همه‌چیز درباره زباله‌های فضایی (اینفوگرافی)

از دهه ۱۹۵۰، زمانی که بشر شروع به پرتاب موشک‌ها و دیگر اشیا به فضا نمود، زباله‌های فضایی به آرامی در اتمسفر بالای سر ما، انباشته‌شده‌اند. این مسئله‌ای چندملیتی است که تنها رو به وخامت می‌رود. دانشمندان روسی به تازگی هشدار داده‌اند که افزایش زباله‌های فضایی، می‌تواند در آینده‌ای نزدیک به تنش‌های نظامی دامن بزند. در اینجا هر چیزی را که شما باید دربارهٔ زباله‌دانی ما در آسمان بدانید، جمع‌آوری کرده‌ایم.

ابعاد زباله‌های فضایی

بر اساس برآوردهای انجام‌شده در جولای ۲۰۱۳

۲۹۰۰۰ قطعه زباله بزرگ‌تر مساوی اندازه یک توپ بیس‌بال

۶۷۰۰۰۰ قطعه زباله بزرگ‌تر مساوی اندازه یک تیله

۱۷۰۰۰۰۰۰۰ قطعه زباله که کوچک‌تر از آن هستند که قابل‌ردیابی باشند.

 

زباله‌های فضایی از کجا می‌آیند؟

زباله‌های عمومی: ماهواره‌های از کارافتاده، طبقات (قطعات) بالایی وسایل پرتابِ (ماهواره‌ها)، باقی‌مانده غذاهای دور ریخته شده، بلورهای کوچک رنگ و حتی ابرهای منجمد شده از آب که همگی در حال چرخش در ارتفاع زیادی در اتمسفر زمین، باقی می‌مانند.

انفجارها: انفجار موشک فالکن ۹ اسپیس ایکس در سال گذشته، بار دیگر ثابت کرد که فناوری فضایی تا حد کمال، فاصله بسیاری دارد. طی پنجاه سال گذشته، منشأ اصلی تمام زباله‌های فضایی، اشیایی بوده‌اند که برحسب‌تصادف، منفجرشده‌اند.

برخوردها: زباله‌های فضایی با سرعتی در حدود ۲۸۰۰۰ کیلومتر بر ساعت (۱۷۵۰۰ مایل بر ساعت) در حرکت هستند. زمانی که با زباله‌های دیگر و گاه حتی با فضاپیماهای در حال فعالیت برخورد می‌کنند، زباله‌های بیشتری تولید می‌شود. در سال ۲۰۰۹، یک ماهوارهٔ غیرفعال روسی، با یک ماهواره تبلیغاتی ایریدیومی متعلق به ایالات‌متحده برخورد کرده و بیش از ۲۰۰۰ قطعه زباله تولید نمود.

آزمایش‌های نظامی: مقدار قابل‌توجهی از زباله با انجام شدن آزمایش‌های نظامی تولید می‌شوند. در سال ۲۰۰۷، چین در یک مانور ضد ماهواره‌ای، از موشکی استفاده نمود تا یک ماهوارهٔ قدیمی آب‌وهوا را منهدم سازد و بدین ترتیب، ۳۰۰۰ قطعه به فهرست زباله‌های فضایی اضافه نمود.

spacejunk_farsi-small

اینفوگرافی – آنچه باید درباه زباله‌های فضایی بدانید

منبع

شیرین شاطرزاده یزدی

شیرین شاطرزاده یزدی، نجوم آماتوری را از دوره راهنمایی آغاز کرد و هم اکنون دانشجوی مقطع کارشناسی‌ارشد رشته فیزیک در گرایش گرانش و کیهان شناسی در دانشگاه شهید بهشتی است. تدریس و ترویج نجوم از فعالیت‌های مورد علاقه اوست.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *