قسمت ۳م دوره عکاسی نجومی | حساسیت دوربین یا ISO

در هنگام عکاسی از یک سوژه، سه پارامتر حساسیت ISO، قطر صفحه دیافراگم و مدت زمان نوردهی نقش بسزایی ایفا می‌کنند. این سه پارامتر مهم به عکاس اجازه می‌دهند تا با توجه به شرایط محیط، آنها را تغییر داده و شرایط ایده‌آل خود را محیا نمایند.

پس از موضوع کادربندی، تنظیمات مخصوص به این پارامترها مهمترین نقش در ثبت یک عکس خوب را ایفا می‌کنند. تنظیم مناسب این پارامترها عکاس خوب و خوبتر را مشخص میکند.

در این قسمت از آموزش، قصد داریم به بررسی پارامتر ISO یا حساسیت بپردازیم. در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید تا در مورد این پارامتر، به شما اطلاعاتی بدهیم.

اینفوگرافیکی از ۳ پارامتر مهم عکاسی (ISO، قطر صفحه دیافراگم و مدت زمان نوردهی) و نحوه استفاده از آنها در ارتباط با یکدیگر

اینفوگرافیکی از ۳ پارامتر مهم عکاسی (ISO، قطر صفحه دیافراگم و مدت زمان نوردهی) و نحوه استفاده از آنها در ارتباط با یکدیگر

 

حسیاست یا ISO

ISO به معنای “میزان حساسیت به نور” در صفحه ثبت عکس می‌باشد. هرچقدر مقدار این پارامتر بیشتر باشد، حساسیت صفحه ثبت عکس بالاتر رفته و نورهای دریافت شده را با شدت بیشتری ثبت می‌کند. اغلب اعداد ISO را به صورت ۱۰۰، ۲۰۰، ۴۰۰ ،۸۰۰ و … میتوان مشاهده نمود. بالا رفتن این اعداد به این معناست که حساسیت ثبت عکس بالا رفته است. مثلا برای ثبت یک عکس در شرایط ثابت، عکسی با ISO ۴۰۰ و عکسی با ISO ۲۰۰ گرفته می‌شود. بدیهی است که عکس با ISO ۴۰۰ مقدار روشنایی بیشتری دارد.

مقایسه تاثیر تغییر ISO بر روی عکسی که ثبت می کنیم

مقایسه تاثیر تغییر ISO بر روی عکسی که ثبت می کنیم

 

در دوربین‌های آنالوگ، تغییر این پارامتر با تغییر فیلم عکاسی میسر می‌شود. در هنگام خرید فیلم عکاسی باید توجه شود که عدد ثبت شده روی فیلم چند است. اغلب نگاتیوهای عکاسی با ISO ۱۰۰ به بازار می‌آیند که مناسب شرایط معمولی می‌باشد.

برای عکاسی از طبیعت با دوربین آنالوگ ISO ۱۰۰ مناسب بوده و چندان نیازی به تغییر ایزو وجود ندارد، ولی برای عکاسی از آسمان شب به دلیل تاریک بودن نیاز است فیلم و نگاتیو با حساسیت بالاتر تهیه شود.

در دوربین‌های دیجیتال که قابلیت تغییر حساسیت عکاسی را دارا هستند، پارامتر ISO با همین نام مشخص شده است. شما می‌توانید با توجه به محیط در صورت نیاز عدد این پارامتر را تغییر داده و حساسیت سنسور دوربین خود را تنظیم کنید.

سعی کنید در دوربین خود گزینه ISO را پیدا کرده و در شرایط یکسان با ISOهای مختلف عکاسی نمایید تا تفاوتهای موجود را درک نمایید.

 

مزایای ISO

با تغییر پارامتر ISO میتوان دوربین را برای شرایط مختلف تنظیم کرد. ولی بهترین حالت استفاده از آن را میتوان در محیط‌های تاریک و متحرک تجربه کرد. مثلا تصور کنید خودرویی در محیط نسبتا کم‌نوری در حال حرکت است. برای عکاسی از این جسم عکاس ترجیح می‌دهد ISO دوربین خود را افزایش دهد تا بدون رد افتادن در عکس بتواند نور بیشتری در عکس جمع نماید.

بهترین حالت استفاده از ISO را میتوان در محیط‌های تاریک و متحرک تجربه کرد

بهترین حالت استفاده از ISO را میتوان در محیط‌های تاریک و متحرک تجربه کرد

 

معایب ISO

در عکاسی هر مقدار ISO دوربین را افزایش دهید، به علت بالا بودن حساسیت، مقدار نویز و نورهای اضافی بیشتری را ثبت می‌کنید. مثلا ISO ۸۰۰ به مراتب از ISO 200 نویز و نقاط رنگی مزاحم بیشتری ثبت می‌نماید. بنابراین باید همیشه سعی کرد با ISOهای پایین‌تر عکاسی نماییم. البته تا جایی که به ثبت عکس لطمه‌ای وارد نشود.

بالا رفتن ISO باعث ثبت نویز و نورهای اضافی بیشتر می شود

بالا رفتن ISO باعث ثبت نویز و نورهای اضافی بیشتر می شود

 

استفاده از پارامتر ISO در عکاسی نجومی

لحظه‌ای با خود فکر کنید که در عکاسی نجومی با چه ISO خاصی میتوان فعالیت نمود؟ باید به سمت ISOهای بالا رفت یا ISOهای کمتر؟

در پاسخ به این سوال باید بیان کرد که هر عکسی شرایط ویژه و مخصوص خود را می‌طلبد. در عکاسی نجومی گاهی با ISOهای بالا عکاسی می‌کنیم و گاهی ISO خود را به شدت کاهش می‌دهیم.

بدیهی است برای عکاسی از اجسام پرنوری مثل ماه، خورشید و … به دلیل اینکه نور جسم بسیار زیاد می‌باشد عکاس ترجیح می‌دهد برای کاهش نویز، ISO دوربین را کاهش دهد. در این روش به ثبت عکس لطمه‌ای وارد نمی‌شود. زیرا نور به مقدار کافی به دوربین خواهد رسید.

از طرفی برای عکاسی از اجرام ژرف آسمان به علت تاریکی زیاد، گاهی ISO خود را روی عدد بالایی تنظیم می‌کنیم تا بتوانیم نور را با شدت بیشتری ثبت نماییم. اصولا در عکاسی از اجرام ژرف آسمان و تاریک و متحرک، از ISOهای بالا استفاده می‌نماییم.

در جلسه بعد در مورد صفحه دیافراگم بحث خواهیم کرد. تا جلسه بعدی سعی کنید دوربین خود را با ISOهای مختلف امتحان نمایید. دوربین را در شرایط یکسان روی ISOهای متفاوت قرار داده تا تاثیرات روشنایی و نویز را متوجه شوید.

 

منابع

منبع عکس، منبع عکس

میلاد کشاورز منش

میلاد کشاورزمنش حدود 10 سال پیش، فعالیت نجومی خود را در انجمن نجوم مشهد به صورت مستمر آغاز نمود. از علاقه‌مندی‌های وی ترویج همگانی علم می‌باشد. عکاسی از طبیعت و آسمان شب را دوست دارد و به دنبال طراحی شیوه‌ها و وسایل جدید در این زمینه می‌کوشد. میلاد دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی مکانیک است.

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

  1. سید محمد حسین خلیلی گفت:

    ممنون ، بسیار عالی بود

  1. جولای 4, 2015

    […] دوربین‌ها به اینجا و برای دیدن آموزش مربوط به ایزو به اینجا مراجعه […]

  2. آگوست 6, 2015

    […] به درسنامه حساسیت ایزو در اینجا رجوع کنید، به یاد خواهید آورد که برای ثبت عکسهایی با […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!