پنج سفینه عجیب معرفی شده توسط ناسا

ناسا تا به امروز کارهای بسیار بزرگی انجام داده است؛ انسان‌هایی را به فضا فرستاده، سفینه‌هایی را به خارج از جهان شناخته‌شده می‌فرستد و حتی عکاسانی را به پلوتون ارسال کرده است. اما برای رسیدن به همه این موفقیت‌ها، نیاز به چالش‌های ذهنی و ایده‌های فکری قابل‌اجرا دارد.

پژوهشگران این تفکرات ذهنی را در قالب انواع طرح‌های پژوهشی برای ساخت انواع فضاپیماها به ناسا ارائه می‌دهند و سپس ناسا توانایی هر طرح را بررسی کرده و در صورت قابل‌اجرا بودن تأیید می‌کند.

این مطلب توسط محس وثاقتی برای دومین شماره ماهنامه فناوری فضایی آماده شده است. برخی از این ایده‌های مطرح‌شده، بسیار عجیب و جالب هستند. دعوت می‌کنیم در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید تا به معرفی ۵ نمونه از این ایده‌ها بپردازیم.

پنج سفینه عجیب معرفی شده توسط ناسا

ماهی فضایی: نرم‌افزار رباتیک سیار

در حال حاضر با بررسی قمرهای مشتری، مکان‌های بسیار جالبی را  می‌توان مشاهده کرد. دانشمندان ثابت کرده‌اند که این مکان‌ها، محل تجمع آب‌هایی با غلظت بالای نمک هستند. اروپا یکی از این قمرهاست و یک محل کلیدی برای جستجوگران قمرهای یخی مشتری هست که قرار است در سال ۲۰۲۲ پرتاب و در سال ۲۰۳۰ وارد سیستم مشتری شود. در حین مطالعات بسیار دقیق از قمرهای مشتری، سه قمر یخی غول‌پیکر قابل سکونت به همراه گانیمد و کالیستو به لیست قمرهای اروپا پیوستند. طرح این ماهی فضایی از طرف دانشگاه کرنل به ناسا ارائه‌شده و واقعاً قابل‌توجه است.

در این طرح می‌خوانیم: این مریخ‌نورد که شبیه یک ماهی قدرتمند است، دارای ساختاری مشابه مو است و در دو حالت کار می‌کند، یکی به‌عنوان دستگاه الکترودینامیک قابل‌کنترل که توانش را از میدان‌های مغناطیسی محلی متغیر می‌گیرد و دوم به‌عنوان وسیله‌ای که با نیروی محرکه زیستی کار می‌کند.

[ult_animation_block animation=”slideInUp” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″]
ربات بادی ناسا - علم بازار

ربات بادی ناسا – منبع عکس

[/ult_animation_block]

کشتی‌های هوایی ناهید

تجمع عناصر زیست‌محیطی گوناگون در سیاره ناهید امکان مطالعه و سکونت در این سیاره را برای انسان‌ها غیرممکن کرده است، ولی طرحی که در سال ۲۰۱۴  به ناسا ارائه شده، امیدوار کننده است.

بخش مطالعات پیشرفته ناسا طرح  ساخت دستگاه پیشرفته‌ای (هاووکس) را جهت کاربرد در ارتفاعات و مشاهده سیاره‌های اطراف زمین ارائه داده است. از نظر ناسا، زمین جایی نیست که ما از آنجا به مطالعه این سیاره بپردازیم. هدف این بخش، فرستادن کشتی‌هایی هست که شبیه بالون‌های هوایی کوچک هستند، با گاز هلیوم پر می‌شوند و انرژی خود را از صفحات خورشیدی می‌گیرند. این بالون‌ها ماموریت‌های متوالی را به ارمغان آورده‌اند.

این اولین اختراع رباتیک است که به حالت یک بالون کوچک و به مدت ۳۰ روز در اطراف سیاره ناهید فرستاده می‌شود. قبلا ماموریت‌های مشابهی در جو اتمسفر انجام‌شده بود. طبق نظر پژوهشگران، در صورتی‌که همه شرایط خوب پیش رود، در آینده نزدیک، حضور دائمی انسان‌ها توسط این بالون‌ها در فضا امکان‌پذیر خواهد شد.

ربات بادی

سیاره مشتری باید منتظر انواع گوناگونی از فضاپیماها باشد. ویندبوتز یکی از آخرین فضاپیماهایی است که در اطراف این سیاره گازدار و پر از مواد منفجره در حال حرکت است.

بخش مطالعات مفاهیم پیشرفته ناسا در حال مطالعه و کار بر روی ربات کوچکی است که با توجه به شرایط محیطی مشتری طراحی‌شده است و می‌تواند شرایط سیاره مشتری را تحمل کند و مدت‌زمان زیادی را در این سیاره باقی بماند. با توجه به گفته‌های محقق اصلی این مطالعه ادرین استویکا، ایده طراحی این ربات کوچک از طبیعت و از یک قاصدک کوچک در حال پرواز گرفته شده است.

استویز دراین‌باره می‌گوید: یک بذر قاصدک می‌تواند مدت زمان زیادی در هوا بماند. یک بذر قاصدک در حین افتادن از بالا به پایین می‌چرخد و همین حالت باعث می‌شود که مدت زمان زیادی در هنگام وزیدن باد در هوا معلق بماند. ما با بررسی این حالت، این ربات کوچک را طراحی کردیم.

[ult_animation_block animation=”bounceIn” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″]
ماهی فضایی نرم‌افزار رباتیک سیار - علم بازار

ماهی فضایی نرم‌افزار رباتیک سیار – منبع عکس

[/ult_animation_block]

ربات‌های توپی پیشرفته

باوجود محدودیت‌های جابه‌جایی که در مریخ  وجود دارد، تعداد علاقه‌مندان به مریخ‌نوردی و داده‌هایی که این افراد در مورد مریخ و فوق‌العاده بودن آن به زمین ارسال می‌کنند، بسیار زیاد است. به دلیل شرایطی که در این سیاره وجود دارد، جابجایی به کندی انجام می‌گیرد و یا اصلاً وجود ندارد. با توجه به این شرایط، طرح فرستادن یا ساختن یک ربات توپی که امکان نشستن و جابجایی در این سیاره را داشته باشد، ارائه شده است. به عنوان مثال، فرود آمدن یک مریخ‌نورد نیاز به تلاش‌ها و مراحل مختلف دارد و در صورت وجود چنین رباتی، همه این کارها می‌تواند اشتباه باشد.

این ربات توپی پیشرفته، از نظر مفهومی tensegrity نامیده می‌شود، ولی اگر بخواهیم ترجمه کنیم، به معنی اجزای سختی است که توسط مواد قابل انعطاف به هم پیوسته‌اند. این شی عجیب‌وغریب با توجه به شرایط جوی سیاره مریخ طراحی‌شده و به فضاپیمایی که از طرف ناسا برای حمل این ربات فرستاده شده است این امکان را می‌دهد که به‌آرامی فرود بیاید. این ربات‌ها به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که از فاصله ۱۰۰ کیلومتری و تحت تأثیر جاذبه، سرعت را کم کرده و سپس به نرمی فرود آیند.

ماهواره‌های کوچک سه‌بعدی

بر اساس قوانین مور، این ماهواره‌ها به دلیل کوچک بودنشان قدرت بسیار زیادی دارند. به دنبال درخواست‌های ناسا از پژوهشگران برای تولید یک دستگاه کوچک و ارزان، جوزف وانگ و همکاران او در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه یوتا، طرح ساخت این ربات کوچک را با الهام گرفتن از دنباله‌دارهایی که روی زمین فرود می‌آیند ارائه دادند.

این دستگاه که بر پایه نانوسنسور طراحی‌شده، ارزان بوده و قابل‌استفاده برای تجزیه‌وتحلیل سیارک‌ها و دنباله‌دارها است و شاید انجام پروژه ESA رزتا توسط ناسا را محقق سازد.

[ult_animation_block animation=”bounceInRight” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″]
ماهواره های کوچک سه بعدی - علم بازار

ماهواره های کوچک سه بعدی – منبع عکس

[/ult_animation_block]
[ult_animation_block animation=”zoomInRight” animation_duration=”3″ animation_delay=”1″ animation_iteration_count=”1″][bsf-info-box icon_size=”32″ title=”ماهنامه فناوری فضایی”]
این مطلب از دومین شماره ماهنامه فناوری فضایی که آذر ماه ۱۳۹۴ بر روی گیشه‌های سراسر کشور قرار گرفته است، برداشته شده است.
ماهنامه فناوری فضایی یکی از بازیگران جدید علمی کشور در میان نشریات چاپی است. ماهنامه علمی، خبری و تحلیلی فناوی فضایی، جدیدترین نشریه علمی کشور است که با تهیه آن از انواع مطالب، گزارش‌ها و تحلیل‌های جذاب و متنوع در حوزه فضا و فناوری‌های فضایی، آخرین اکتشافات و پیشرفت‌های این حوزه باخبر خواهید شد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ماهنامه می‌توانید به مطلبی تحت عنوان «ماهنامه فناوری فضایی | معرفی» که در بلاگ قرار داده‌ایم مراجعه کنید و برای سفارش سومین شماره آن که این روزها بر روی گیشه قرار گرفته است، می‌توانید اینجا کلیک کنید.
[/bsf-info-box][/ult_animation_block]

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *