قسمت هشتم دوره ابتدای نجوم | تعریف سیاره

تعریف سیاره از مسائلی است که همواره مورد اختلاف دانشمندان بوده و هست. به طوری که زمانی پلوتو و سدنا سیاره بوده‌اند ولی اکنون دیگر نیستند. اما تمام این بحث‌ها در سال ۲۰۰۶ و با تصویب تعریف سیاره در اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسی پایان یافت.

اریس در آغاز به عنوان سیاره دهم شناخته شد. اما پس از آن، با کشف اجرام دیگری با اندازه‌های مشابه، انجمن جهانی اخترشناسی (IAU) این نام را برداشت و هم‌اکنون، اریس همانند پلوتو یک سیاره کوتوله شمرده می‌شود. اما بعد از کشف اریس، اتحادیه بین‌الملی ستاره‌شناسی در اکتبر ۲۰۰۵ این مجموعه تعریف را برای سیاره برگزید:

 • سیاره هر جسمی با قطر بزرگتر از ۲۰۰۰ کیلومتر است که دور خورشید می‌گردد.
 • یک سیاره هر جسمی است که به دور خورشید می‌گردد و به خاطر جاذبه شکل هیدرواستاتیکی پایداری دارد.
 • سیاره جسمی است که به دور خورشید گردش می‌کند و می‌تواند بر اثر جاذبه همسایگانش را دچار تغییر کند. .

جلسه اتحادیه بین‌الملی ستاره‌شناسی که در اوت ۲۰۰۶ و در پراگ تشکیل شد، در ۲۴ اوت به نتیجه نهایی رسیدند بدین گونه که بین سیاره و صخره گروهی ایجاد نمودند با نام سیاره كوتوله و پلوتو سرس و اریس را در آن قرار دادند.

خروج پلوتو از جمع سیارات

خروج پلوتو از جمع سیارات

اتحاديه بین‌المللی ستاره‌شناسی اکنون میان سیاره‌ها و صخره‌ها تعریف جدید قرار داده‌است:

 1. یک سیاره یک جرم آسمانی است که: (a) به دور خورشید بگردد، (b) به خاطر داشتن جرم زیاد بتواند شکل هیدرواستاتیکی پایداری داشته باشد (شکلی نزدیک به کره). (c) بتواند اجرام نزدیک خود را از طریق گرانش جاروب کند.
 2. یک سیاره کوتوله جسمی است که: (a)به دور خورشید می‌گردد، (b) به خاطر جرم خود شکل پایداری داشته باشد (نزدیک به کره). (c) نتواند اطراف خود را جاروب کند. (d) یک قمر نباشد.
 3. تمام اجرامی که در دوسته فوق جای‌نگیرند (به جز خورشید) به عنوان اجرام کوچک سامانه خورشیدی شناخته خواهند شد.
سیارات منظومه شمسی

سیارات منظومه شمسی

سیارات اکنون هشت تا هستند: عطارد، ناهید ، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، و نپتون.  اتحادیه در انتها تصریح کرد: پلوتو یک سیاره کوتوله است.

 

منابع:

منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

مهدی هاشمی

مهدی هاشمی از حدود 10 سالگی به انواع فعالیت‌های گروهی، خصوصا فعالیت‌های علمی مشغول بوده است. نجوم، رباتیک و الکترونیک اصلی‌ترین شاخه‌های فعالیت وی تا به این لحظه بوده‌اند. او دانش‌آموخته‌ی مقطع ارشد رشته برق - مخابرات - گرایش سیستم است.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. فرزانه گفت:

  سلام و تشکر از جناب استاد هاشمی
  مطالب تون مثل همیشه بسیار خوب و دقیق وصحیح

  موفق باشید و سربلند

 2. ممنون از لطف شما خانم فرزانه. شما لطف دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!