قسمت ۱۹م دوره ابتدای نجوم | سیاره نپتون + اینفوگرافیک

به آخرین سیاره مورد بررسی در دوره ابتدای نجوم رسیده‌ایم. نپتون هم همچون سیارات دیگر، ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند ما را متعجب کند.

برای مثال، با اینکه نپتون آخرین سیاره منظومه شمسی است و بیشترین فاصله را از خورشید دارد، اما سردترین سیاره نیست. در حقیقت نپتون هسته فعالی دارد که باعث می‌شود بتواند خودش را گرم کند و به همین علت، اورانوس سردترین سیاره منظومه شمسی است.

اما اگر مایل هستید بیشتر در مورد این سیاره بدانید، در ادامه مطلب با علم بازار همراه شوید.

اگر نپتون در جایگاه کنونی ماه می بود، از آسمان زمین اینگونه به نظر می رسید

اگر نپتون در جایگاه کنونی ماه می بود، از آسمان زمین اینگونه به نظر می رسید. اگر این تصویر به نظرتان بسیار جذاب می آید، پیشنهاد می کنیم به هیچ وجه تماشای این ویدئو را از دست ندهید (برای تماشای ویدئوی مذکور اینجا کلیک کنید).

نپتون آخرین سیاره گازی سامانه خورشیدی است. این نام به عنوان خدای دریا و همزاد اورانوس نامگذاری شده است.

کشف این سیاره در بین سال های ۱۷۹۰ تا ۱۸۴۰ بر اثر اختلالاتی که در مدار اورانوس مشاهده شد، انجام گردید معمولاً همه این سیاره را به رنگ آبی می‌شناسد و به این علت است که گاز متان حاضر در جو نپتون رنگ سرخ را جذب کرده و آبی حاصل از طیف نوری خورشید را بازمی‌تاباند.

Neptune GIF تصویر متحرک سیاره نپتون و اطلاعات و توضیحات آن

Neptune GIF تصویر متحرک سیاره نپتون و اطلاعات و توضیحات آن

نپتون از نظر ساختاری بسیار شبیه به سایر سیارات گازی به خصوص اورانوس است. تفاوتی که در ساختار سیاراتی مانند اورانوس و نپتون دیده می‌شود، عدم حضور هیدروژن فلزی مایع است که در عوض آن به یک ساختار متراکم آب مانندی در اطراف هسته می‌رسیم. لایه بیرونی‌تر نپتون متشکل از هیدروژن ملکولی مایع و هلیوم مایع است.

اقمار سیاره نپتون

قمرهای سیاره نپتون

دوره تناوب نجومی آن ۱۶۴.۷۹ سال است . بنابر این از زمان کشف آن در سال ۱۸۶۴ تا کنون، فقط یک بار به دور خورشید گشته است که این گردش در سال ۲۰۱۱ تکمیل شد! دوره تناوب چرخشی نپتون ۱۷ ساعت و ۵۰ دقیقه است. سرعت گریز از جاذبه این سیاره نیز چیزی در حدود ۲۳ کیلومتر در ثانیه است. نپتون دارای دو قمر بزرگ بنام های نرئید و تریتون است و تعداد بسیار زیادی اقمار کوچک دارد. اسامی قمرهای سیاره نپتون عبارتند از:

Naiad، Thalassa، Despina، Galatea، Larissa، S/2004 N 1، Proteus، Triton، Nereid، Halimede، Sao، Laomedeia، Psamathe و Neso

تلسکوپ ۱۵۰ میلی‌متری نیوتونی استار دیسکاوری به همراه مقر و سه‌پایه

چرا همین امروز با خرید یک تلسکوپ خوب، خود را به ضیافت آسمان دعوت نمی کنید؟ ما این گزینه را پیشنهاد می کنیم. برای مشاهده اطلاعات و خرید آن، اینجا کلیک کنید.

 

فاصله در اوج: ۴،۵۵۳،۹۴۶،۴۹۰ km یا ۳۰٫۴۴۱۲۵۲۰۶ AU

فاصله در حضیض: ۴،۴۵۲،۹۴۰،۸۳۳ km یا ۲۹۷۶۶۰۷۰۹۵ AU

دوره تناوب مداری: ۱۶۴٫۷۹  سال

قمر: ۱۴ تا

اینفوگرافیکی از تمامی ماموریت های فضایی به مقصد نپتون

اینفوگرافیکی از تمامی ماموریت های فضایی به مقصد نپتون

 

منابع:

منبع، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

مهدی هاشمی

مهدی هاشمی از حدود 10 سالگی به انواع فعالیت‌های گروهی، خصوصا فعالیت‌های علمی مشغول بوده است. نجوم، رباتیک و الکترونیک اصلی‌ترین شاخه‌های فعالیت وی تا به این لحظه بوده‌اند. او دانش‌آموخته‌ی مقطع ارشد رشته برق - مخابرات - گرایش سیستم است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. جولای 5, 2015

    […] اینفوگرافیکی از تمامی ماموریت های فضایی به مقصد نپتون […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!