آبی از ستاره‌های فروزان و کم عمر منعکس می‌کنند، کهکشان‌های بیضوی زرد رنگ بنظر می‌رسند. علت این امر توقف شکل‌گیری ستاره‌ها در این کهکشان‌ها می‌باشد که در نتیجه تقریبا تمام نور آنها از ستاره‌های غول سرخ که دارای طول عمر زیادی هستند تأمین می‌شود.

کهکشان بیضی شکل و غول پیکر ESO 325-G004

کهکشان بیضی شکل و غول پیکر ESO 325-G004

 کهکشان نامنظم

کهکشان‌های نامنظم یا بی‌قائده هیچ شکل یا ساختار منظمی ندارند، آنها دارای جرم بیشتری از کهکشان‌های دیگر هستند و بیشتر ستاره‌های موجود در آنها دارای طول عمر کم و درخشان می‌باشند. با وجود اینکه بسیاری از کهکشان‌های نا منظم در بر گیرنده نواحی تابان گازی هستند که ستاره‌ها در آنها شکل می‌گیرند، بیشتر گاز میان ستاره‌ای کهکشان‌ها بایستی متراکم شوند تا ستاره‌های جدیدی بوجود آورند.

کهکشان نامنظم M82

کهکشان نامنظم M82

گروه محلی

کهکشان ما جزو خوشه کوچکی متشکل از ۳۰ کهکشان است که گروه محلی نام دارد. این گروه فاقد عضو مرکزی است، اما بزرگترین کهکشان‌ها که دارای جرم بیشتری هستند یعنی کهکشان ما و کهکشان آندرومدا مراکز دو زیر گروه هستند. پس از این دو کهکشان بزرگترین کهکشان این گروه ، کهکشان مارپیچی M33 و ابر ماژلانی بزرگ می‌باشند. اعضای دیگر گروه کهکشان‌های کوچک کم نور بیضوی یا کهکشان‌های نامنظم هستند. این گروه شاید اعضای دیگری هم داشته باشد که به دلیل کم نور بودنشان تا به حال دیده نشده‌اند.

کهکشان آندرومدا M31

کهکشان آندرومدا M31

 

گالری تصاویر این مطلب

 

منابع:

منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

 

 

مشاوره و راهنمایی خرید و انتخاب ابزار نجومی (تلسکوپ، دوچشمی، رصدخانه، آسمان نما و ...)
Small-کوچک-لوگوی-علم-بازار-ElmBazar.com-لوگو-Elm-Bazar-LOGOآیا تمایل به خرید یک ابزار نجومی (تلسکوپ یا دوربین دوچشمی، رصدخانه و …) برای شروع نجوم را دارید و نمی دانید چگونه این کار را بکنید؟ آیا نگرانید که انتخاب اشتباهی انجام دهید و و بدون داشتن یک ابزار مناسب، پول خود را از دست بدهید؟ آیا از پیچیدگی های انتخاب یک ابزار نجومی ایده‌آل سر در نمی‌آورید و به دنبال مشاوره هستید؟ همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید و پاسخی برای تمام مشکلات خود بیابید. محمدحسین خلیلی (مسئول فروش): ۰۹۳۷۱۲۲۴۱۰۶ مهندس مهدی هاشمی (مسئول پروژه): ۰۹۳۸۸۱۸۵۸۴۶

مهدی هاشمی

مهدی هاشمی از حدود 10 سالگی به انواع فعالیت‌های گروهی، خصوصا فعالیت‌های علمی مشغول بوده است. نجوم، رباتیک و الکترونیک اصلی‌ترین شاخه‌های فعالیت وی تا به این لحظه بوده‌اند. او دانش‌آموخته‌ی مقطع ارشد رشته برق - مخابرات - گرایش سیستم است.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. فرزانه گفت:

  سلام استاد
  بسیارعالی وجامع و روان توضیح دادین
  سپاسگزارم
  منتظر ادامه ی مطالب هستم
  مویدباشیدوسرفراز

 2. سلام نظر لطف شماست خانم فرزانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!