اینفوگرافیک | نزدیکترین ستاره ها به زمین

آلفا قِنطورِس (Alpha Centauri) یا رجل قنطورس (پای اسب‌مرد) یا ظُلمان (شترمرغ‌ها) نام ستاره‌ای در صورت فلکی قنطورس است. آلفا قنطورس یک ستاره دوتایی است که به همراه پروکسیما قنطورس که بسیار کم‌نورتر است، یک سامانه سه‌گانه تشکیل می‌دهد. نزدیکترین ستاره ها به ما در این سامانه قرار دارند. این سامانه، از همه ستاره‌ها به منظومه خورشیدی ما نزدیک‌تر است و با چشم غیر مسلح به صورت چهارمین ستاره درخشان آسمان شب دیده می‌شود. فاصله آلفا قنطورس از خورشید، ۴٫۳۶ سال نوری است.

این موضوع و همینطور نزدیکترین سیاره فراخورشیدی که در این سامانه قرار دارد، موضوع یک اینفوگرافی در این مطلب علم بازارهستند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

آلفا قنطورس بی‌بی (به انگلیسی: Alpha Centauri Bb) نزدیک‌ترین سیاره فراخورشیدی به زمین است و پیرامون آلفا قنطورس بی می‌گردد و ۴/۳۷ سال نوری از زمین فاصله دارد. این سامانه در صورت فلکی قنطورس واقع شده‌است. وجود این سیاره در اکتبر ۲۰۱۲ توسط گروهی از ناظران اروپایی اعلام شد.

در ادامه با ما همراه باشید تا در یک اینفوگرافی به بررسی این سیاره و سامانه میزبان آن بپردازیم.

اینفوگرافی ستاره های نزدیک Near Stars Infographic

اینفوگرافی ستاره های نزدیک

 

بعید است که در آینده ستارهای پیدا شود که نزدیکتر از این ستاره باشد. تنها شانس موجود، سیاره های سرگردان هستند. سیاره هایی که از منظومه خود طرد شده اند و در فضای میان ستاره ای سرگردان هستند.

البته این موضوع نیز فرقی در اصل قضیه نخواهد کرد. چون آنچه در مورد سیاره های فرا زمینی مهم است، قابلیت پشتیبانی آنها از حیات است و احتمال اینکه یک سیاره سرگردان قابلیت پشتیبانی از حیات را داشته باشد، بسیار کم است. مگر اینکه به شکلی خود را به اندازه کافی گرم کند (شبیه به کاری که سیاره نپتون انجام می دهد، در ابعاد بیشتر) و جو خود را نیز از دست نداده باشد.

علاوه بر این، اینچنین سیاره ای اگر هم در فضای میان ستاره ای منظومه ما و سامانه آلفا قنطورس سرگردان باشد، به احتمال زیاد، توسط یکی از این دو سامانه جذب خواهد شد و دیگر یک سیاره سرگردان تلقی نخواهد شد.

اما به نظر شما، علاوه بر احتمال پشتیبانی سیارات فراخورشیدی پیدا شده از حیات، چه چیزی این سیاره هارا اینقدر برای ما مهم کرده است؟

قبلا در این مورد در علم بازار توضیح داده ایم، اما اگر شما پاسخ را می دانید، ممنون می شویم اگر در بخش نظرات همین مطلب با ما در میان بگذرید.

 

منابع

منبع اینفوگرافی، منبع، منبع، منبع تصویر شاخص

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. سلام محسن جان. ممنون بابت مطلب. من نتونستم فایل تصویر اینفوگرافیک رو در سایز بزرگ مشاهده کنم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!