قسمت ۳۳م دوره ابتدای نجوم | انواع تلسکوپ ها

در این مطلب از دوره ابتدای نجوم، قصد داریم بسیار مختصر و کوتاه به بررسی انواع تلسکوپ‌ها بپردازیم.

ساختار تلسکوپ‌ها از زمان گالیله (حدود ۴۰۵ سال پیش) تا به امروز، تفاوت بسیاری کرده‌اند. پس از به سر آمدن دوران تلسکوپ‌های شکستی، تلسکوپ‌های بازتابی و سپس تلسکوپ‌های ترکیبی و برخی انواع دیگر از تلسکوپ‌ها پا به دنیای نجوم گذاشته اند.

موضوع تلسکوپ‌ها و انواع آنها بحث بسیار گسترده‌ایست. اما اگر تمایل دارید مختصر اطلاعاتی در مورد آنها داشته باشید، بلاگ علم بازار را در ادامه مطلب همراهی کنید.

تلسکوپ‌های شکستی

ساختار یک تلسکوپ شکستی

ساختار یک تلسکوپ شکستی

اغلب گالیله را نخستین کسی می‌‌دانند که از تلسکوپ برای مشاهدات نجومی بهره گرفت. به همین دلیل این نوع تلسکوپ را گالیله‌ای نیز می‌نامند. بزرگنمایی در این تلسکوپ‌ها بر اساس یک عدسی که در جلوی دهنه تلسکوپ قرار دارد انجام می‌گیرید و روش استفاده شده در آنها مانند دوربین‌های دوچشمی معمولی است. هزینه این تلسکوپ‌ها در سطوح حرفه‌ای عموماً بسیار بیشتر از مدل‌های دیگر است و کیفیت بهتری نیز ارائه می‌کنند.

قسمت های مختلف یک تلسکوپ شکستی کامل

قسمت های مختلف یک تلسکوپ شکستی کامل

 

تلسکوپ‌های بازتابی

تلسکوپ‌های بازتابی، همانگونه که از نام آنها برمی‌آید، توسط بازتاب نور توسط یک آینه تصویر را نشان می‌دهند. این تلسکوپ‌ها در دو گروه اصلی نیوتنی و کاسگرین دسته‌بندی می‌شوند، اما در یک طبقهبندی جزئی‌تر آنها را به ۴ دسته زیر نیز تقسیم می‌کنند:

۱- تلسکوپ‌های نیوتونی Newtonian telescope
۲- تلسکوپ‌های کوده Coude telescope
۳- تلسکوپ‌های پرایم (کانون اصلی) Prime telescope

این نوع تلسکوپ ها آنقدر بزرگند که منجمان در درون تلسکوپ قرار می‌گیرند و چشمی تلسکوپ در داخل نصب می‌شود. این مدل برای تلسکوپ‌های بزرگ رصدخانه‌ای مناسب است.

۴- تلسکوپ‌های کاسگرین Cassegrain telescope

در این نوع از تلسکوپ‌ها از دو آینه خمیده استفاده می‌شود. در آینه اصلی حفره‌ای تعبیه شده است که نور پس از بازتاب از آینه ثانویه به سمت چشمی می‌رود. این نوع تلسکوپ‌ها که به عنوان تلسکوپ‌های بازتابی-شکستی یا ترکیبی مشهورند، علاوه بر اینکه بعضی از عیوب تلسکوپ‌ها برطرف می‌شود، طول تیوپ یا همان لوله اصلی نیز کوتاه‌تر می‌شود.

مقایسه تلسکوپ های بازتابی نیوتونی، پرایم، کوده و کاسگرین با یکدیگر

مقایسه تلسکوپ های بازتابی نیوتونی، پرایم، کوده و کاسگرین با یکدیگر

مهدی هاشمی

مهدی هاشمی از حدود 10 سالگی به انواع فعالیت‌های گروهی، خصوصا فعالیت‌های علمی مشغول بوده است. نجوم، رباتیک و الکترونیک اصلی‌ترین شاخه‌های فعالیت وی تا به این لحظه بوده‌اند. او دانش‌آموخته‌ی مقطع ارشد رشته برق - مخابرات - گرایش سیستم است.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. حسین گفت:

    سلام لطفا اگه میشه شماره تماس بزارید برای طراحی رصد خانه اماتور چنت سوال دارم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!