قسمت دوم دوره ابتدای نجوم | همین اطراف (سحابی ها و خوشه های ستاره ای)

اجزای عالم | همین اطراف

سحابی ها و خوشه های ستاره ای

 

سحابی‌ها

به ابر عظیمی از غبار، گاز و پلاسما در فضاهای میان‌ستاره‌ای، سَحابی یا اَبری گفته می‌شود. سحابی‌ها محل تولد و مرگ ستاره‌ها می‌باشند.

قسمت دوم دوره ابتدای نجوم | همین اطراف

قسمت دوم دوره ابتدای نجوم | همین اطراف

 

سحابی ها را بر پایه نحوه درخشش آنها به دسته‌های زیر بخش می‌کنند:

سحابی گسیلشی یا نشری

این سحابی ها دارای خطوط گسیلشی هستند که از خود آنها تابیده می‌شود. دو گونه اصلی از این سحابی‌ها منطقه اچ۲ (H II) و سحابی‌های سیاره‌ای هستند. مانند سحابی سه‌سو NGC604.

سحابی سه‌سو NGC604

سحابی سه‌سو NGC604

 

سحابی بازتابی

این سحابی‌ها  نورشان از بازتابش نور ستارگان نزدیک پدید آمده است. برای نمونه سحابی NGC 1435 که در پیرامون خوشه پروین جای گرفته است.

سحابی NGC 1435

سحابی NGC 1435

 

سحابی سیاره‌نما

پوسته‌های فشرده گاز هستند که در پیرامون یک ستاره مرده قرار گرفته‌اند. مانند سحابی حلقه M57 و سحابی هلیکس. این سحابی‌ها از درون تلسکوپ مانند یک سیاره به شکل یک کره دیده می‌شوند.

سحابی حلقه M57 ملقب به "چشم خدا (EYE OF GOD)"

سحابی حلقه M57 ملقب به “چشم خدا (EYE OF GOD)”

 

تلسکوپ ۸ اینچی نیوتنی فوکوسر دوسرعته با مقر EQ5 با سیستم جستجوگر خودکار
آیا مایلید تصاویری مانند آنچه در این مطلب می‌بینید بگیرید؟ رویای شما، آنقدرها هم دور از دسترس نیست و تا حدی امکان پذیر است. ما به شما «تلسکوپ ۸ اینچی نیوتنی فوکوسر دوسرعته با مقر EQ5 با سیستم جستجوگر خودکار» را پیشنهاد می‌کنیم. این تلسکوپ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای نجوم آماتوری است. لوله اپتیکی این تلسکوپ ۲۰۰ میلی‌متر قطر دارد و فاصله کانونی آن ۱۰۰۰ میلی‌متر است. طرح اپتیکی این تلسکوپ نیوتونی و استقرار آن از نوع استوایی است. استقرار آن مجهز به جستجوگر خودکار است و می‌تواند چند ده هزار جرم آسمانی را پیدا کند. از این تلسکوپ به‌خوبی می‌توان برای عکاسی و رصدهای دقیق استفاده کرد. با بودجه‌ای در این حدود نمی‌توان تلسکوپی از این قوی‌تر با جستجوگر خودکار خرید. قطر دهانه (آینه اصلی): ۸ اینچ (۲۰۰ میلی‌متر) | نوع و مدل مقر: استوایی EQ5 GOTO | نوع موتور: جستجوی خودکار | فاصله کانونی: ۱۰۰۰ میلی‌متر | نسبت کانونی: f/5 | بیشترین بزرگنمایی کاربردی: ۴۰۰ برابر | چشمی‌ها: ۱۰ و ۲۵ میلی‌متر | جوینده: ۸x50 به همراه نگهدارنده | بیشترین قدر قابل رصد (نظری): ۱۴ | توان تفکیک (نظری): ۰٫۶ ثانیه قوسی | توان گردآوری نور: ۱۱۱۱ برابر چشم انسان | سایر لوازم جانبی: آداپتور ۱٫۲۵ و ۲ اینچ-حلقه اتصال و صفحه اتصال ||| برای سفارش و خرید این تلسکوپ، می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

 

ته‌مانده‌های ابرنواختری

معمولاً در حال دور شدن از ستاره مادر خود هستند این سحابی‌ها مانند سحابی خرچنگ M1، در اثر انفجار یک ابر نواجتر پوجود می‌آیند.

سحابی خرچنگ M1

سحابی خرچنگ M1

 

سحابی تاریک

سحابی‌های تاریک بی‌نور و درخشش هستند. این سحابی‌ها زمانی آشکار می‌شوند که جلوی دیگر ستارگان یا سحابی ها را بگیرند. نمونه‌های معروف: سحابی سر اسب در صورت فلکی شکارچی و سحابی کیسه ذغال در صورت فلکی صلیب جنوبی.

سحابی سر اسب Horse Head Nebula

سحابی سر اسب Horse Head Nebula

 

خوشه های ستاره ای

خوشه ستاره‌ای مجموعه‌ای از ستارگان است که با نیروی گرانشی دوجانبه کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

ستارگان هر خوشه، هم‌زمان و از یک ابر غبار و گاز زاده شده‌اند و بنابر این سن و ترکیبشان مشابه است، ولی نوع این ستارگان متفاوت است چون جرم‌های متفاوتی دارند. چرخه حیاتی ستاره را جرم آن تعیین می‌کند. دو نوع خوشه وجود دارند: خوشه کروی و خوشه باز.

 

خوشه ی باز

خوشه باز مجموعه‌ای از ستارگان است که تعدادشان از کمتر از صد ستاره تا بیش از چند هزار متغیر است. تقریباً ۱۲۰۰ خوشه باز در کهکشانمان وجود دارند که همگی در قرص کهکشان واقع شده‌اند. معمولاً آنها چند سال نوری پهنا دارند و شامل ستارگان جوان و فوق‌العاده درخشان هستند. سرانجام ستارگان خوشه‌های باز، بخاطر اختلالات گرانشی ناشی از سایر اجرام موجود در کهکشان، از یکدیگر دور می‌شوند.

نمونه: خوشه ستاره‌ای پروین (هفت خواهران)

قدمت این خوشه باز ۱۰۰ میلیون سال است. با چشم غیر مسلح، بصورت مجموعه‌ای از ۶ یا ۷ ستاره به نظر می‌آید. اما با تلسکوپ می‌توان دید که این خوشه شامل صدها ستاره است.

خوشه ستاره‌ای پروین (هفت خواهران)

خوشه ستاره‌ای پروین (هفت خواهران)

 

خوشه‌های کروی

خوشه کروی مجموعه‌ای از ستارگان فشرده به یکدیگر است که تعدادشان از دهها هزار تا صدها هزار ستاره متغیر است. خوشه‌های کروی معمولاً دایره‌ای شکل بوده و تقریباً ۱۰۰ سال نوری پهنا دارد. ستارگانشان در مرکز خوشه متمرکز شده‌اند. تقریباً ۱۵۰ خوشه کروی شناخته شده در کهکشان ما وجود دارد، که اکثرشان در هاله پیرامون هسته کهکشان قرار دارند. ستارگان خوشه‌های کروی، پیر هستند.

نمونه: خوشه کروی مسیه ۱۳ (M13) در صورت فلکی هرکول

قطر این خوشه ۱۶۰ سال نوری است، شامل صدها هزار ستاره است که با جاذبه در کنار همدیگر نگه داشته شده‌اند. عمر بسیاری از ستارگانش به ۱۰ ملیارد سال می‌رسد.

M13 خوشه کروی هرکول Great Hercules Cluster

M13 خوشه کروی هرکول Great Hercules Cluster برای مشاهده این تصویر در ابعاد بزرگتر، بر روی آن کلیک کنید.

 

 

 

منابع:

منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس، منبع عکس

 

 

مشاوره و راهنمایی خرید و انتخاب ابزار نجومی (تلسکوپ، دوچشمی، رصدخانه، آسمان نما و ...)
Small-کوچک-لوگوی-علم-بازار-ElmBazar.com-لوگو-Elm-Bazar-LOGOآیا تمایل به خرید یک ابزار نجومی (تلسکوپ یا دوربین دوچشمی، رصدخانه و …) برای شروع نجوم را دارید و نمی دانید چگونه این کار را بکنید؟ آیا نگرانید که انتخاب اشتباهی انجام دهید و و بدون داشتن یک ابزار مناسب، پول خود را از دست بدهید؟ آیا از پیچیدگی های انتخاب یک ابزار نجومی ایده‌آل سر در نمی‌آورید و به دنبال مشاوره هستید؟ همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید و پاسخی برای تمام مشکلات خود بیابید. محمدحسین خلیلی (مسئول فروش): ۰۹۳۷۱۲۲۴۱۰۶ مهندس مهدی هاشمی (مسئول پروژه): ۰۹۳۸۸۱۸۵۸۴۶

مهدی هاشمی

مهدی هاشمی از حدود 10 سالگی به انواع فعالیت‌های گروهی، خصوصا فعالیت‌های علمی مشغول بوده است. نجوم، رباتیک و الکترونیک اصلی‌ترین شاخه‌های فعالیت وی تا به این لحظه بوده‌اند. او دانش‌آموخته‌ی مقطع ارشد رشته برق - مخابرات - گرایش سیستم است.

مطالب مرتبط

۵ دیدگاه‌

  1. جواد گفت:

    عالی بود مهدی آقا ، خیلی زیبا بود عکساتون.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!