کالای نجومی منتخب هفته | تلسکوپ ۱۰ اینچی دابسونی (Flextube) + تخفیف

اگر در رقابت‌های رصدی زیادی شرکت کرده باشید یا اخبار آنها را دنبال کرده باشید، احتمالا شما هم متوجه شده باشید که درصد قابل توجهی از شرکت‌کنندگان و برندگان رقابت‌های اخیر، از تلسکوپ ۱۰ اینچ دابسونی برای شرکت در این برنامه‌ها استفاده کرده‌اند. این انتخاب به هیچ وجه بی‌دلیل نیست.

همانطور که می‌دانید مقر سمتی – ارتفاعی، برای رصدهای تفریحی و همینطور گرفتن ساده‌تر اجرام مورد نظر رصدگر، بسیار مناسب‌تر از مقرهای استوایی هستند. این در حالی است که در بین مقرهایی که از سیستم سمتی – ارتفاعی استفاده می‌کنند، پایه‌های دابسونی به مراتب بهتر و سریعتر از هم‌رده‌های خود هستند. ترکیبی بسیار ساده که با هدف داشتن رصدی ساده و لذت بخش، تمام گزینه‌های اضافی را از روند کار با ابزار حذف کرده است.

 

تلسکوپ ۱۰ اینچی دابسونی (Flextube)

این ابزار اپتیکی بزرگ به مانند اسبی است که رصدگران می‌توانند سوار برآن از سویی به سوی دیگر آسمان بروند. این تلسکوپ قدرت جمع آورینورش ۳۰% بیشتر از تلسکوپ ۸ اینچ دابسونی است. با این وسیله میتوان سالهای سال به اکتشاف در آسمان پرداخت.

این نوع از دابسونی‌ها فضای کمتری را اشغال می‌کنند و قسمت آینه ثانویه و لوله آن می‌تواند در فضای نزدیک آینه اولیه جمع شود و بدین ترتیب طول لوله کاهش خواهد یافت و در هنگام حمل و نقل راحت‌تر و ساده‌تر جابجا می‌شود. برای پایه دابسونی آنها میتوان کیف نرمی سفارش داد تا از واردشدن ضربه به آنها جلوگیری شده و به راحتی حمل شود.

سحابی هایی مانند: M8 , M 13 , M17 بسیار شفاف و زیبا در چشمی شما ظاهر خواهند شد و کهکشانی مانند M31 را بهتر از تمامی ابزارهای زیر گروه خودش به تصویر میکشد. سحابی زیبای M1 (سحابی خرچنگ) یکی از آن اجرامی است که حتماً باید با این تلسکوپ به شکار آن بروید.

روی هر یک از آینه‌های سهموی اولیه دابسونی ۱۰ اینچ به غیر از لایه اول، لایه دیگری هم از کوارتز سخت (SIO4)، تیتانیوم دی اکسید (TIO2) و دوباره (SIO4) قرار می‌گیرند. تمامی این پوشش روی آینه (از جنس پیرکس) باعث می‌شود تا رصدگران با کیفیت بهتری به اجرام آسمان بنگرند.

هیچگاه خاطره رصد با چنین تلسکوپی را فراموش نخواهید کرد.

تلسکوپ دابسونی ۱۰ اینچ الماس سیاه اسکای واچر

تلسکوپ دابسونی ۱۰ اینچ الماس سیاه اسکای واچر

قطر دهانه (آینه اصلی): ۱۰ اینچ (۲۵۰ میلی‌متر)

نوع و مدل مقر: سمت-ارتفاعی دابسونی

نوع موتور: ندارد

فاصله کانونی: ۱۲۰۰ میلی‌متر

نسبت کانونی: f/4.8

بیشترین بزرگنمایی کاربردی: ۵۰۰ برابر

چشمی‌ها: ۱۰ و ۲۵ میلی‌متر

جوینده: ۸x50 به همراه نگهدارنده

بیشترین قدر قابل رصد (نظری): ۱۴٫۵

توان تفکیک (نظری): ۰٫۴۸ ثانیه قوسی

توان گردآوری نور: ۱۷۳۶ برابر چشم انسان

وزن لوله: ۱۹٫۵ کیلو گرم

وزن مقر و سه‌پایه: ۱۵ کیلو گرم

سایر لوازم جانبی: آداپتور ۱٫۲۵ و ۲ اینچ – فوکوسر ۲ اینچ

ابعاد کارتن پایه: ۱۲x66x76

ابعاد کارتن لوله: ۴۷x49x95

 

آنچه با این تلسکوپ خواهید دید

برای اینکه درک بهتری از آنچه با این تلسکوپ خواهید دید داشته باشید، می‌توانید از فایل فلش زیر استفاده کنید. برای اطلاع بهتر از نحوه کار با این فایل فلش، لطفا اینجا کلیک کنید.

telescope10.swf” />flash animation

برای دیدن نسخه بزرگتر این فایل فلش (Telescope Simulator) اینجا کلیک کنید.

 

قطر دهانه مناسب، قرار داشتن در مرز تلسکوپ‌های قابل حمل و قابت، طراحی زیبا (سری الماس سیاه) و کارایی آن در فعالیت های رصدی، از دلایل انتخاب این ابزار به عنوان کالای نجومی منتخب هفته بود. این ابزار تا ۲۹ دی ماه، در تخفیف ویژه فروشگاه (۶ درصد) قرار گرفته و با قیمت ۲٫۴۹۱٫۰۰۰ تومان در دسترس است. چنانچه تمایل به خرید این محصول دارید، اینجا کلیک کنید.

 

نظر شما در مورد این ابزار چیست؟

لطفا دیدگاههای خود را در مورد نقاط ضعف و قدرت آن، با ما در میان بگذارید.

 

منابع:

منبع عکس، منبع عکس

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *