فروشگاه علم بازار، تمام تلاش خود را برای احقاق حقوق مشتریان خود و خدمت رسانی مناسب به آنها انجام می دهد و می کوشد تا در این بین هیچگونه مشکلی برای کاربران و مشتریان گرامی ایجاد نشود. اما بروز مشکل و سوء تفاهم در میان شما و ما امری اجتناب ناپذیر و غیر قابل انکار است.

انتخاب بیشتر فروشگاههای اینترنتی در این مورد، پنهان کاری و خسته کردن مشتری با مراحل و وعده های بی سرانجام است که به هیچ عنوان به نتیجه مطلوب و رفع مشکل یا احقاق حقوق مشتریان نمی انجامد.

اما فروشگاه علم بازار در این مورد رویکردی متفاوت دارد و وظیفه خود می داند که حتی در این مورد نیز به درستی به مخاطبان خود سرویس دهی کند. لذا اگرچه امیدواریم هیچگاه مشکلی بین ما و شما پیش نیاید، اما در مطلب پیش رو که از سایت دیجیاتو برداشته شده است به شما دو راهکار برای شکایت کردن از خودمان را آموزش می دهیم.

ما شما را حتی در زمان شکایت کردن از خودمان تنها نمی گذاریم و همراه شما خواهیم بود.

راهنمای خدمات الکترونیک: شکایت از فروشگاه های اینترنتی

1. شکایت از فروشگاه های اینترنتی دارای مجوز نماد اعتماد الکترونیکی (e-Namad)

نماد اعتماد الکترونیکی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت به سایت های دارای صلاحیت اعطاء می شود. این نماد، ضمانتی برای اطمینان کاربران برای خرید از درگاه های اینترنتی معتبر به حساب می آید.

اگر در خرید اینترنتی از فروشگاه دارای مجوز نامبرده شده به مشکل برخورد کردید، کافی است به صفحه ثبت شکایات سامانه نماد اعتماد الکترونیکی مراجعه کنید.

راهنمای تصویری 1: نماد اعتماد الکترونیک

پس از ورود به این صفحه و مشاهده نکات و توضیحات، در پایین جدول نوع نظر خود را انتخاب می کنید.

راهنمای تصویری 2: نماد اعتماد الکترونیک 1

در این بخش با انتخاب هر کدام از آیتم ها یعنی ثبت شکایات، ارائه گزارش تخلفات و ارائه نقطه نظرات، بلافاصله برای شما فرمی به نمایش در می آید که هر سه نمونه را در زیر می توانید مشاهده کنید.

راهنمای تصویری 3: فرم ثبت شکایت

راهنمای تصویری 4: فرم ارائه گزارش تخلفات

راهنمای تصویری 5: فرم نقطه نظرات نماد اعتماد الکترونیکی

به یاد داشته باشید برای ثبت شکایت از فروشگاه اینترنتی باید علاوه بر آدرس سایت مورد نظر مدل کالا و فاکتور محصول خریداری شده را یادداشت نمایید.

2. گزارش تخلف فروشگاه های اینترنتی به پلیس فتا
اگر شما در خرید اینترنتی خود با مشکل مواجه شدید و سایت طرف حساب شما پاسخ درستی به پیگیری شما نداد می توانید به پلیس فتا (پلیس فضای تبادل اطلاعات)، اعلام شکایت کنید.

برای این کار کافی است به صفحه گزارش تخلف فروشگاه های اینترنتی مراجعه نمایید.

راهنمای تصویری 6: پلیس فتا

فرم موجود در این صفحه اینترنتی چند بخش دارد که باید به دقت آنها را پر کرد و اینکه سایت مورد شکایت، نماد اعتماد الکترونیکی دارد یا نه، بسیار مهم است.

راهنمای تصویری 7: مشخص کردن وضعیت نماد الکترونیک

علت نارضایتی خود را باید از بین ۷ نوع علت ذکر شده انتخاب کرده و اگر دلیل عدم رضایتی شما مساله دیگری است بر روی گزینه سایر موارد کلیک نمایید.

راهنمای تصویری 8: مشخص کردن نوع نارضایتی از فروشگاه اینترنتی

نوع خرید خود را ازبین اجناس قابل لمس، خدمات یا کالاهای مجازی و شارژ الکترونیکی مشخص کنید.

راهنمای تصویری 9: مشخص نمودن نوع خرید

حالا نوع جنس را انتخاب نمایید.

راهنمای تصویری 10: مشخص کردن نوع کالا

ارزش ریالی خسارت وارده، مورد بعدی است که باید آن را اعلام کنید. این ارزش به صورت بازه ای از شما پرسیده می شود.

راهنمای تصویری 11: اعلام ارزش ریالی

در پایان ضمن مشخص نمودن جزئیات شکایت خود باید نحوه و نوع برخورد مسئولان فروشگاه مربوط را از بین گرینه های موجود مشخص نمایید.

راهنمای تصویری: اعلام جزئیات شکایت و نحوه برخورد فروشگاه اینترنتی

منبع:

سایت دیجیاتو


محصولات خاص