قسمت ۱۲م دوره ابتدای نجوم | سیاره زمین + اینفوگرافیک

زمین سومین سیاره در منظومه شمسی است که در فاصله حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتری از ستاره‌ی خورشید قرار دارد. فاصله زمین تا خورشید به گونه‌ای است که شرایط محیطی‌ آن قابلیت زیستن را به موجودات زنده  می‌دهد. تاکنون زمین تنها سیاره‌ای بوده که وجود حیات در آن ثابت شده است. زمین سیاره‌ای است سنگی با مقدار قابل توجهي آب سطحی.

جو زمین ترکیبی است از نیتروژن (حدود هشتاد درصد)، اکسیژن)حدود بیست درصد) و چندین گاز دیگر. در منظومه خورشیدی، زمین جزو سیارات داخلی منظومه خورشیدی محسوب می‌شود.

مرتفع‌ترین نقطه بر روی خشکی‌های زمین کوه اورست نام دارد که نزدیک به نه کیلومتر از سطح دریا بالاتر است. عمیق‌ترین قسمت دریاها نیز در نزدیکی جزایر فیلیپین در اقیانوس آرام قرار دارد. عمق این ناحیه حدود ۱۱ کیلومتر پایین‌تر از سطح دریا است و به آن گودال یا درازگودال ماریانا گفته می‌شود.

عمر زمین حدود ۴.۵۶۷۲ بیلیون سال است.

 

قسمت ۱۲م دوره ابتدای نجوم  سیاره زمین - اینفوگرافیک

قسمت ۱۲م دوره ابتدای نجوم سیاره زمین – اینفوگرافیک

فاصله در اوج: ۱۵۲٫۰۹۸٫۲۳۲ km یا ۱٫۰۱۶۷۱۳۸۸ AU

فاصله در حضیض: ۱۴۷٫۰۹۸٫۲۹۰ km یا ۰٫۹۳۸۲۹۱۳۴ AU

تناوب مداری: ۳۶۵٫۲۵۶۳۶۳۰۰۴ روز

قمر: يك (ماه)

 

حرکت انتقالی زمین به دور خورشید

سرعت این حرکت زمین در مدار خود به دور خورشید یکسان نیست و در نزدیکی خورشید بیشتر می‌شود. از اثرات حرکت انتقالي ایجاد یک سال شمسی، شکل گرفتن فصول مختلف و تغییر ظاهری چهره آسمان شب در طول سال است. مدت این چرخش حدود ۳۶۵.۲۵ روز است و سرعت زمین در این مدار ۳۰ کیلومتر بر ثانیه‌ است.

 

تصویری از حرکت انتقالی زمین به دور خورشید

تصویری از حرکت انتقالی زمین به دور خورشید

حرکت تقدیمی یک ژیروسکوپ

حرکت تقدیمی یک ژیروسکوپ

حرکت تقدیمی

حرکت تقدیمی حرکتی است که به موجب خم بودن محور زمین نسبت مدار خود ایجاد می‌شود و باعث می‌شود که قطب شمال سماوی جابه‌جا شود. راستای محور چرخش زمین همواره ثابت نیست، بلکه مانند راستای محور یک فرفره، به آرامی تغییر می‌کند و بنابراین مکان ستاره قطبی نیز در آسمان تغییر می‌کند. ۱۳۰۰۰ سال بعد راستای محور زمین در تمامی آسمان از ستاره نسر واقع می‌گذرد. ۲۵۸۰۰ سال بعد باز هم راستای محور زمین از ستاره جدی می‌گذرد.

حرکت وضعی

حرکت زمین به دور محور شمالی و جنوبی آن مدت این چرخش ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه است. زمان دقيق تر آن ۲۳ ساعت و ۵۶ دقيقه و۴٫۰۹۸۹۰۳۶۹۱ ثانيه است.

Earth GIF تصویر متحرک سیاره زمین و اطلاعات و توضیحات آن

Earth GIF تصویر متحرک سیاره زمین و اطلاعات و توضیحات آن

 

سرعت حرکت محوری زمین به دور خود

سطح زمین با سرعت ۴۰۰۰۰ کیلو متر در شبانه روز حرکت می‌کند. این سرعت برابر با ۱۶۷۰ کیلو متر بر ساعت است (تقریبا ۵ کیلومتر بر ثانیه). اندازه این سرعت از تقسیم محیط زمین در خط استوا (حدود ۴۰۰۷۰ کیلو متر) بر تعداد ساعات شبانه‌روز (۲۴) به دست می‌آید. با توجه به این که محیط زمین در قطبین به صفر نزدیک می‌شود، هنگامی که به سمت یکی از دو قطب حرکت می‌کنید، این سرعت تقریباً به صفر کاهش می‌یابد.

 

شبانه‌روز نجومي

مدت زماني است كه زمين يك دور كامل به دور خود مي‌چرخد. يعني همان حركت وضعي زمين با مدت زمان ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه.

تفاوت شبانه روز خورشیدی و نجومی

تفاوت شبانه روز خورشیدی و نجومی

شبانه‌روز خورشيدي

مدت زماني است كه ناظر زميني خورشيد را در امتداد محور ديد خود مي‌بيند. زمين در مدت زمان  چرخش به دور خود، به دور خورشيد نيز مي‌چرخد و كمي در مدار خود جابجا مي‌شود (از جايگاه ۱ تا ۲) و در موقعيت ۲ يك دور كامل به دور خود چرخيده است اما خورشيد در امتداد ديد ما نخواهد بود و زمين بايد حدود ۴ دقيقه ديگر به دور خود بچرخد تا خورشيد در امتداد ديد ما قرار گيرد (موقعيت ۳). يك شبانه‌روز خورشيدي ۲۴ ساعت است.

 

منابع:

منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

مهدی هاشمی

مهدی هاشمی از حدود 10 سالگی به انواع فعالیت‌های گروهی، خصوصا فعالیت‌های علمی مشغول بوده است. نجوم، رباتیک و الکترونیک اصلی‌ترین شاخه‌های فعالیت وی تا به این لحظه بوده‌اند. او دانش‌آموخته‌ی مقطع ارشد رشته برق - مخابرات - گرایش سیستم است.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. فوریه 2, 2015

    […] ای معادل ۸٫۶ سال نوری یکی از نزدیکترین ستاره‌ها به زمین است. جرم شباهنگ ۲٫۴ برابر جرم خورشید، و قدر ظاهری آن […]

  2. آوریل 24, 2015

    […] زمین شروع می‌کنیم. به ظاهر بزرگ، اما در حقیقت بسیار کوچک، […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!