پروژه های علم بازار | طرح ایجاد یک مرکز نجومی (سطح ۱)

حتما شما نیز بخش ویژه فروشگاه علم بازار را در منوی بالای صفحه دیده‌اید. در یکی از زیر بخش‌های این بخش، بخشی تحت عنوان “سفارش پروژه” وجود دارد.

ما در این بخش برخی طرح‌های آماده خود در مورد پروژه‌های بزرگ نجومی مانند مراکز نجومی، رصدخانه ها، مراکز تحقیقاتی، آسمان‌نماها، خانه‌های علم و … را قرار می‌دهیم.

توجه داشته باشید که این طرحها بیشتر برای نشان دادن سطح برنامه و فکر قرار گرفته در پشت پروژه‌ها و پیشنهادات علم بازار برای مشتریان گرامی است و ممکن است به نسبت هر زمان و ابزارهای موجود در انبار یا سفارش داده شده از طرف مشتریان، ترکیب ابزارهای آن متفاوت باشد. با این حال، حدود سطح ابزارهای در نظر گرفته شده همان چیزی است که در پروژه پیشنهاد شده است.

اگر مشتاق هستید تا در مورد اولین پروژه قرار گرفته در این بخش بدانید، در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید.

 

همیشه ایجاد مرکزی علمی برای دور هم جمع کردن جوانان و نوجوانان دغدغه اساسی مسئولان و مدیران دلسوز مراکز علمی بوده است. در سراسر جهان علم نجوم با توجه به جذابیت خاص از استقبال زیادی بین عامه مردم برخورد دار بوده است؛ به نحوی که یک هفته از سال را با نام هفته جهانی نجوم نام گذارده‌اند و در این بازه زمانی درب رصدخانه‌ها و مراکز نجومی را به سوی مردم می‌گشایند تا همه بتوانند از زیبایی‌های آسمان و عظمت مخلوق خالق بزرگ، لذت ببرند.

در این طرح سعی شده است علاوه بر شرح وسایل و ابزار مورد نیاز برای ایجاد یک مرکز نجومی (در سطوح مختلف)، به شرح نظرات و پیشنهادات لازم برای پیشبرد اهداف این مرکز نیز پرداخته شود.

 

 

مرکز نجومی سطح یک

در این سطح هدف ما از ایجاد این مرکز  آموزش نجوم در سطوح مقدماتی،رصد آسمان شب توسط تلسکوپ‌های قابل حمل و برگزاری رصد‌های عمومی در سطح شهر است. ما برای این مرکز پیشنهاد می‌کنیم که از تلسکوپ‌هایی با گشودگی دهانه بالا و قابل حمل استفاده شود. همچنین ایجاد یک کتابخانه نجومی و بانک نرم افزاری نجومی کوچک نباید نادیده گرفته شود تا دانش آموزان و مراجعان بتوانند با استفاده از این کتابخانه حس کنجکاوی خود را ارضا کنند و سوالات متداول خود را در آن بیابند.

طرح ایجاد مرکز نجومی سطح ۱

طرح ایجاد مرکز نجومی سطح ۱

ابزار لازم برای ایجاد این مرکز عبارتند از:

۱-    تلسکوپ های ساده

تلسکوپ دابسونی ۱۰ اینج دابسونی که می‌تواند با گشودگی دهانه ۲۵ سانتی‌متری خود، بزرگنمایی  قابل توجهی ارائه دهد و با توجه به پایه ساده(دابسونی) قیمت مناسبی دارد و برای کسانی که خواستار تلسکوپ‌های با بزرگنمایی بالا و قیمت ارزان هستند، بسیار مناسب است. این تلسکوپِ در باز دارای دو نوع Guan Sheng و SkyWatcher است که در زیر قیمت‌های آن نیز آورده شده است. نوع Guan Sheng از کیفیت اپتیکبهتری برخوردار و در طراحی پایه همانند نمونه SkyWatcher است. البته دارای تفاوت کوچکی در دستگیره‌های تنظیم (قفل) نسبت به مدل دیگر است، اما ساختار دابسونی خود را حفظ کرده است. همچنین فوکسر نصب شده بر روی مدل Guan Sheng دوسرعته و مناسب‌تر از مدل دیگر است.البته این تلسکوپ در مدل‌های Flex tube  نیز ارائه می‌شوند که به دلیل لوله‌ی جمع‌شونده حمل راحتی دارد، اما به دلیل استفاده این تلسکوپ در رصدهای عمومی این مدل پیشنهاد نمی‌شود.

تلسکوپ ۱۰ اینچ  دابسونی Guan Sheng

تلسکوپ ۱۰ اینچ  دابسونی SkyWatcher

 

تلسکوپ دابسونی ۸ اینچدابسونی که می‌تواند درگاه ورودی منجمان تازه‌وارد به دنیای نجوم باشد. این تلسکوپ هم مانند نوع ۱۰ اینچ خود قابلیت حمل راحتی دارد و با توجه به قیمت پائین‌تر آن می‌تواند ابزار آموزشی خوبی برای مراکز باشد.

تلسکوپ ۸ اینچ  دابسونیGuan Sheng

تلسکوپ ۸ اینچ  دابسونی SkyWatcher

نمونه تلسکوپ های موجود

نمونه تلسکوپ های در نظر گرفته شده

 

 

۲-  دوربین دوچشمی

با توجه به میدان دید باز تر دوربین‌های دوچشمی، از این ابزار علاوه بر رصد آسمان می‌توان در بحث رویت هلال نیز بهره برد.

دوربین دوچشمی ۷۰*۱۵:

دوربین‌های ۷۰*۱۵از دوربین‌های محبوب منجمان آماتور است. این دوربین‌ها از یک طرف قوی هستند و می‌توان با آنها آسمان را بخوبی رصد کرد و در عین حال سبک هستند و می‌توان تا حدودی از آن برای طبیعت‌گردی و مناظر زمینی استفاده کرد. نسل جدید دوربین‌های  New NightSkyکیفیت اپتیکی و مکانیکی بالاتری دارند و از مدل‌های قبلی بهتر می‌باشند. باید به این نکته توجه کرد که برای استفاده بهتر از این دوربین‌ها، استفاده از سه پایه مناسب ضروری است.

 

دوربین دو چشمی ۸۰*۲۰:

این دوربین در این سال‌های اخیر، به عنوان دوربین استاندارد منجمان آماتور شناخته می‌شود بسیاری از منجمان با این دوربین وارد دنیای نجوم شده‌اند و از آن لذت برده‌اند.

 

 

 

 

۳-  کتابخانه و بانک نرم افزاری نجومی:

شما می‌توانید با صرف هزینه نسبتا کمی داری یک کتابخانه نجومی شوید. در این کتابخانه کتب‌های نجومی مورد نیاز گنجانده شده و نرم افزار‌ها و دی‌وی‌دی‌های آموزشی خوبی می‌تواند به آن اضافه شود. هزینه این کتابخانه و بانک نرم افزاری حدود ۴۰۰ هزار تومان در مرحله اول و ۷۰۰ هزار تومان در مرحله دوم در نظر گرفته شده است.

نمونه کتاب های موجود

نمونه کتاب های در نظر گرفته شده

 

۴-   وسایل کمک آموزشی نجومی:

این وسایل می‌توانند کمک شایانی در آموزش نجوم به دانش آموزان داشته باشد، که به عنوان مثال می‌توان از لیزر نجومی یا پوینتر یاد کرد که و سیله‌ای می‌باشد که می‌توان به کمک آن به ستارگان آسمان اشاره کرد و به آموزش صورت‌های فلکی پرداخت. شاید امروزه خیلی‌ها بدون استفاده از آن قادر به آموزش صورت‌های فلکی نیستند!

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه و سفارش آن، به اینجا مراجعه کنید.

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *