قسمت ۱۸م دوره ابتدای نجوم | سیاره اورانوس + اینفوگرافیک

اگر قرار باشد ساده‌ترین سیاره منظومه شمسی را انتخاب کنیم، به احتمال زیاد اورانوس اصلی‌ترین گزینه خواهد بود. سیاره‌ای با ظاهری بسیار ساده که حتی فکرش را هم نمی‌کردیم که حلقه‌هایی هم داشته باشد! راستش را بخواهید به نظرم به اورانوس با این ظاهر ساده‌اش نه می‌آید که با یک حلقه خود را تزیین کند و نه می‌آید که خداوندگار مُلکی باشد!

بله … درست شنیدید، خداوندگار! در اساطیر یونان، اورانوس را خدایی می‌دانند که متناظر با آسمان و بهشت است. جالب اینکه این عنوان اصلا با اخلاقیات او سازگار نیست و آنگونه که او را توصیف می‌کنند، پدری بد خو و بد سرشت است که فرزندان خود را در جهنمی به نام تاتاروس زندانی می کند.

اما از افسانه‌ها که بگذریم، به دیدنی‌ها و شنیدنی‌های بسیاری در مورد این سیاره می‌رسیم که اگر بیشتر از افسانه‌های مرتبط با آن زیبا و جذاب نباشند، کمتر نیستند. پس در ادامه مطلب با علم بازار همراه شوید تا در مورد آنچه از اورانوس می‌دانیم، با یکدیگر گفتگو کنیم.

نمایی خیالی از اورانوس از روی یکی از قمرهایش

نمایی خیالی از اورانوس از روی یکی از قمرهایش

اورانوس هفتمین سیاره نزدیک به خورشید و سومین غول از چهار غول گازی است. جو اطراف جبه غالباً از متان ساخته شده، که این گاز باعث وجود رنگهای آبی و سبز که از مشخصات بارز این سیاره هستند، می‌شود. اورانوس در کناره‌های خارجی و سرد منظومه شمسی قرار داشته و دمای ابرهای فوقانی آن به ۲۱۰ درجه سانتیگراد زیر صفر می‌رسد. با وجود داشتن ۱۵ قمر و یک منظومه حلقوی، سطح اورانوس مشخصه خاصی ندارد. تنها مشخصاتی که تا کنون مشاهده شده‌اند چند ابر متانی هستند که در سال ۱۹۸۶ بوسیله کاوشگر فضایی ویجر ۲ کشف شدند.

 

Uranus GIF تصویر متحرک سیاره اورانوس و اطلاعات و توضیحات آن

Uranus GIF تصویر متحرک سیاره اورانوس و اطلاعات و توضیحات آن

تحت شرایط بسیار عالی، اورانوس را می‌توان با چشم غیر مسلح دید. هنگام مشاهده با تلسکوپ، اورانوس بصورت حلقه کوچکی به رنگهای سبز و آبی دیده می‌شود. محور چرخش اورانوس حدود ۹۸ درجه نسبت به صفحه مدار سیاره به دور خورشید انحراف دارد. بنابراین اورانوس بر خلاف سایر سیاره‌ها، روی محوری تقریباً افقی می‌چرخد. انحراف محور اورانوس تأثیر زیادی بر قطبهای سیاره می‌گذارد و باعث می‌شود که هر قطب از دوره تناوب مداری که ۸۴ سال زمینی طول می‌کشد، ۴۲ سال را در روشنایی و ۴۲ سال دیگر را در تاریکی بگذراند. به هر حال، اورانوس به قدری از خورشید دور است که تفاوت دما در قطبها در طول تابستان و زمستان فقط ۲ درجه سانتیگراد است.

 

تلسکوپ ۸۰ میلی متری آکروماتیک با مقر سمتی ارتفاعی AZ3 مناسب برای رصد اورانوس

تلسکوپ ۸۰ میلی متری آکروماتیک با مقر سمتی ارتفاعی AZ3 مناسب برای رصد اورانوس. جهت مشاهده مشخصات بیشتر این تلسکوپ یا خرید آن، اینجا کلیک کنید.

حلقه‌های اورانوس

بخاطر تیرگی زیاد مواد سازنده حلقه‌های اورانوس، مشاهده آنها بسیار مشکل است. در سال ۱۹۷۷، این حلقه‌ها در مسیر نور یک ستاره قرار گرفته و بدین ترتیب کشف شدند. کاوشگر فضایی ویجر ۲ در سال ۱۹۸۶ یازده حلقه باریک این سیاره را از نزدیک مورد بررسی قرار داد. مواد تشکیل دهنده این حلقه‌ها سنگهایی به اندازه یک متر هستند.

 

 

قمرهای اورانوس

۲۷ قمر تا کنون برای اورانوس شناخته شده‌اند که مواد تشکیل دهنده تمام آنها مخلوطی از سنگ و یخ است. در سطح چهار قمر بزرگ اورانوس (ابرن، تیتانیا، آمبریل، آریل) گودالهای شهابسنگی وجود دارند.

تعدادی از قمرهای اورانوس.

تعدادی از قمرهای اورانوس. ابعاد اجرام داخل تصویر یکسان نیست.

فاصله در اوج: ۳٬۰۰۴٬۴۱۹٬۷۰۴ km یا ۲۰٫۰۸۳ ۳۰۵ ۲۶ ‎AU

فاصله در حضیض: ۲٬۷۴۸٬۹۳۸٬۴۶۱ km یا ۱۸٫۳۷۵ ۵۱۸ ۶۳ AU

دوره تناوب مداری: ۸۴٫۳۲۳ ۳۲۶ سال

قمر: ۲۷ تا

 

اینفوگرافیکی از تمامی ماموریت های فضایی به مقصد اورانوس

اینفوگرافیکی از تمامی ماموریت های فضایی به مقصد اورانوس

 

منابع:

منبع، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

مهدی هاشمی

مهدی هاشمی از حدود 10 سالگی به انواع فعالیت‌های گروهی، خصوصا فعالیت‌های علمی مشغول بوده است. نجوم، رباتیک و الکترونیک اصلی‌ترین شاخه‌های فعالیت وی تا به این لحظه بوده‌اند. او دانش‌آموخته‌ی مقطع ارشد رشته برق - مخابرات - گرایش سیستم است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!