قسمت ۲م دوره عکاسی نجومی | انواع دوربین های عکاسی

امروز با قسمت دوم دوره عکاسی نجومی علم بازار که یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین شاخه‌های عکاسی است، در خدمت شما هستیم.

در قسمت اول این دوره، به معرفی دوره، یک مقدمه کوتاه و برخی توضیحات کلی پرداختیم. در این مطلب نیز قصد داریم به معرفی انواع دوربین‌های عکاسی و مناسب‌ترین آنها برای عکاسی نجومی بپردازیم. به عبارتی در این مطلب شما متوجه خواهید شد که اگر یک دوربین عکاسی دارید، می‌توانید چه انتظاراتی از آن در زمینه عکاسی نجومی داشته باشید.

در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید تا بیشتر در این مورد با یکدیگر گفتگو کنیم.

 

دوربین‌های عکاسی از حیث ساختار به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند.

انواع دوربین‌های آنالوگ

دوربین‌های آنالوگ به دوربین‌هایی گفته می‌شود که برای عکاسی باید فیلم مخصوص دوربین را تهیه کرده و در دوربین قرار دهید.  اغلب این دوربین‌ها نسل قدیمی دوربین‌های عکاسی هستند که در بین مردم استفاده می‌شدند. برای خروج عکس در این دوربین‌ها نیاز بود فیلم عکاسی در پروسه‌ای ظاهر شده و عکس چاپ شود. در طرف دیگر دوربین‌های دیجیتال قرار دارند که وظیفه ثبت عکس را “سنسور حساس” دوربین یا “CCD” بر عهده دارد. در این دوربین‌ها نیازی به فیلم عکاسی نیست و عکس‌ها در حافظه‌های دستگاه ذخیره می‌شوند.

دوربین‌های آنالوگ خود به دو دسته معمولی و قابل تنظیم تقسیم می‌شوند. این نمونه ای از یک دوربین آنالوگ معمولی است.

دوربین‌های آنالوگ خود به دو دسته معمولی و قابل تنظیم تقسیم می‌شوند. این نمونه ای از یک دوربین آنالوگ معمولی است.

دوربین‌های آنالوگ خود به دو دسته معمولی و قابل تنظیم تقسیم می‌شوند. در دوربین‌های معمولی و غیر قابل تنظیم، شما قابلیت تنظیم پارامترهای دیافراگم دوربین و سرعت نوردهی را ندارید. همچنین لنز دوربین تعویض نمی‌شود.  این دسته دوربین‌ها صرفا برای عکاسی‌های معمولی و خانوادگی مورد استفاده می‌باشد. در استفاده از دسته دیگر دوربین‌های آنالوگ، قابلیت تنظیم سرعت نوردهی، دیافراگم و تغییر لنز را دارا خواهید بود و می‌توانید با توجه به شرایط و حالات مختلف محیط، شرایط عکاسی را برای خود تغییر دهید. این دسته دوربین‌ها برای عکاسی‌های حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر استفاده می‌شود.

 

انواع دوربین‌های دیجیتال

دوربین‌های دیجیتال امروزی هم به سه دسته حرفه‌ای، نیمه‌حرفه‌ای و کوچک تقسیم‌بندی می‌شوند.

دوربین‌های معمولی دوربین‌هایی هستند که قابلیت‌های تغییرات حساسیت، دیافراگم و سرعت نوردهی را تا حد کمی دارا می‌باشند و کیفیت و قدرت مانور کمی را دارند. همچنین در این دسته دوربین‌ها لنزها تعویض نمی‌شوند و بزرگنمایی‌های کمی دارند. لذا از این دوربین‌ها بیشتر در عکاسی‌های خانگی و معمولی استفاده می‌شود. امروزه این دوربین‌ها بین مردم محبوبیت و رواج زیادی پیدا کرده است.

دوربین های دیجیتال نسبت به همتایان آنالوگ خود، گزینه های مناسب تری برای عکاسی نجومی هستند.

به نظر شما، آیا فقط با یک دوربین دیجیتال می شود به عکاسی نجومی پرداخت یا نه؟

در مقابل این دوربین‌های معمولی، دوربین‌های حرفه‌ای یا DSLR  قرار دارد. عکاس در این دوربین‌ها با دست باز قابلیت تغییر تمامی پارامترهای عکاسی را با کیفیت بالایی دارا می‌باشد. همچنین لنز این دوربین‌ها قابل تعویض می‌باشد و با پیشرفت‌های امروزه دنیای عکاسی لنزهای خاص و متنوع جدیدی به بازار آمده است و میتوان از آنها استفاده کرد. از این دوربین‌ها اغلب عکاسان حرفه‌ای استفاده می‌نمایند. عکاسان با استفاده از این دوربین‌ها قابلیت عکاسی در هر محیطی را دارا می‌باشند.

دسته سوم دوربین‌های دیجیتال دوربین‌های نیمه‌حرفه‌ای هستند. این دوربین‌ها همانند دوربین‌های حرفه‌ای می‌باشند، ولی قابلیت تغییر لنز را ندارند. ولی برای رفع این مشکل بعضا به صورت پایه لنزهای خوبی با بزرگنمایی‌های بالا روی آنها نصب گردیده است. این دسته دوربین‌ها محبوبیت خاصی بین تمامی مردم پیدا کرده‌اند. کیفیت بالا، بزرگنمایی خوب و سبک بودن از نشانه‌های بارز این دسته دوربین‌ها می‌باشند.

 

برای عکاسی نجومی چه دوربینی مناسب است؟

شما با هر دوربینی می‌توانید عکاسی نجومی انجام دهید! حتی با دوربین تلفن همراه خود می‌توانید عکس‌های خوب و متنوعی تهیه کنید. تنها تفاوت دوربین‌ها قابلیت تنوع سبک‌های عکاسی و سوژه‌های عکاسی می‌باشد. برای مثال دوربین‌های دیجیتال سوژه‌های بیشتر و متنوع‌تری را نسبت به دوربین‌های آنالوگ دارند.

شما با دوربین‌های آنالوگ معمولی می‌توانید از سوژه‌هایی همچون خورشید، ماه و نماهای باز آسمان در روز عکاسی نمایید. با دوربین‌های آنالوگ قابل تنظیم علاوه بر فعالیت‌های دوربین‌های معمولی می‌توانید در شب و نماهای باز آسمان در شب هم عکاسی نمایید. همچنین با داشتن وسیله‌های مناسب می‌توانید از عمق آسمان هم عکاسی نمایید.

دوربین دیجیتال یا آنالوگ؟ کدام یک گزینه بهتری هستند؟

دوربین دیجیتال یا آنالوگ؟ کدام یک گزینه بهتری هستند؟

دوربین‌های دیجیتال معمولی برای عکاسی‌های نمای باز آسمان و اجرام بزرگ مثل سیارات، خورشید و ماه بسیار مناسب می‌باشند. دوربین‌های دیجیتال حرفه‌ای مناسب‌ترین دوربین برای عکاسی از آسمان می‌باشند. عمق آسمان، نماهای زیبای باز از آسمان، عکاسی از اجرام در حال حرکت و تمامی فعالیت‌های نجومی در دایره توانایی‌های این دوربین‌ها قرار می‌گیرند. بنابراین شما با هر دوربینی که در دست دارید به سادگی و با آموختن شیوه‌های مخصوص می‌توانید یک عکاس عالی آسمان شوید.

 

در قسمت بعد در مورد پارامترهای مخصوص عکاسی و تنظیم آنها بحث خواهیم کرد.

 

منابع

منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

میلاد کشاورز منش

میلاد کشاورزمنش حدود 10 سال پیش، فعالیت نجومی خود را در انجمن نجوم مشهد به صورت مستمر آغاز نمود. از علاقه‌مندی‌های وی ترویج همگانی علم می‌باشد. عکاسی از طبیعت و آسمان شب را دوست دارد و به دنبال طراحی شیوه‌ها و وسایل جدید در این زمینه می‌کوشد. میلاد دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی مکانیک است.

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

  1. خیلی ممنون از پست خوبتون. عالی توضیح داده بودین
    سایت خوبی دارین

  1. جولای 4, 2015

    […] برای دیدن مطالب کذشته در مورد انواع دوربین‌ها به اینجا و برای دیدن آموزش مربوط به ایزو به اینجا مراجعه […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!