معرفی اپلیکیشن | ردیاب ایستگاه فضایی

ایستگاه بین‌المللی فضایی را می‌توان به راحتی با چشم غیر مسلح دید. به دلیل اندازه بزرگ ایستگاه فضایی، مقدار زیادی از نور خورشید را بازتاب می‌کند و شما به راحتی، و حتی با چشمان غیر مسلح می‌توانید ایستگاه فضایی را رصد کنید.

نرم‌افزار ISS Detector Satellite Tracker به شما خواهد گفت که چه زمانی و کجا، ایستگاه فضایی بین‌المللی و یا تلالو ماهواره‌ای (Iridium flare)، را می‌توانید رصد کنید.

Iridium flare یک پدیده ناشی از سطوح بازتابنده در ماهواره (مانند آنتن و یا پنل‌های خورشیدی) است که نور خورشید را به طور مستقیم بر روی زمین بازتاب می‌دهد.

nexus7_large

با استفاده از این نرم‌افزار چند دقیقه قبل از عبور، یک هشدار دریافت خواهید کرد، و شما یک گذر ایستگاه فضایی بین المللی و نیز روشنایی چشمک زن ماهواره‌های ارتباطی ایریدیوم را از دست نخواهید داد. ISS Detector همچنین شرایط آب و هوایی را نیز بررسی می‌کند.

تصویر رد ایستگاه فضایی که به کمک یک دوربین عکاسی ثبت شده

تصویر رد ایستگاه فضایی که به کمک یک دوربین عکاسی ثبت شده

افزونه‌های این اپلیکیشن عملکرد ISS Detector را بالا خواهند برد. با این افزونه‌ها شما می‌توانید ستاره‌های دنباله‌دار و سیارات، ماهواره‌های رادیویی آماتور و اشیاء معروف، مانند تلسکوپ فضایی هابل و یا ایستگاه فضایی Tiangong چین را اضافه کنید.
در این ویدیو می‌توانید، نحوه کار کردن با این اپلیکیشن را ببینید.

منبع۱، منبع ۲

سید محمد حسین خلیلی

سید محمد حسین خلیلی، دانش‌آموخته کارشناسی رشته فیزیک و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای است. او از حدود 15 سالگی در گروههای نجومی خرمشهر٬ آبادان٬ اهواز فعالیت داشته است. به فعالیت های آموزشی و ترویجی علاقه مند است و دستی نیز بر آتش طراحی گرافیک دارد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *