۳۵ تصویر نجومی که دیدگاه شما در مورد علت وجودتان را به چالش می کشند!

سعی می‌کنیم در علم بازار، هر چند وقت یک بار، بایستیم و نگاهی بیندازیم به عظمت آنچه به آن علاقمند هستیم. به علم نجوم، آسمان و کیهان بی‌نهایت و پر از رمز و رازمان.

این مطلب نیز نتیجه همین عادت ماست. در این مطلب به سراغ ابعاد کیهانی و مقایسه آنها می‌رویم تا ضمن دادن دیدی بهتر از ابعاد کیهانی به شما، تلنگری بزنیم به خیلی چیزها!

می‌خواهیم کاری کنیم که درست مانند تصویر شاخص این مطلب، جهان بزرگمان را از نزدیک لمس کنید!

بیشتر از این شما را معطل نمی‌کنم و دعوت می‌کنم در ادامه مطلب با علم بازار همراه باشید تا خودتان متوجه منظورم بشوید.

 

این زمین است! جایی که در آن زندگی می کنید.
۱- این زمین است! جایی که در آن زندگی می کنید. امتیاز تصویر: ناسا
و این جایی است که شما در کنار همسایه های سیاره ای خود قرار دارید. منظومه شمسی.
۲- و این جایی است که شما در کنار همسایه های سیاره ای خود قرار دارید. منظومه شمسی.
این تصویر مسافت بین زمین و ماه را که به یک نسبت کوچک شده است را نشان می دهد. زیاد دور به نظر نمی رسید؛ اینطور نیست؟!
۳- این تصویر مسافت بین زمین و ماه را که به یک نسبت کوچک شده است را نشان می دهد. زیاد دور به نظر نمی رسد؛ اینطور نیست؟!
یک بار دیگر فکر کنید! تمامی سیاره های منظومه شمسی می توانند در فضای بین ماه و زمین در تصویر قبل (در همان ابعاد) جای بگیرند!
۴- یک بار دیگر فکر کنید! تمامی سیاره های منظومه شمسی می توانند در فضای بین ماه و زمین در تصویر قبل (در همان ابعاد) جای بگیرند!
اما بگذارید در مورد سیاره ها صحبت کنیم. آن لکع سبز رنگ کوچک که می بینید، اندازه آمریکای شمالی در مقایسه با سیاره مشتری را نشان می دهد!
۵- اما بگذارید در مورد سیاره ها صحبت کنیم. آن لکه سبز رنگ کوچک که می بینید، اندازه آمریکای شمالی در مقایسه با سیاره مشتری را نشان می دهد!
مقایسه ای هم ببینید بین ابعاد زمین در قیاس با حلقه های زحل
۶- مقایسه ای هم ببینید بین ابعاد زمین در قیاس با حلقه های زحل. بله، درست می بینید. ۶ زمین!
نمای حلقه های زحل از زمین، اگر زحل به جای قمر زمین بود!
۷- و فقط برای اینکه بهتر بتوانید عظمت زحل را تخمین بزنید، اینها تصاویری هستند که نشان می دهند اگر سیاره زحل در جایگاه قمر فعلی زمین (ماه) بود، حلقه‌های زحل چگونه به نظر می رسیدند!
مقایسه ابعاد یک دنباله دار با لس آنجلس!
۸- اینجا هم یک دنباله دار داریم! ما فقط توانستیم یک کاوشگر بر روی یکی از این بچه های بد فرود بیاوریم! البته توجه داشته باشید که اگرچه (در ابعاد کیهانی) می توانیم به آنها بچه بگوییم، اما آنها اصلا کوچک نیستند. این تصویری فرضی برای مقایسه یک دنباله دار با لس آنجلس است!
اما به یاد داشته باشید که ما در مقایسه با خورشید، هیچی نیستیم.
۹- اما به یاد داشته باشید که ما در مقایسه با خورشید، هیچی نیستیم.
این شما هستید، از ماه.
۱۰- این شما هستید، از ماه.
این شما هستید، از مریخ.
۱۱- این شما هستید، از مریخ.
این شما هستید، دقیقا از پشت سر حلقه های زحل.
۱۲- این شما هستید، دقیقا از پشت سر حلقه های زحل.
و این شما هستید، از کمی فراتر از سیاره نپتون؛ حدود ۶٫۴ میلیارد کیلومتر!
۱۳- و این شما هستید، از کمی فراتر از سیاره نپتون؛ حدود ۶٫۴ میلیارد کیلومتر دورتر از زمین! به قول کارل ساگان، هر چیزی و هر کسی که می شناسید و وجود داشته است، بر روی این لکه کوچک بوده اند.
بگذارید کمی به عقب برگردیم. این تصویر اندازه زمین را در مقایسه با خورشید ما را نشان می دهد. وحشتناک است؛ نه؟
۱۴- بگذارید کمی به عقب برگردیم. این تصویر اندازه زمین در مقایسه با خورشید ما را نشان می دهد. خورشید در حدود ۱٫۴۰۰٫۰۰۰ کیلومتر قطر دارد! وحشتناک است؛ نه؟
و اینجا، همان خورشید، از سطح مریخ.
۱۵- و اینجا، همان خورشید، از سطح مریخ.
مقایسه ستاره های آسمان، با دانه های شن سواحل کره زمین
۱۶- اما آنچه دیدید، هیچی نیست. دوباره، همانطور که کارل ساگان گفته است، در فضا بیشتر از تمام دانه های شن موجود در تمام سواحل کره زمین، ستاره وجود دارد.
مقایسه ابعاد خورشید با یکی از بزرگترین ستاره های شناخته شده جهان قابل مشاهده
۱۷- که این به این معناست که ستاره های بسیار بسیار بزرگتری نسبت به خورشید کوچک بیچاره ما وجود دارند! فقط ببینید که چقدر خورشید در مقابل این ستاره، حقیر و کوچک است.
مقایسه خورشید با VY Canis Majoris و برخی از دیگر ستاره های بزرگ کیهان
۱۸- یک نگاه دیگر به یکی از بزرگترین ستاره های شناخته شده جهان قابل مشاهده (VY Canis Majoris) که حدود ۲٫۹۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ (دو میلیارد و نهصد میلیون بار) بار بزرگتر از خورشید است!
مقایسه ابعاد خورشید با کهکشان راه شیری
۱۹- اما هیچکدام از موارد قبلی، به اندازه یک کهکشان نیستند. در حقیقت اگر خورشید را به اندازه یک گلبول سفید خون کوچک کنید و کهکشان راه شیری را نیز در همان ابعاد کوچک کنید، کهکشان راه شیری حدودا ابعادی معادل ایالات متحده آمریکا خواهد داشت!
این به این خاطر است که کهکشان راه شیری، بسیار بزرگ است. این جایی است که شما در کهکشان راه شیری زندگی می کنید.
۲۰- این به این خاطر است که کهکشان راه شیری، بسیار بزرگ است. این جایی است که شما در کهکشان راه شیری زندگی می کنید. کهکشان راه شیری ۱۰۰٫۰۰۰ (صد هزار) سال نوری قطر دارد. این رقم معادل ۹۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ (نهصد و پنجاه میلیون میلیارد) کیلومتر است!
تمام ستاره هایی که در آسمان شب بالای سرتان می بینید، فقط قسمتی از محدوده این دایره زرد رنگ هستند!
۲۱- تمام ستاره هایی که در آسمان شب بالای سرتان می بینید، فقط قسمتی از محدوده این دایره زرد رنگ هستند!
مقایسه کهکشان راه شیری با کهکشان IC 1011 و برخی از دیگر کهکشان ها
۲۲- اما حتی کهکشان راه شیری هم در مقایسه با برخی از دیگر کهکشان ها، فقط یک گرد و غبار کوچک است. اینجا کهکشان راه شیری را می بینید که با کهکشان IC 1011 که ۳۵۰ میلیون سال نوری با ما فاصله دارد، مقایسه شده است. کهکشان IC 1011 حدود ۶٫۰۰۰٫۰۰۰ (شش میلیون) بار بزرگتر از کهکشان ماست!
نمایی از عظمت کیهان در تصاویر فراژرف هابل
۲۳- اما بگذارید بزرگتر فکر کنیم. فقط در این تصویر که توسط تلسکوپ هابل گرفته شده است، هزاران و هزاران کهکشان حضور دارند که هر کدام میلیاردها ستاره دارند و هر کدام از آن ستاره ها نیز ممکن است سیاره هایی داشته باشند.
تصویری از کهکشان UDF 423 با ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ (ده میلیارد) سال فاصله از زمین
۲۴- اینجا تصویری از یکی از کهکشان های ثبت شده به نام UDF 423 در فاصله ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ (ده میلیارد) سال نوری از ما را می بینید. این یعنی وقتی به این عکس نگاه می کنید، در حقیقت دارید به ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ (ده میلیارد) سال گذشته نگاه می کنید!
محدوده عکسبرداری یکی از تصاویر فراژرف هابل و عظمت کائنات
۲۵- و فقط به یاد داشته باشید که عکس شماره ۲۳ از قسمت بسیار بسیار کوچکی از کیهان گرفته شده است. یک دانه برنج را بین انگشتانتان بگیرید و دستتان را دراز کنید. مخروطی که از چشم شما تا دو سر دانه برنج و بی نهایت کائنات می رود، محدوده تقریبی از آسمان است که این تصویر از آن گرفته شده است. این تنها بخش ناچیزی از کیهان است.
مقایسه ابعاد یک سیاهچاله (NGC 1277) با مدار زمین
۲۶- و همانطور که خودتان نیز می دانید، این بسیار محتمل است که سیاهچاله هایی در بیکرانِ فضایِ کیهانِ ما وجود داشته باشند. این تصویر شبیه سازی شده، اندازه یک سیاهچاله (NGC 1277) را در مقایسه با مدار زمین نشان می دهد. فقط برای اینکه وحشت کنید و فکر کنید!

 

پس … دفعه بعد که از دیر رسیدن به یک برنامه عصبانی شدید یا در حال داد کشیدن بر سر عزیزانتان بر سر هر موضوعی (تاکید میکنم، هر موضوعی) بودید، اندکی تامل کنید و به یاد بیاورید که …:

با زمین شروع می کنیم. یکه و تنها. به ظاهر بزرگ، اما در حقیقت بسیار کوچک، تنها و حقیر! در ادامه متوجه چرایی این موضوع خواهید شد.
۲۷– با زمین شروع می کنیم. یکه و تنها. به ظاهر بزرگ، اما در حقیقت بسیار کوچک، تنها و حقیر! در ادامه متوجه چرایی این موضوع خواهید شد.
از زمین دور شده ایم و در جایی ایستاده ایم که می توانیم کل منظومه شمسی را یکجا ببینیم. حتی از همین فاصله هم تشخیص زمین سخت است. اما پیشنهاد می کنم آخرین نگاهها را به زمین بیندازید، چون در مرحله و نمای بعدی، زمینی در کار نخواهد بود!
۲۸- از زمین دور شده ایم و در جایی ایستاده ایم که می توانیم کل منظومه شمسی را یکجا ببینیم. حتی از همین فاصله هم تشخیص زمین سخت است. اما پیشنهاد می کنم آخرین نگاهها را به زمین بیندازید، چون در مرحله و نمای بعدی، زمینی در کار نخواهد بود!
دیگر از زمین خبری نیست. هر آنچه در این تصویر می بینید، ستاره هستند. ما حتی قابل تشخیص نیز نیستیم! همانطور که مشاهده می کتید، خورشید ما نیز در میانه تصویر قرار گرفته است.
۲۹- دیگر از زمین خبری نیست. هر آنچه در این تصویر می بینید، ستاره هستند. ما حتی قابل تشخیص نیز نیستیم! همانطور که مشاهده می کتید، خورشید ما نیز در میانه تصویر قرار گرفته است. برخی از ستاره هایی که در این ویدئو به بررسیشان پرداختیم نیز در این تصویر دیده می شوند.
کهکشان راه شیری، خانه ما. در میان انبوه حدود 400 میلیارد ستاره کهکشان راه شیری، پیدا کردن خورشید تقریبا غیر ممکن است. اگر تصویر را ذخیره کنید و بر روی منطقه ای که به عنوان محل حضورمان علامت خورده است زوم کنید، به سختی می توانید خورشید و همسایه هایش را همچون غباری محو بر روی تصویر ببینید.
۳۰- کهکشان راه شیری، خانه ما. در میان انبوه حدود ۴۰۰ میلیارد ستاره کهکشان راه شیری، پیدا کردن خورشید تقریبا غیر ممکن است. اگر تصویر را ذخیره کنید و بر روی منطقه ای که به عنوان محل حضورمان علامت خورده است زوم کنید، به سختی می توانید خورشید و همسایه هایش را همچون غباری محو بر روی تصویر ببینید.
از این نما می توانید کهکشان راه شیری را ببینید که در کنار کهکشان آندرومدا و دیگر همسایه های کهکشانی خود، مجموعه ای به نم گروه کهکشانی محلی را تشکیل داده اند.
۳۱- از این نما می توانید کهکشان راه شیری را ببینید که در کنار کهکشان آندرومدا و دیگر همسایه های کهکشانی خود، مجموعه ای به نم گروه کهکشانی محلی را تشکیل داده اند.
هر کدام از توده های نوری که در این تصویر می بینید، یک گروه کهکشانی هستند که هر کدام از آنها به مانند گروه کهکشانی محلی (که جایگاه آن در تصویر مشخص شده است) حداقل چند ده کهکشان دارند. این به نظرتان خیلی بزرگ است؟ صیر کنید، هنوز راهی طولانی در پیش داریم.
۳۲- هر کدام از توده های نوری که در این تصویر می بینید، یک گروه کهکشانی هستند که هر کدام از آنها به مانند گروه کهکشانی محلی (که جایگاه آن در تصویر مشخص شده است) حداقل چند ده کهکشان دارند. این به نظرتان خیلی بزرگ است؟ صیر کنید، هنوز راهی طولانی در پیش داریم.
هر کدام از توده هایی که در این تصویر می بینید، یک ابرخوشه هستند. ابرخوشه سنبله نیز همسایگانی دارد که در کنار یکدیگر مجموعه ای بی نهایت عظیم به نام ابر خوشه محلی را می سازند.
۳۳- هر کدام از توده هایی که در این تصویر می بینید، یک ابرخوشه هستند. ابرخوشه سنبله نیز همسایگانی دارد که در کنار یکدیگر مجموعه ای بی نهایت عظیم به نام ابر خوشه محلی را می سازند.
جایگاه و ابعاد ابر خوشه محلی در کیهان قابل مشاهده
۳۴- جایگاه و ابعاد ابر خوشه محلی در کیهان قابل مشاهده
اگر بخواهیم وسعت جهان قابل مشاهده را در نظر بگیریم
۳۵- بیایید به تماشای کیهان بنشیتیم … به تماشای خودمان … 🙂

 

 

نسخه انگلیسی این مطلب (درج شده در بخش منابع)، حدود ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ (دو میلیون و پانصد هزار) بار در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته شده است که همین حجم اشتراک گذاری آن را به یکی از محبوب ترین مطالب دنیای نجوم تبدیل کرده است!

تعداد به اشتراک گذاری مطلب ۳۵ تصویر نجومی که دیدگاه شما در مورد علت وجودتان را به چالش می کشند!

پس پیشنهاد می‌کنیم شما نیز این مطلب را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و آنها را شگفت زده کنید.

ضمنا پذیرای دیدگاههای زیبای شما در بخش نظرات نیز هستیم.

 

 

منابع

منبع مطلب، منبع تصویر شاخص

محسن الهامیان

محسن الهامیان.از حدود 6 سال پیش فعالیت‌های گروهیِ علمی خود را آغاز کرد. علم، تکنولوژی، فعالیت‌های گروهی و هر چیزی که خلاقیت و پویایی در آن باشد، چیزهایی هستند که او را به وجد می‌آورند. وی اکنون در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی مشغول به تحصیل است.

مطالب مرتبط

۲۱ دیدگاه‌

 1. و چقدر ما کوچکیم!
  یا به عبارت دیگر در چه عظمتی قرار گرفته ایم!
  محسن جان خدا قوت

 2. K1_Rezaeian گفت:

  سپاس از بابت اشتراک این مطلب جالب و دیدنی

 3. مصطفی آخوندی گفت:

  واقعاً عالی بود.
  خداقوت!

 4. خیلی ممنون دوستان.
  خوشحالم که مورد توجهتون قرار گرفته.

 5. خوره علم گفت:

  این که دیگه آخرش بود !!!
  اطلاعات روی عکس هم خیلی عجیب غریب بود ! ندیده بودم تا حالا اینجوری !
  همچی عجیب غریب بود اصلن ! 😀

 6. hos7ein گفت:

  درود بر شما
  دست شما درد نکنه.مطلب بسیار خوبی بود.
  سپاس

 7. fatii.nj گفت:

  يَا أَيُّهَا الْإِنسَانُ مَا غَرَّكَ بِرَبِّكَ الْكَرِيمِ
  ای انسان چه چیز تو را به پروردگار بخشنده ات مغرور ساخته است؟؟

 8. Saeed Vahdani گفت:

  محشر بود محسن جان
  منتظر مطالب بعدیت هستم

 9. نوفرستی کوچک:)) گفت:

  خیلی خوووووب بود

 10. hamid گفت:

  لایک
  موفق باشید

 11. ندا طهرانی گفت:

  امیدوارم در کاری که شروع کرده‌اید موفق باشید.

 12. سیمین گفت:

  بیشتر عکس ها باز نشدن 🙁

  • سید محمد حسین خلیلی گفت:

   متاسفانه این پست مربوط به گذشته است و بعد از انتقال سرور سایت این مشکل به وجود اومده

 13. میلاد نیک گفت:

  قشنگ بود

 1. می 13, 2015

  […] همانطور که پیش از این نیز گفتیم، قصد داریم هر چند وقت یک بار، بایستیم و نگاهی بیندازیم به عظمت آنچه به آن علاقمند هستیم. […]

 2. جولای 5, 2015

  […] وجودم احساس کردم. به همه پیشنهاد اکید اکید اکید میکنم این مطلبو بخونین. اگر خدا پرستی برای ایمانت خوبه و اگر خدارو قبول […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز در خبرنامه علم‌بازار عضو نشده‌اید؟

برای اطلاع از آخرین اطلاعات و بروزرسانی؛ همچنین رویداد‌های نجومی، پیشنهاد‌های رصدی، تخفیف‌های ویژه و... در خبر نامه ما عضو شوید

You have Successfully Subscribed!