خورشید گرفتگی‌ها را چگونه ببینیم و چگونه نبینیم! + ویدئو

احتمالا شما هم با من موافق باشید که تماشای خورشید گرفتگی یکی از خاطره‌انگیزترین لحظات زندگی آن دسته از افرادی است که شانس مواجهه با آن را داشته‌اند. اما این پدیده زیبا اگر با احتیاط‌های لازم همراه نباشد، می‌تواند به شدت تلخ باشد.

در مطلب اخیر دوره ابتدای نجوم برای شما گفتیم که یکی از بزرگترین اشتباهات در حین خورشید گرفتگی، تماشای خورشید گرفتگی با چشم یا حتی ابزار غیر مسلح است. حال در این مطلب قصد داریم به روشهای درست و نادرست تماشای خورشید گرفتگی اشاره کنیم.

پس با ما در بلاگ علم بازار همراه باشید تا بیشتر در این مورد با یکدیگر صحبت کنیم.

 

روشهای مناسب تماشای خورشید گرفتگی

تلسکوپ‌های خورشیدی

این تقریبا بی‌نظیرترین، بهترین و البته گران‌ترین روش ممکن برای مشاهده یک خورشید گرفتگی است. این تلسکوپ‌ها قادر به نمایش دقیق سطح خورشید، شراره‌های خورشیدی و بسیاری عوارض دیگر می‌باشند. بگذارید راحتتان کنم … تجربه رصد با یکی از آنها، چیزی خارج از وصف و بسیار نفس‌گیر است. البته همانطور که گفته شد این تلسکوپ‌ها بسیار گران هستند و حدودا بالای ۱۵ میلیون تومان قیمت دارند. اما اگر مایل به خرید یکی از آنها هستید، با یکی از مشاوران سایت که شماره آنها در انتهای سایت قرار دارد، تماس بگیرید.

آنچه در پشت تلسکوپ های خورشیدی خواهید دید. این عکسها توسط یک iphone 5c از پشت یک تلسکوپ خورشیدی ۶۰ میلیمتری گرفته شده است.

آنچه در پشت تلسکوپ های خورشیدی خواهید دید. این عکسها توسط یک iphone 5c از پشت یک تلسکوپ خورشیدی ۶۰ میلیمتری گرفته شده است.

 

روش قرار دادن فیلتر در پشت درپوش تلسکوپ بازتابی

روش قرار دادن فیلتر در پشت درپوش تلسکوپ بازتابی

فیلترهای خورشیدی مناسب برای ابزارهای نجومی

اگر تلسکوپ یا دوچشمی عادی دارید و قصد دارید رصد خورشید گرفتگی را با آنها انجام دهید، دو گزینه در پیش روی شماست. فیلترهای مایلار و فیلترهای شیشه‌ای.

فیلترهای شیشه‌ای بهتر از فیلترهای مایلار هستند، اما طبیعی است که به کیفیت تلسکوپ‌های خورشیدی که در بالاتر به آنها اشاره کردیم نمی‌رسند. البته برای استفاده از فیلترهای شیشه‌ای، باید فاصله کانونی تلسکوپ‌تان با فیلترها همخوان باشند.

لطفا پیش از استفاده مطمئن شوید که هیچ بخشی از برگه‌های فیلترهای مایلار سوراخ، خراشیده یا پاره نیستند. حتی یک سوراخ ریز یا خراشیدگی روی برگه‌ها نیز می‌تواند دردسر ساز باشد و آن فیلتر مایلار را غیر قابل استفاده کند.

جهت خرید فیلتر مایلار یا شیشه‌ای، با شماره یکی از مشاوران که در انتهای سایت قرار گرفته است، تماس بگیرید.

فیلترهای خورشیدی مناسب برای ابزارهای نجومی

فیلترهای خورشیدی مناسب برای ابزارهای نجومی

 

عینک‌های مخصوص خورشید گرفتگی

عینک‌های مخصوص خورشید گرفتگی، بیش از ۹۹٫۹۹۹% نور خورشید را می‌گیرند و تنها بخش کوچکی از نور آن را عبور می‌دهند. این موضوع اگرچه بخش زیادی از جزئیات خورشید را از بین می‌برد، اما باز هم شما اصل ماجرا را از دست نخواهید داد و از دیدن خورشید گرفتگی لذت خواهید برد.

تازه، خوبی عینک‌های خورشیدی این است که می‌توانید آنها را به چشم بزنید، گوشه‌ای لم بدهید و همانطور که مشغول حمام آفتاب گرفتن هستید، به تماشای خورشید بپردازید!

لطفا پیش از استفاده مطمئن شوید که هیچ بخشی از برگه‌های استفاده شده در عینک‌ها سوراخ، خراشیده یا پاره نیستند. حتی یک سوراخ ریز یا خراشیدگی روی برگه‌ها نیز می‌تواند دردسر ساز باشد و آن عینک را غیر قابل استفاده کند.

جهت خرید عینک خورشیدی، با شماره یکی از مشاوران که در انتهای سایت قرار گرفته است، تماس بگیرید.

عینک های خورشیدی، یکی از مناسب ترین و راحت ترین گزینه های برای تماشای خورشید گرفتگی هستند.

عینک های خورشیدی، یکی از مناسب ترین و راحت ترین گزینه های برای تماشای خورشید گرفتگی هستند.

 

آنلاین تماشا کنید!

در هنگام هر خورشید گرفتگی، رسانه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای بسیاری (در مناطق تحت پوشش هر خورشید گرفتگی)، این رویداد را تحت پوشش زنده اینترنتی قرار می‌دهند.

برای پیدا کردن این گزینه‌ها، عبارت “Online Solar Eclipse Watch” را در گوگل جستجو کنید.

 

یک Pinhole projector دستی بسازید

Pinhole projector ابزاری دست‌ساز است که برای رصد ایمن خورشید گرفتگی بدون استفاده از ابزارهای نجومی استفاده می‌شود. در تصویری که برای شما قرار داده‌ایم، ساختار یک Pinhole projector به خوبی مشخص است.

همین الان شروع کنید … یکی از آنها را برای خود بسازید و از رصد خورشید لذت ببرید!

Pinhole Projector Homemade

Pinhole Projector Homemade

همچنین اگر دوربین دوچشمی، تک‌چشمی یا تلسکوپ دارید، ولی به فیلترهای خورشیدی دسترسی ندارید، می‌توانید با درست کردن یک قطعه دست‌ساز دیگر، توسط آنها به رصد خورشید بپردازید. البته باید مراقب باشید که با تغییر جایگاه خورشید، دوچشمی، تک‌چشمی یا تلسکوپ شما نیز با آن حرکت کند. در غیر این صورت، نور خورشید بدنه ابزار شما را نابود خواهد کرد و آن را خواهد سوزاند!

Pinhole Projector Binoculors

Pinhole Projector Binoculors

 

روش قرار دادن فیلتر در جلوی تلسکوپ شکستی

روش قرار دادن فیلتر در جلوی تلسکوپ شکستی

 

از یک رنده، آبکش یا سبد برای رصد خورشید استفاده کنید!

بله … درست شنیدید …! وقتی هیچ کدام از گزینه‌های بالا برای شما ممکن نباشد، این گزینه‌ها یا هر گزینه شبیه به آنها، تنها راه باقیمانده است. به همین سادگی!

شما می‌توانید برای تهیه این محصولات، به آشپزخانه خانه خود مراجعه کنید! راستی … لبه‌های رنده‌ها تیز هستند. مراقب باشید دستتان را نبرید!

در کنار تلسکوپ و عینک خورشید گرفتگی، فقط رنده خورشید گرفتگی نداشتیم که شکر خدا این یکی نیز جور شد!

در کنار تلسکوپ و عینک خورشید گرفتگی، فقط رنده خورشید گرفتگی نداشتیم که شکر خدا این یکی نیز جور شد!

 

روشهای نامناسب تماشای خورشید گرفتگی

اما در طول سالیان گذشته و خورشید گرفتگی‌هایی که رخ داده‌اند، روشهای نامناسبی در ایران و جهان برای خورشید گرفتگی پیشنهاد شده‌اند. ضمن اینکه به شما پیشنهاد می‌کنیم در برخورد با یک موضوع علمی تنها به افراد، رسانه‌ها و منابع قابل اعتماد علمی اعتماد کنید، برخی از این روشهای پیشنهادی نامناسب را برای شما رسوا می‌کنیم!

* عینک‌های آفتابی: باور کنید که حتی بهترین مارک‌های عینک‌های آفتابی نیز نمی‌توانند کار خاصی در مقابل خورشید انجام دهند؛ حال هر چقدر هم قیمت داشته باشند!

* CD: از سی‌دی‌ها فقط می‌شود برای ذخیره اطلاعات استفاده کرد و نهایتا به درد کارهای هنری مثل ساعت دیواری درست کردن می‌خورند! اما تماشای خورشید گرفتگی با آنها اصلا ایده خوبی نیست.

* برگه‌های شکلات: این یکی دیگر خیلی عجیب است و بیشتر شبیه یک شوخی است! برگه‌های شکلات فقط ظاهرشان شبیه برگه‌های مایلار است، اما به هیچ وجه کارایی آنها را ندارند.

* دوچشمی، تک‌چشمی، تلسکوپ یا هرگونه ابزار غیر مسلح: بگذارید بی‌پرده بگویم، اگر با یک تلسکوپ یا هر ابزار نجومی به صورت مستقیم و بدون واسطه به خورشید نگاه کردید، احتمالا آخرین باری خواهد بود که با آن چشمتان دنیای اطراف را می‌بینید یا دست کم خوب می‌بینید! این کار یکی از مهلک‌ترین اشتباهات در هنگام استفاده از یک ابزار نجومی است.

* نگاتیو عکاسی: نگاتیوهای عکاسی هم به هیچ عنوان مناسب نیستند.

* عینک‌های جوشکاری: این مسئله کمی پیچیده است. اما برای احتیاط، به هیچ عنوان به سمت آنها نروید. مناسب نیستند.

 

لطفا یک ویدئو هم ببینید

در انتهای مطلب، تماشای یک ویدئو (زبان اصلی) از سایت AstronomyNow.com هم خالی از لطف نیست. البته به خوبی و مفصلی این مطلب من نیست!

لازم نیست بگویید، خودم می‌دانم … شده‌ام مصداق بارز آن ضرب‌المثل که می‌گوید: خود گویی و خود خندی، عجب مرد هنرمندی! 🙂

 

 

از اینکه در این مطلب با ما همراه بودید و من را هم تنها نگذاشتید، بسیار سپاسگذارم. پیشنهاد می‌کنم به یک روش اکتفا نکنید و مجموعه‌ای از آنها را امتحان کنید. هر کدام از این روشها، تجربه و لذت رصدی مخصوص خود را دارند.

نظر شما در این مورد چیست؟

آیا تا به حال تجربه رصد یک خورشید گرفتگی را داشته‌اید؟

از چه روشی استفاده کرده‌اید؟ خوشایند بوده است یا خیر؟

آیا روش دیگری برای رصد خورشید گرفتگی می‌شناسید؟

لطفا نظرات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

 

 

منابع

منبع، منبع، منبع، منبع عکس، منبع عکس

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

۱۰ دیدگاه‌

 1. مطلب بسیار جالب و آموزنده و کاملی بود
  خدا قوت

 2. سید محمد حسین خلیلی گفت:

  مطلب خوبی محسن جان
  دستت درد نکنه

 3. مصطفی آخوندی گفت:

  احسنت . . .
  بسیار جذاب و کامل بود

 4. سید محمد حسین خلیلی گفت:

  یادمه جایی خونده بودم برای فیلتر های جوشکاری گفته بودن ، باید حداقل از یه فیلتر شماره ۱۴ استفاده کنیم. اما اون هم توصیه نمیشه

  • آره محمدحسین
   برای همون گفتم قضیه در مورد عینک های جوشکاری کمی پیچیده است. اما من میگم واقعا سری که درد نمیکنه رو چرا باید دستمال بست؟ وقتی میشه با کمتر از ۱۰ هزار تومن یه عینک خورشیدی گرفت و با اطمینان نگاه کرد، چرا باید یکی بره روشهای ابهام دار رو استفاده کنه؟ برا همین باهات موافقم … توصیه نمیشه.

 5. سید محمد حسین خلیلی گفت:

  چند وسیله دیگه هم هستن میشه از اون ها برای رصد خورشید گرفتگی و بررسی لکه های خورشیدی استفاده کرد. مثل سان اسپوتر یا سان گان

 6. راستش رو بخای محسن جان الان وقت کردم بیام و مطلبت رو بخونم! واقعا جالب بودن!
  نمیخام ادای انسان های طماع رو در بیارم ولی عمیقا امیدوارم روزی شرایط رصد یک خورشید گرفتگی کلی رو داشته باشم! چرا که حتما چیزای عجیبی هستن که تازه اون موقع سر از لاک خودشون بیرون میارن!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!