قسمت هفتم دوره ابتدای نجوم | منظومه شمسی + اینفوگرافیک

خورشيد به همراه هشت سياره ديگر (عطارد، زهره زمين، مريخ، مشتري، زحل، اورانوس و نپتون) و مجموعه‌اي از سيارك‌ها، اقمار و … اعضاي خانواده خورشيد يا همان منظومه شمسي هستند.

بهتر است قبل از اينكه به بررسي ويژگي‌هاي سيارات و ديگر اعضاي منظومه شمسي بپردازيم، كمي در مورد اصطلاحات و پارامترهاي موثر در مطالعه اين اجرام صحبت كنيم.

برای مشاهده تصاویر در ابعاد بزرگتر، بر روی آنها کلیک کنید.

كمي در مورد اصطلاحات و پارامتر هاي مرتبط با منظومه شمسی

كمي در مورد اصطلاحات و پارامترهاي مرتبط با منظومه شمسی

 

طبقه‌بندي سيارات منظومه شمسي

سيارات منظومه شمسي را معمولا در دو گروه  سيارات خاكي و سيارات گازي تقسيم بندي مي‌كنند.

سيارات خاكي

سياره‌هاي عطارد، زهره ، زمين و مريخ  كه داراي تركيبات مشابه زمين هستند و به طور كامل از مواد صخره‌اي و آهن تشكيل شده‌اند را به عنوان سيارات خاكي مي‌شناسند.

سيارات گازي

به سيارات مشتري، زحل ، اورانوس و نپتون سيارات گازي يا سيارات مشتري‌گون مي‌گويند. در بعضي از مراجع سيارات گازي را، سيارات غول نيز مي‌نامند. زيرا اين سيارات خيلي بزرگتر از زمين هستند.

کمی در مورد منظومه شمسی

در تقسيم‌بندي ديگر به سيارات عطارد و زهره سيارات داخلي می‌گویند و سيارات خارجي عنواني است كه براي مريخ، مشتري، زحل، اورانوس و نپتون انتخاب شده است. علت اين نام‌گذاري به وضعيت سيارات كه داخل يا خارج مدار زمين هستند، بستگي دارد.

 

حركت وضعي

به طور كلي به چرخش يك جرم به حول محور خودش حركت وضعي مي‌گويند و در اينجا به مدت زمان چرخش يك جرم (ستاره، سياره، اقمار و …) به  دور خودش (در استوا)، دوره تناوب چرخشي يا همان حركت وضعي می‌گويند.

مقایسه ابعاد اجرام منظومه شمسی ما. زمینه زرد رنگ پشت تصویر، بخشی از خورشید است! سایر اجرام داخل تصویر را می شناسید؟!

مقایسه ابعاد اجرام منظومه شمسی ما. زمینه زرد رنگ پشت تصویر، بخشی از خورشید است! سایر اجرام داخل تصویر را می‌شناسید؟!

مدت زمان چرخش زمين به دور خودش برابر ۲۳ ساعت و ۵۶ دقيقه و ۴ ثانيه است اين در حالي است كه حركت وضعي سياره زهره حدود ۲۴۳ روز طول مي‌كشد.

 

حركت انتقالي

مي‌دانيم كه سيارات به دور خورشيد مي‌چرخند به اين حركت، حركت انتقالي و به مدت زمان اين چرخش، دوره تناوب مداري يا دوره تناوب نجومي مي‌گويند.

نمایی خیالی از حرکت انتقالی سیارات در مدارشان به دور خورشید

نمایی خیالی از حرکت انتقالی سیارات در مدارشان به دور خورشید

دوره تناوب مداري زمين برابر ۳۶۵٫۲۵ روز يا همان ۳۶۵ روز و ۶ ساعت است يعني زمين هر ۳۶۵٫۲۵ روز يك دور كامل به دور خورشيد مي‌چرخد سياره عطارد هر ۸۸ روز يكبار به دور خورشيد مي‌چرخد يعني اگر در اين سياره زندگي مي‌كرديم هر ۸۸ روز يك عيد نوروز داشتيم.

 

چگالي (جرم حجمي)

در علوم پایه چگالی را مقدار جرم موجود در واحد حجم ماده می‌دانند و آن را با علامت اختصاری ρ نشان می‌دهند که از رابطه ρ=m/V به دست می‌آید. اگر بخواهيم كمي ساده‌تر به آن نگاه كنيم، وزن يك ماده تقسيم بر حجم ماده را چگالي يك ماده مي‌گويند.

اطلاعاتی در مورد منظومه شمسی

با توجه به تصویر زیر، چگالي در مكعب سوم بيشتر از معكب دوم و اول است. همچنين چگالي مكعب دوم بيشتر از مكعب اول است. چون حجم هر سه مكعب با هم برابر است، ولي جرم گنجانده شده در مكعب سومي بيشتر از همه است.

چگالي (جرم حجمي)

چگالي متوسط زمين برابر ۵۲۴۰ كيلو گرم بر يك متر مربع است كه از حاصل تقسيم زير به دست آمده است:

چگالي زمين

 

آنچه آموختیم، در یک اینفوگرافیک

در انتها می‌توانید در اینفوگرافیک ترجمه شده زیر، برخی از پارامترهایی که در این مقاله با آنها آشنا شدید را در بین اجرام مختلف منظومه شمسی ببینید و مقایسه کنید. بررسی و مقایسه هرچه بیشتر این تصویر به شما کمک می‌کند که درک بهتری از مفاهیمی که آموختید داشته باشید.

اینفوگرافیک منظومه شمسی

اینفوگرافیک منظومه شمسی

 

منابع:

منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

مهدی هاشمی

مهدی هاشمی از حدود 10 سالگی به انواع فعالیت‌های گروهی، خصوصا فعالیت‌های علمی مشغول بوده است. نجوم، رباتیک و الکترونیک اصلی‌ترین شاخه‌های فعالیت وی تا به این لحظه بوده‌اند. او دانش‌آموخته‌ی مقطع ارشد رشته برق - مخابرات - گرایش سیستم است.

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. ژانویه 12, 2015

  […] در مطلب پیشین بلاگ، در مورد برخی اصطلاحات و پارامترهای … اکنون در این فایل فلش قصد داریم با مقایسه سیارات منظومه شمسی با یکدیگر، به درک بهتری از آنچه در کنار یکدیگر آموختیم برسیم. این فایل فلش نیز در عین سادگی، کارایی بالایی دارد. […]

 2. فوریه 2, 2015

  […] تشکیل می‌دهد. این سامانه، از همهٔ ستاره‌ها به منظومه خورشیدی ما نزدیک‌تر است و با چشم غیر مسلح به صورت چهارمین […]

 3. فوریه 8, 2015

  […] تشکیل می‌دهد. این سامانه، از همهٔ ستاره‌ها به منظومه خورشیدی ما نزدیک‌تر است و با چشم غیر مسلح به صورت چهارمین […]

 4. آوریل 20, 2015

  […] از این در مطلبی در دوره ابتدای نجوم تحت عنوان «قسمت هفتم دوره ابتدای نجوم | منظومه شمسی + اینفوگرافیک»، در مورد منظومه شمسی صحبت کرده بودیم. در آن مطلب به […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!